Size bir sürprizim var gelip kendiniz görün!

#1
Amerikalı rap’çi 50 Cent, 30 ve 31 Ağustos’ta düzenlenecek Vestival’de sahneye çıkacak. Türkiye’de konser vereceği için çok heyecanlı olduğunu söyleyen50 Cent,“Size birkaçsürprizim de var. Vestival’e gelip kendinizgörün! diyor.

0
Size bir sürprizim var gelip kendiniz görün!

MÜJDE YAZICI
Afrikalı Amerikalılar, ABD’de yaşadıkları ırkçılığa karşı ritmin üzerine ‘konuşarak’ haklarını aradılar. Muhaliftiler. Tek yaşama çaresi bir yerleri gasp etmek veya uyuşturucu satmak olarak bırakılan bu ‘yalnız’ adamlar, seslerini hip hop kültürünün bir parçası olan rap müzikle duyurdular. Yaşananlar gerçekti. Yaşadıkları sokaklar gerçekten tehlikeliydi.
En çok kazanan isimlerden biri
Rap müzikte bu gerçeklerin müziğe yansıması zamanla kurguya, -mış gibi yapmalara, “Aman da ne kadar çok paramız var” diye içi boş böbürlenmelere döndü. Halen hip hop kültürüne sadık isimler olsa da ‘piyasaya’ bakıldığında o köprülerin altından çok sular geçti.
50 Cent, kuşkusuz dünyanın en önemli rapçilerinden biri. Kabuk değiştiren hip hop’ın, popüler ve popülist rap’in en önemli temsilcilerinden... Gerçek adı Curtis James Jackson. 38 yaşında. Zorluklarla geçen hayatında 2000’li yıllara geldiğinde dünyanın en çok kazanan siyahi şarkıcılarından biri olacağından büyük ihtimalle habersizdi. 500 bin dolar olduğu sanılan para desteleriyle çektirdiği fotoğrafları internete koyup “Sonradan görme” diye eleştiri alsa da, 50 Cent hiç durmadı. Şarkı sözleri yerine six packlerini (karın kaslarını) geliştirdi, muhalif olmak yerine Çinçilla kürklerin peşine düştü. 2005 yılında çıkardığı “Zengin Ol ya da Ölene Kadar Dene” (Get Rich or Die Tryin’) isimli albümünün hayat felsefesini anlattığını görmek de hiç zor olmadı.
50 Cent, 30 ve 31 Ağustos’ta Küçükçiftlik Park’ta düzenlenecek İstanbul’un ilk urban festivali Vestival’de sahneye çıkacak. TY Group organizasyonuyla düzenlenecek festivalde 50 Cent ile birlikte Ne-Yo, Inna, Akon, LMFAO, Far East Movement da festivalde olacak. 50 Cent Türkiye’ye gelmeden kendisiyle bir röportaj yaptık.

ABD’de Afrikalı Amerikalıların haklarını aradıkları, ‘muhalif’ bir kültür olan hip hop, sizce şu anda o eski muhalif tavrını kaybetti mi?
Hip hop kültürü benim milletimin kendilerini ve inançlarını ifade etme biçimi oldu. Bugün farklı platform ve tavırlarda var olmaya devam ediyor. Rap ve hip hop tüm dünyada daha çok yaygınlaştı ama kesinlikle pop kültüründe kendisine daha çok yer edindi.
Sinema benim için bir tutku’

Sinemada da yer aldınız. Kendinizi oyunculuk hususunda nasıl buluyorsunuz?
Sinema kesinlikle çok zor bir iş ancak bundan çok keyif alıyorum. Filmler hususunda aşırı tutkuluyum.

Hiphop’un müzik dünyasında ‘zihinsel bir devrime’ katkı sağladığını düşünüyor musunuz?
Hip hop’ın çok faklı türleri var. Bazıları bunu, kültürlerini ve etrafındakilerini anlatmak için kullanıyor. Diğerleri ise anlık müzik yapıyor.

Sözlerinizi yazarken beslendiğiniz konular, kişiler neler? Kimler?
Çevremden, yaşam tarzımdan, turladığım farklı ülkelerden, sevdiklerimden ve hayranlarımdan ilham alıyorum.

Vestival’de bizi neler bekliyor?
Türkiye’de konser vereceğim için gerçekten çok heyecanlıyım. Birkaç sürprizim de var. Vestival’e gelip kendiniz görün!

‘Türkiye’yi seviyorum!’

Daha önce de Türkiye’ye gelmiştiniz. Türkiye’deki dinleyici kitlesini nasıl buluyorsunuz?
Türkiye’yi gerçekten seviyorum. Türkiye’deki insanlar çok misafirperver ve G-Unit’le ilgili her şeyi sahipleniyorlar. Onları bu yüzden de çok seviyorum.

Televizyonda yayınlanan bir yarışma programı için Türkiye’ye gelmiştiniz ve ev kadınları dahi küfürlü şarkılarınızla dans etmişti. Aynı sözleri Türkiye’deki bir rapçi televizyonda Türkçe olarak söyleyemez.
Böyle olması üzücü. Herkes kendisini müzik yoluyla, istediği gibi ifade edebilmeli.

Türkiye’de de bir hip hop kitlesi var fakat pop egemenliğinde olduğu için piyasada çok fazla yer bulamıyorlar. Buradaki rap sanatçılarına ne söylersin?
Umarım Türk rap’çi arkadaşların mesajları hayranlarına ulaşır. Çünkü müzik esasen böyle bir şey.

‘Bu kültür homofobik!’

Snoop Dogg (Lion), geçen aylarda “Rap erkek egemen bir türdür ve rapçiler homofobiktir” dedi. Bu yoruma katılıyor musunuz?
Snoop Dogg’un bu yorumuna kesinlikle katılıyorum. Hip hop kültüründe erkek egemenliği mevcut ve evet hip hop kültürü de homofobik. Ancak müzik güzel, sonsuz ve yaratıcı olduğu sürece başkasının cinsel tercihlerine aldırış etmiyorum. Bana göre önemli olan da bu zaten.

Size bir sürprizim var gelip kendiniz görün! - Milliyet

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:59 .