Konu Cevaplama Paneli
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Konu: Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu Konu Cevaplama Paneli
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Lütfen doğru cevaplayın
Başlık: Lütfen Kopya içerik eklemeyin:
  
Mesajınız:
Başlık Sembolleri
Konunun başında Sembol kullanmak için aşağıdaki Listeden bir Sembol seçiniz:
 

Diğer Seçenekler
Diğer Ayarlar

Konuya ait Cevaplar (Yeniler yukarda)
19-03-2013 18:11
<<d£n!z>> Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu, Orta Çağ'da ve modern Avrupa'nın başında hüküm sürmüş Orta Avrupa'da bir monarşidir. Almanya Krallığı temelinde olsa da, aslında bir devletçikler bütünüdür. Orta Çağ'daki imparatorları antik Roma İmparatorluğu'nun geleneklerini taşıdıklarını iddia etseler de, imparatorluğun bir çok vatandaşı Almanlardı ve imparatorluk, modern Almanya ve Avusturya'nın habercisiydi. Geniş yetkili hanedanlıkla yönetilen imparatorluk olarak kurulmasına rağmen, devlet sonunda küçük devletlerin ve şehir devletlerinin gevşek konfederasyonuna dönüştü.
İmparatorluğun sınırları tarih boyunca değişikliklere uğradı, ama en güçlü döneminde imparatorluk bugünkü Almanya, Avusturya, İsviçre, Lihtenştayn, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Belçika,Hollanda toprakları ile Polonya, Fransa ve İtalya topraklarının büyük bir bölümünü kapsıyordu. Tarihinin büyük bir bölümünde imparatorluk yüzlerce küçük krallığı, prensliği, dükalığı, kontluğu ve şehir devletini hakimiyeti altına almıştır.
15. yüzyıldan bu yana, Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu Alman Halkının Kutsal Roma İmparatorluğu olarak da bilinir.Türklerle İlişkiler
Macaristan, Osmanlı toprağı olunca ilk Türk - Roma-Germen ilişkisi başladı. Kanuni Sultan Süleyman döneminde imparatorluğun başında Şarlken (Charles Quint) bulunuyordu. Bu dönemde Türklerle çok çekişme oldu. Osmanlılar Roma-Germen İmparatorluğu'na karşı daima Fransa'yı desteklediler. Ayrıca İspanya Krallığı da Roma-Germen hâkimiyetinde olduğundan Osmanlı, İspanya ile de savaşmış oluyordu. Daha sonra 17. yüzyılda ise daha çok yine Roma-Germen hâkimiyetindeki Avusturya ile savaşmıştır.

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz Aktif dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalıBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:24 .