Sponsorlu Bağlantılar:
  Güzel sanatlar nedir?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 20-11-2008, 07:41 #1

hassreet

Belki.)

Güzel sanatlar nedir?

Güzel sanatlar

Güzel sanatlar, güzellik ve zevkle ilgilenen sanatlar için kullanılır. Bu terim ilk defa Fransızcada beaux arts olarak, resim, heykel, baskı gibi görsel sanatları tanımlamak için kullanılmıştır. Günümüzde daha çok, klasik veya akademik sanatla bağlantılı olan geleneksel görsel sanatlar anlamına gelir.

Güzel sanatlar teriminin ortaya çıkışındaki motivasyon, resim, heykel gibi görsel sanat dallarını; tekstil, seramik gibi zanaat ve uygulamalı sanatlardan ayırmaktı. Buradaki "güzel", sanat eserinin niteliğini değil, disiplinin estetikle bağlantısını vurgulamak için kullanılmıştır. Günümüzde icra edilen ve sadece resim, heykel ve baskıyla kısıtlı olmayan modern ve çağdaş sanat eserleri için açıklayıcı ve kapsayıcı olmadığından, buna alternatif olarak görsel sanatlar tabiri kullanılmaktadır

Güzel sanatlar Nedir
güzel sanatlar insanda heyecan ve hayranlık uyandıran sanatlar. bu sanatlar marangozluk, demircilik, dülgerlik gibi, el işinden çok ,ruh ve duyguyu ilgilendiren sanatlardır.
güzel sanatlar içine, ortaçağ bilginleri tarafından on sanat sokulmuştur. bunlar da:
sarf (dilbilgisi),
nahiv (sözdizimi),
ilmi beyan (güzel konuşma bilimi),
belagat (güzel konuşma bilimi),
hesap felsefe, musiki, hendese geometri),
ilmi heyet (astronomi) idi.
fakat bunlardan çoğu, bilimler arasına girmiş ve güzel sanat olmaktan çıkmıştır. güzel sanatların çeşitleri:
1 - edebiyat: kelimelerle yapilan bir güzel sanattır. nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer.

2 - resim: yağlı, sulu ya da kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan güzel sanattır. resim yapan sanatçıya ressam adı verilir.

3 - heykel: ya tabiatta var olan ya da hayalde canlandırılan varlıkları,taş, çamur, tahta, maden gibi maddeler kullanmak suretiyle üç boyutlu olarak yapma işidir. heykel yapanlara heykeltıraş adı verilir.

4 - mimarlık: insanların estetik zevklerine hitap edecek şekilde yapılar yapmaktır. Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar, tapmaklar, camiler, saraylar, bir medeniyetin en güzel eserlerini meydana getirirler. sanatçılarına mimar adi verilir.

5 - musiki: sesleri melodi haline getirme sanatıdır. musiki, pek çok bölümlere, ayrılır. musiki bestecilerine musikişinas denir.

6 - Tiyatro: bir hikâyenin, sahnede, oyuncular tarafindan canlandırılarak, temsil edilmesi sanatıdır. bugün Tiyatro eserleri, sinemalarda, radyolarda, televizyonlarda yer almaktadır. eseri oynayan sanatçılara aktör, aktris adı verilir.

7 - dans: musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir. pek çok çeşitleri vardır.
bunlarin dışında olarak, bugün, sinema ve fotoğrafçılığı da güzel sanatlar arasında sayanlar vardır.

+ + + + + + + + +

güzel sanatlar ile ilgili başka bir yazı:

sanat genel olarak önce iki gruba ayrılır:
a) Pratik sanatlar / endüstriyel sanatlar (zanaat),
b) Güzel sanatlar.
Güzel sanatlar deyince aklımıza, insan yaratıcılığı, insanın ilk çağlardan bu yana kendini ifade ettiği, tam yetkinleşemediği dönemlerde, çizgi, boya, kil yoluyla içini döktüğü biçimler, desenler, çeşitli oluşumlar geliyor. Yetkinleştiği dönemlerde ise, örnekler çok çeşitli. Sözgelimi, ünlü rönesans sanatçıları, yapılar, anıtlar, köprüler, müzeleri dolduran resimler, sonra şiirler ya da Mimar Sinan'ın camileri, çeşmeleri, köprüleri ..
Derken günümüzün sanat eserleri, insan aklıyla duygularının estetik beğenisiyle yaratıcı gücünün ortaya koyduğu, bilim ve teknolojinin de en üst seviyelerindeki çağımız sanatçılarının sanat ürünleri : Çağdaş resim, heykel, roman, Tiyatro, sinema, çelik ve cam yapılar, incecik kullanım eşyaları, sesin, ışığın, rengin, oyun gücünün birleştiği büyük sahne olayları, türlü tasarımlar.

Acaba güzel sanatları nasıl sınıflandırabiliriz?
Geleneksel ve çağdaş olmak üzere iki biçimde sınıflamak, bize bazı kolaylıklar getirebilir.
Geleneksel sınıflama, güzel sanatları, hitap ettiği duyu organlarına göre sınıflar. Sözgelimi "görsel sanatlar" (plâstik sanatlar), göze ve görmeye dayanan sanatları, resim, heykel, mimari gibi dalları bir grupta topluyor. Fonetik sanatlar, müzik ve türleri ile edebiyatı; ritmik sanatlar ise, hem görme ve hem de hareketle ilgili olan sinema, opera gibi sanatları kapsamaktadır.
Ancak, bu sınıflandırmanın ister istemez dışında kalabilen bazı türler de olabiliyordu. Sözgelimi, karikatür veya seramik gibi. Bu sebeple, daha çağdaş bir sınıflandırmaya gerek duyulmuştur. Bu sınıflama, söz konusu edilen sanat dalının niteliği ve tekniği gözönünde bulundurulmaktadır. Buna göre, şöyle bir sınıflandırma yapılabilir :

Yüzey Sanatları :
Tüm iki boyutlu sanat çalışmaları, yani bir eni ve bir boyu olan kâğıt veya tuval üzerine, bir duvar ya da kumaş üzerine uygulanan sanatlardır. resim ve türleri ( Yağlı boya, Sulu boya, baskı sanatları, afiş, grafik çizimler ), duvar resmi, minyatür, karikatür, fotoğraf, batik, süsleme vb.

hacim Sanatları :
Üç boyutlu sanat çalışmalarıdır. Sözgelimi heykel, seramik, anıtlar gibi.

Mekân Sanatları :
İç ya da dış mekânı içine alan ya da düzenleyen sanat dallarıdır. En başta mimarî olmak üzere (bahçe mimarîsi, peyzaj mimarîsi), çevre düzenlemesi gibi mekâna ilişkin tüm tasarım çalışmaları.

Dil Sanatları :
edebiyat ve yazı türlerini kapsayan sanatlardır: roman, hikâye, şiir, deneme, Tiyatro metni, film senaryosu vb. gibi.

Ses Sanatları :
Müzik ve bütün türlerini kapsayan sanatlardır : Halk müzikleri, klâsik müzikler gibi.

Hareket Sanatları :
İnsanın, bedeniyle anlatım gücü kazandırdığı sanatlardır: Bale, dans türleri, Halk dansları, pandomim vb.

dramatik Sanatlar :
İnsanın, eyleme dönüşmüş ifadelerle kendini veya bir olayı, bir olguyu anlattığı sanatlardır: Tiyatro, opera, müzikal oyun, kukla gibi sahne sanatları, sinema, gölge oyunu gibi türleri buna örnek olarak gösterebiliriz.

Böylece, bütün sanat dallarını içine alan bir sınıflandırma yapmış olduğumuzu söyleyebiliriz

Görüntüleme:7774, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerGüzel sanatlar nedir? Konusuna Benzer Konular

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, merkez kampüsü İstanbulFındıklı semtinde bulunan devlet üniversitesidir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar...

GökTürk'lerde Güzel Sanatlar


Gök Türkler çağından kalma topraküstü eserler, (yazıtlar, heykeller, sunaklar, vb.) başta gelen önemli eserlerdir. Gök Türkler genellikle mezar...

Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor lisesi..?


Bu sene 8. sınıftan mezun olacağım ve bir lise seçmem gerekiyor.. Kayseri'de Fevziye Memduh Gürgüpoğlu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi var. Bu liseye...

Belçika - Gent Güzel Sanatlar Müzesi


Gent Güzel Sanatlar Müzesi, (Hollandaca: Museum voor Schone Kunsten (MSK)) Belçika'nın Gent şehrinde bulunan bir güzel sanatlar müzesidir. Müze...

GüZeL SaNaTLaR LiSeSi [EvReMeRvE]


Evet arkadaşlar sürekli müzik çalıştım çalıştım :angee: ve sınavıma girdim çok stresli değildim ama arkadaşlarım bnm yerime strese girdi :kstm: Bu...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:06 .