Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Lütfen doğru cevaplayın

Başlık: Lütfen Kopya içerik eklemeyin: Mesajınız:

Başlık Sembolleri

Konunun başında Sembol kullanmak için aşağıdaki Listeden bir Sembol seçiniz:
 
Diğer Seçenekler
Diğer Ayarlar
Linkleri otamatikmen URL´e cevir
Konuya ait Cevaplar (Yeniler yukarda)
18-04-2012 12:23
Mesaj 9256588
Aѕα
15. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 'Uçurtmayı Vurmasınlar' ile mahallelere gidiyor. 1989 yılında Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde çekilen film, yıllar sonra festival seyircisiyle yine Ankara’da buluşuyor.


İSTANBUL - 10-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl ensest ve çocuk gelinler bağlamında gündemine aldığı ihlal başlıklarına, “Sinemamız” bölümünde gösterilecek olan Uçurtmayı Vurmasınlar ile “mahpus kadınlar”ı da ekliyor. Festival, kadınların hapishanelerdeki yaşantısına dikkat çekiyor, kadın mahkumlar ve onlara kader ortaklığı eden çocuklarına yönelik hak ihlallerini festivale taşıyor.
Türkiye de cezaevlerinde 4 bin 337 kadın ve anneleriyle beraber mahkum edilen 444 çocuk bulunuyor. Hapsedilmiş çocuklar, köşeye sıkıştırılmış anneler ve birbirinden farklı mücadele öyküleri. 12 Eylül faşizminin ülkeyi kasıp kavurduğu yıllarda beş yaşındaki bir çocuğun gözünden kadınlar hapishanesinin hikayesini anlatan Uçurtmayı Vurmasınlar, festival kapsamında Ankara’nın mahallelerinde kadınlar ile buluşuyor.
Bu yıl festivalin Bilge Olgaç Başarı ödülünü de alan Füsun Demirel, Uçurtmayı Vurmasınlar’daki küçük Barış’ın annesi Fatma rolüyle karşımıza çıkmıştı. Filmde, tutuklanan annesinin kaderini paylaşan beş yaşındaki Barış’ın gözüyle kadınlar hapishanesinde yaşananlar ve sevgi öyküleştirilmişti. Zihinlerde “-niye uçmuyor inci? -uçar bir gün” sözleriyle yer eden filmde, Barış’ın kurduğu düş, kadın mahkumlardan biri olan İnci ( Nur Sürer) ile hapishane avlusundan gökyüzüne bırakılan bir uçurtma olarak yükseliyordu. Hapishane avlusunda gökyüzünü ve uçurtmaları gözleyen, kadınların özgürlüğe özleminin ifadesi olan gökyüzünü çocuk kalbiyle seven Barış ve onun İnci Abla’sı. Hapishanelerdeki binlerce kadın hikayesinden yalnızca biri.Senaryosunu yönetmen Tunç Başaran’ın Feride Çiçekoğlu ile birlikte yazdığı filmde, başrolleri Nur Sürer, Füsun Demirel ve Güzin Özipek paylaşmıştı.
Yazar Feride Çiçekoğlu, aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’ için şöyle diyor: 1984 yılının bir haziran öğleden sonrası demir kapı beni dışarı kapayıp Barış’ın çığlıkları içeride kaldığında gün olup onun sesinin bunca insana ulaşacağı hiç aklıma gelmemişti (…) Bir çocuğun gözlerinden duvarları kendi düşlerinde sorgulama olanağını daha fazla okura sunabilmek filmin armağanı. Kitabın bu nedenle sinemaya gönül borcu var.”
Festivalde Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alacak olan Füsun Demirel’in rol aldığı bu unutulmaz film festival seyircisini bekliyor.
Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz Aktif dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.
BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum Kuralları
Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:23 .