Konu: Altın Çilek Mucize mi,Zehir mi? Konu Cevaplama Paneli
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Lütfen doğru cevaplayın

Başlık: Lütfen Kopya içerik eklemeyin: Mesajınız:

Başlık Sembolleri

Konunun başında Sembol kullanmak için aşağıdaki Listeden bir Sembol seçiniz:
 
Diğer Seçenekler
Diğer Ayarlar
Linkleri otamatikmen URL´e cevir
Konuya ait Cevaplar (Yeniler yukarda)
06-05-2011 17:04
Mesaj 8497627
Olivia.
Bilgi için tesekkürler
04-05-2011 21:11
Mesaj 8491693
Diana.
herkeste bi altın çilek merakı .
yaşıtlarım bile kullanmaya başladı
denesinler bi ..
04-05-2011 13:17
Mesaj 8489933
Berdush.
Şimdilik yaşıyorum
04-05-2011 13:13
Mesaj 8489914
welony

Hızlı kilo verme isteği insanları mucizeler aramaya itebiliyor. İşte, altın çilek efsanesi de bu arayışın bir sonucu olarak ortaya çıktı. Peki, altın çilek zannedildiği gibi "mucizevi" bir özellik taşıyor mu zayıflama konusunda?Altın çileğin bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinin olmadığını söyleyen beslenme uzmanı ve yaşam koçu Gizem Tutar, altın çileğin olgunlaşmamış meyvesinin Avustralya’da zehirli olarak bilindiğine de değinerek bu meyveyle ilgili merak edilenleri şöyle anlatıyor:

Altın çilekle zayıflamanın mucize formülü çürütüldü
"Sporsuz ve diyetsiz zayıflama vaadiyle aktarlardaki kilosu 55-120 TL arasında değişen fiyatlarının yanında, altın çileğin her derde deva olduğu söylenen kapsulleri de birbirleriyle yarışıyor. Oysa altın çileğin, zayıflatıcı veya yağ yakıcı etkilerinin bilimsel dayanağı yok. Diüretik (idrar söktürücü) ve laksatif (ishal yapıcı) etkileri nedeniyle vücuttan su atımına neden olan altın çilek, kişilerde kilo verdiği yanılgısı yaratabiliyor. Altın çilekle vücuttan bir miktar su atılsa bile kaybedilen vücut ağırlığı yağ kitlesinden olmadığı için bu kilo kaybı geçici oluyor."

Bilimin gözünden altın çilek
"Bu konuda yapılmış bilimsel çalışma sayısı oldukça yetersiz. Yapılan en eski bilimsel çalışmalar 1935 yılına dayanıyor ve bu çalışmanın sonuçlarına göre, altın çileğin iştah azaltmada az miktarda etkisi olduğu ortaya konuldu. Kan sulandırıcı ve yüksek tansiyonu azaltıcı etkileri ise sadece hayvanlar üzerinde yapılan sınırlı araştırmada belirlenmiş olup, insanlar üzerinde böyle bir etkisi olup olmadığı net olarak bilinmiyor."

"Dünyanın birçok yerinde alternatif tıpta kullanılan altın çilek, Avustralya’da zehirli olarak biliniyor. Olgunlaşmamış altın çilek meyvesi hastalıklara ve ciddi zehirlenmelere yol açabiliyor."

"Son yıllarda altın çilek meyvesinin güçlü bir antioksidan olduğu ve bu nedenle kansere karşı koruyucu etkisi olabileceğinin de üzerinde duruldu. Bu konuda 1980’li yıllarda yapılan ve 2000’li yıllarda fareler üzerinde tekrarlanan bilimsel çalışmalara göre, yutak ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi olabileceği düşünüldü."

Kimler altın çilekten uzak durmalı?

  • Altın çileğin alt türlerinden birinin hafif kan sulandırıcı etkisi olabileceğinden ötürü, kan sulandırıcı ilaç alanlar,
  • Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, tansiyon düşürücü etkisi olabileceği düşünüldüğünden, hipotansiyon (düşük tansiyon) hastası olanlar,
  • Patatesgillere alerjisi olanlar,
  • Kronik ishal sorunu olanlar,
  • Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle diüretik (idrar söktürücü) etkili ilaç kullananlar.

    Altın çilek zehir mi mucize mi?
    Altın çilek, yüksek lif ve C vitamini içeriği nedeniyle meyve olarak tercih edilebilir. Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişiler, günde 10-15 gram kadar tüketebilir. Altın çilek tüketimindeki anahtar nokta, hiçbir besinin tek başına bir mucize yaratamayacağının bilinmesidir.
Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz Aktif dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.
BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum Kuralları
Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:25 .