Sponsorlu Bağlantılar:
  ATATÜRK ün ANKARAya Gelişi/27 Aralık 1919
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Konu Kapatılmıştır
Seçenekler
Alt 26-12-2006, 15:58 #1

06 ultrAslan 06

Deneyimli

ATATÜRK ün ANKARAya Gelişi/27 Aralık 1919

ATATÜRK ün ANKARAya Gelişi/27 Aralık 1919
Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye üyelerinin Ankara'ya ilk gelişi
(27 Aralık 1919)


Birinci Dünya Savaşı sonunda yurdumuz yenilmiş sayıldı. Düşmanlar dört bir yandan vatanımıza saldırdılar. Sevr Antlaşmasına göre yurdumuzun düşmanlar tarafından bölünmesi kararlaştırıldı.

Urfa, Antep, Maraş, Adana, Antalya ve Osmanlı Devleti’nin merkezi İstanbul işgal edildi. Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da İzmir’e girdiler.

Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak ve halkla el ele vermek için, Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Halk tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Atatürk, 12 Haziran 1919’da Amasya’ya geldi. Burada alınan kararlar 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi olarak yayınlandı.

Daha sonra Erzurum’a geçen Atatürk, 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresini, 4 Eylül 1919’da da Sivas Kongresini topladı. Bu kongrelerde milli iradeye dayalı hükümet kurulması ilk hedef olarak belirlendi. Tüm illere telgraflar çekilerek halkın kendi adına karar verecek temsilcileri seçmesi istendi. Seçilen temsilcilerin toplanacağı bir yer gerekliydi. Ankaralılar Atatürk’ü ve temsil heyetine seçilenleri Ankara’ya davet ettiler.

Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancındaydı. Yurdumuzun tam ortasında ve cephelere de eşit uzaklıktaydı. Tüm illerde haberleşme ve ulaşım olanağı yoktu. Bu düşüncelerle Atatürk ve temsil heyetinin üyeleri 27 Aralık 1919’da saat 14.00’de Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi.

Ankara ve çevresinin tüm halkı, Atatürk’ü ve temsil heyeti üyelerini büyük sevgi ve sevinç gösterileri ile karşıladılar.davullar çalındı, oyunlar oynandı, seğmenler gösteriler yaptı.

Bu karşılama Ata’yı çok duygulandırmış, tüm karşılayanlara teşekkür ederek içinde bulunduğumuz durumu, bundan nasıl kurtulacağımızı belirten bir konuşma yapmıştı.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu Türk ordusunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Kısaca Ankara o günlerde başkentlik görevini üstlenmiş oluyordu.

Her 27 Aralık günü Ankaralılar için bayram gibidir. At sırtındaki seğmenler gösteriler yaparlar. Şehir baştan başa bayraklarla süslenir. Atatürk koşusu yapılır. Okullarda törenler yapılır. Şehirde çeşitli şenlikler yapan halk bu mutlu günü sevgi ve coşku ile kutlar.

Görüntüleme:7406, Cevaplar:3

Alt 26-12-2006, 21:02 #2

GamzeLim

Yüreğimdeki Yağmurlar

Bu duyarli yazin icin tesekkür ederiz.


Alt 27-12-2006, 10:24 #3

colorado

Acemi Üye
paylaşım için teşekkürler


Alt 28-12-2006, 01:56 #4

кαzα[η]σνα_06

♥ ♥ ♥ ♥ ♥

tesekkurler topragım benden once davranmıssın


Konu Kapatılmıştır


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerATATÜRK ün ANKARAya Gelişi/27 Aralık 1919 Konusuna Benzer Konular

Atatürk ün Ankara ya Gelişi


atatürkün ankaraya gelişi .Birinci Dünya Savaşı sonunda yurdumuz yenilmiş sayıldı. Düşmanlar dört bir yandan vatanımıza saldırdılar. Sevr...

Ankaralılar,Ankarayı Merak Edenler,Ankaraya Yeni Gelenler,Ankaraya Gelmeyi Düşünenler


İzmir İstanbul olursa Ankara kalırmı? Ankara ile ilgili faydali bilgiler iceren uzun ama hos bir yazi.* *1. Yeni başlayanlar için Ankara...

Ankaraya gittgim zaman cektigim fotolar :))


Arkadaslar bildiginiz gibi ben bir ay yoktum sitede ankaraya gitmistim 3 ay ve ordan cektigim bazi resimleri sizinle paylasmak istiyorum... eski cep...

Melikemiz Ankaraya Gidiyor...


Canım Melikem biran önce gidip aramıza geri dön olurmu?Bizler içinde dolaş oralarda..Kız napcam şimdi ben kim yazcak bana yaa..Tatil fazla uzamasın...

Ankaraya Yağmur Yağıyor


Yağmurun bile tat vermediğini günler yaşıyorum… Penceremin kenarında Ankara ya usul usul yağan yağmuru izliyorum.. Bir elimde demli bir çay bir...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:40 .