Geçmiş, Gelecek, Şimdi...
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 26-12-2006, 02:13 #1

carpediem_4255

Acemi Üye

Geçmiş, Gelecek, Şimdi...Entellektüel seviye gerektiren bir yazı..

Elinizi ateşe sokmamanızın sebebi canınızın yanması değil, elinizin yanacağını bilmeniz-dir. Gereksiz tehlikelerden korunmak için korkuya ihtiyacınız yoktur. Asgarî seviyede zekâ ve sağduyu yeterlidir. Fizikî tehditle karşılaştığınızda korku hissedebilirsiniz. Yaşadığınız duygusal geri çekilme somut ve gerçek ânî tehlikeyle ilişkili değildir. Sebebi şu an yaşadıklarınız değil, yaşayabileceklerinizdir. O ana dikkat edin, zihniniz gelecekteyken siz şimdi buradasınızdır. Yaşadığınız endişe aralığı refakatçiniz olmuştur. Şimdiki anla başa-çıkabilirsiniz ama gelecekte olacak olanla başa çıkmak zordur. Bu durumlarda egonuz bilincinizle sizin aranıza girer. Ego savunmasız ve güvensizdir. Bedenin zihne verdiği tepkiye duygu dediğimizi hatırlayalım. Devamlı "Ben tehdit altındayım!" mesajı veren zihne verilecek tepki nedir? Tabiî ki korku.
Kaybetme, başarısızlık, incinme gibi çok çeşitli korkulanmız olabilir ama en temel zihin ve ego korkumuz ölüm korkusudur. Egoya göre ölüm daima köşe başında bekler.
Tartışmalarda haklı çıkmayı istemek normal, haklı olduğunuzu ispatlamak ve haklı olmak çok normaldir. Haksız çıkmak ölmek demektir. Bu uğurda savaşlar yapılmış, sayısız ilişkiler bozulmuştur.
En yaygın ego özdeşleşmeleri arasında statü, itibar, bilgi, eğitim, fizikî görünüm, özel yetenekler, ilişkiler, şahsî ve ailevî geçmiş, inanç sistemleri, siyasî, milliyetçi, ırkçı, dinî statü sayılabilir. Bunları bilmek çare mi? İsteseniz de istemeseniz de bunları er ya da geç bırakmak zorunda kalacaksınız. Siz kendiniz bunu hissedeceksiniz, ölümün yaklaştığını hissettiğiniz anda. Ölüm bizim olmayan herşeyin bizden alınmasıdır. Hayatın sırrı, ölmeden evvel ölmektir. Zihin problemleri zihin düzeyinde çözülmez. Zihnin karmaşıklığını incelemek sizi usta bir psikolog yapabilir ama hiçbir yere ulaştırmaz. Tıpkı deliliği incelemenin akıllılığı doğurmadığı gibi.
Ego kendini güçlendirmek için daima bağlanacak birşey arar ki, sizin problemlerinize seve seve bağlanacaktır. Yapmanız gereken, bunun varlığını kabul edip içinizde olduğunu bilmektir.
Geçmiş ve gelecek zaman diliminde yaşamak bize şimdiyi ve kazandıracaklarını kaybettirir, kazandırmak istediklerini reddetmemize yol açar. Geçmiş bize kimlik verir, gelecek kurtuluş ve doyum vâdeder. Zaman hususunda dikkat etmemiz gereken tek nokta şimdiki andır. Çünkü şimdiki an tektir ve elimizde olan herşeydir. Geçmişteki anlar, bize kimlik kazandıran anlar da yaşanmıştır ama değişmez ve artık birşey kazandırmaz. Öyleyse hayat şimdidir, şimdinin olmadığı hiçbir zaman dilimi asla olamamıştır. Daha önemlisi bizi zihnin prangalarına kurtaracak tek güç şimdidir. Geleceğe taşıyacak tek şey de şimdidir. Hiçbirşey şimdinin dışında var olamaz. Hiçbirşey gelecekte olmayacak, gelecekteki şimdide olacaktır. Geçmişse şimdilerin toplandığı hatıra deposudur. Nasıl ki ay kendi ışığına sahip değildir, güneşten al¬dığı ışığı yansıtır. Geçmiş ve gelecek de şimdiden aldığı ışığı yansıtır.
Dağcılık, otomobil yarışları gibi hayatı yüksek derecede riske atan sporlarla uğraşanlar farkında olmasalar da zamanın ve zihnin yükünden kurtulup şimdide yaşamaya zorlanmaktadırlar. Çünkü şimdiden bir an bile olsa uzaklaşmanın bedeli hayatla ödenir. Gerçeği anlamak için bu tecrübeleri yaşamaya gerek yok.
İslâm'ın büyük tasavvufçulanndan Mevlânâ "Suft pmdüti anın çocuğudur. Geçmiş ve gelecek Allah'ı (cc) bizden saklar. Her ikisini de ateşe atıp yahni" der. Bizim ihtiyacnuz bilioçte kâba bir değişimdir. Gerekmed&çe dikkatimizi geçmiş ve gelecekten çrkrfan
Dikkatimizi şimdiye yönebemıyorsak zihnin yaptıklarına yöneltelim. Göreceğiz ki, geleceğe odaklanmıştır. Ofamüu beklentileri varsa umutlu ve mutlu bekleyiş, olumsuz beklentileri varsa karamsardır. Kendimizi gözlemleraek gerçekleri görmeye ve mevcut olmaya taşlarız.
Bu yazıdan geçmiş ve gelecekle flgfli çalışmalar yapılmayacak sonucu çıkarılmasın. Geçmişte yaptığımız hatayı düşünüp ders alıyorsak problem yok; detaylara dalıp onunla özdeşleşiyor, yani onu kimlikleştiriyorsak o zaman psiko¬lojik zamanımızı geriye alıyoruz demektir. Gelecekteki hedefimize ilerlerken bütün hızımızla değil, stratejik adımlarla yürümeli; yani şimdinin gücünü kullanmalıyız. Hiçbir sonuca ulaşmayacak alelacele adımlar kimseye fayda sağlamaz.
Daima bulunduğunuz yerden başka bir yere mi ulaşmaya çalışıyorsunuz? Yaptığınız şeylerin çoğu sadece bir yere ulaşma vasıtası mı? Doyumunuz daima gelecekte mi? Hayatınız yemek, içmek, heyecan, cinsellik gibi kısa ömürlü hazlarla mı sınırlı? Daha fazla şeyler elde ettiğinizde daha çok doyum sağlayacağınıza mı inanıyorsunuz? Bir kadının ya da erkeğin hayatınıza anlam kazandırmasını mı bekliyorsunuz? Cevabınız "Evet!"se, yarının satıldığı yer olan şimdiyi tamamen perdelemişsiniz demektir. Hayatınızın canlılığı, tazeliği. hayret ve hayranlık duygusu yitirilmiş demektir. Eski düşünce, duygu, davranış, tepki ve arzu kalıplan tekrarlanıp durur. Bu bize kimlik veren ve şimdiyi gizleyen senaryodan başkası değildir. Zihnimiz geçmişin ağır yükünü taşıyorsa elde ettiğimiz tek şey yaşananların tekrarıdır. 10 milyon $ kazanabilirsiniz. Bu halimiz maalesef yüzeysel ve derine inmeyen bir değişim olacaktır. Daha lüx bir çevrede aynı davranış kalıplarının sergilenmesi olacaktır. İnsanoğlu atomu parçalamayı öğrenmiştir. Olansa tahta sopayla birkaç kişiyi döverek öldürmek yerine, bir düğmeye basarak birkaç milyon kişiyi bir anda öldürmektir. Peki bu değişim midir? <» Eckhart TOLLE

Genç BeyinBenzer Konular

Görüntüleme:698, Cevaplar:6

İlginizi Çekebilir >
Alt 26-12-2006, 02:18 #2

FaTKaN

¢σηqυєяσя


Ellerineyüreğinesağlık....

Alt 26-12-2006, 02:25 #3

carpediem_4255

Acemi Üye

Alıntı:
FaTKaN´isimli üyeden Alıntı
Ellerineyüreğinesağlık....
Seninde okuyan gözlerine sağlık arkadaşım

Alt 26-12-2006, 03:10 #4

»¦«ReBell»¦«

♥ღ!!..özℓє∂ιм


yüreğine sağlık

Alt 26-12-2006, 06:01 #5

K@LpPSiz_Ç@TLaq

Azimli Üye

yüreğine sağLıq

Alt 26-12-2006, 13:33 #6

b_rojda

Deneyimli


emeğine sağlıkk

Alt 26-12-2006, 16:14 #7

carpediem_4255

Acemi Üye

Arkadaşlar emeğine sağlık yüreğine sağlık...Hepimizin emeğine, yüreğine sağlık ama bu sözlerden ziyade yazıyı okuyup yazı hakkında yorum yapsanız.Eminim ki tüm paylaşımcıların istediği paylaştıkları hakkında yorum yapmanızdır.Hem daha teşvik edici olur, hem emeğinin karşılığını almış olur paylaşımcı, hemde baymaz...Kişilerden çok paylaşımlara yorum yapalım diyorum ben..Sizde benle aynı fikirdemisiniz acaba?Kendi fikirlerinizi katın okuduklarınıza...Klişeleşmiş sözleri bırakın artık..Eminim daha kaliteli paylaşımlar çıkacaktır o zaman...Teşekkürler..

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:51 .