İhanetin Cezası

#1
İhanetin Cezası

Hepimize uğradığını varsaydığım bir mailden hareketle, benimde zamanın birinde, olaya taraf olduğum, ama o zaman bu kadar tarafsız bakamadığım için farklı yorumladığım bir konu üzerine yazmak istedim. Mailin konusu kendisini aldatan kocaya karşı dünya kadınlarının verdiği cevaplar üzerine .Kocanız sizi başka bir kadınla aldatsa ne yaparsınız? sorusuna, çeşitli ülkelerdeki kadınlar, boşarım, sevgilime giderim beni avutsun diye, kocamı vururum, kadını vururum falan gibi cevaplar veriyor. Türk kadını "- Benim kocam aldatmaz!" diyor.

Mizahi yani bir tarafa çok düşündürücü bir yazı bu. Kendisini aldatan kocasını "çeşitli sebeplerle" suçsuz görmek, dahası suçu inkar etmek, bizim toplumumuzda çok yaygın bir davranış.

Kendisini aldattığı şüphesi, söylentisi çıktığında bile erkekler elini kana bulayacak kadar ileri giderken (en azından mutlaka evliliklerini bitirmeyi seçerler), kadınlar niye böyle davranmaz. Yalnız başına yaşamanın ekonomik olarak zorluğu deyip kestirip atmak doğru değil bence. İyi geliri olan kadınların bile pek de böyle davranmadığını görüyorum. Aldatıldığını öğrenmekle, bunu kabul etmek arasındaki büyük fark üzerinde durmak istiyorum ben. Kabul edilmedikçe, suç, tam olarak suç olmuyor. Gururun incinmemesi de cabası. Peki niye kadınlar, bu gerçeği reddetme eğilimi içindedirler?

Çeşitli fikirlerim var bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- Aldatılan kadın, kocasının kendisini aldatma sebebinin kendisi olduğunu tahmin eder ama kendisini değiştirmeyi istemez. Böyle bir şey ortaya çıkmadığı sürece kendisini de değiştirmesi gerekmez. Bakımsız ve çirkin olduğu, şişmanladığı, kocasına yatakta ilgi göstermediği gerçeği yüzüne vurulmamış olur ve bir süre daha idare eder.

2- Kadına hep erdemli ve kocasına zor günlerde sahip çıkan kadın olması gerektiği öğretilmiştir. Etraftaki kötü kadınların attığı iftiralara karşı kimin yanında olmalıdır ki? Hem dışarıdaki kadınların ağır tahriki yok mudur? Suç, ağır tahrik altında islendiğinde hukukta bile ceza indirimi uygulanmaktadır, üstelik kimin kocası yapmıyordur ki.

3- Öğrenip de kabul edersen, toplum senin ne yapacağını ve nasıl tepki vereceğini bekler. Gidip taraflardan birini vursan hapse girersin boş yere. Hayatini zindan edecek ne var. Bilmeyiverirsin, inanmayıverirsin söylenenlere olur biter. Hem zaten olan olmuş işte, gerekeni yapsan bile neyi değiştirirsin ki. Hem bu adamı boşasan, başka adamla evlensen o da aynısını yapmayacak mı? Erkek bunlar, kanlarında ( genlerinde ) varmış!

4- Çocukları babasız büyümesin diye, mutlu aile tablosu bozulmasın diye katlanılır, yok sayılır, çocukların babası için "annesini aldatmıştı" dedirtmemek için çocukları aleyhine ilerde söz söylenemesin diye durum inkar edilir.

5- Kadın eğer aldatıldığını öğrenir ve kabul ederse, mutlaka bir şey yapması gereklidir. Bu da;a- Evliliğini bitirmek b- Bile, bile kocasıyla oturmaya devam edip, kocasının ıslah olmasını umut etmek.

a- Evliliği bitirmek kararı, ülkemizdeki pek çok kadın için yürek ister, para ister, toplum hoş görüsü ister. Boşanmanın getireceği bir sürü yükü tek başına üstlenmeyi, çocukların durumunu,( bu konu kadın milleti için en önemli konudur) ve yalnız kalmanın zorluklarına göğüs germeyi gerektirir. Büyük şehirdekiler dışında ( bazen orda bile) genelde baba evine dönmeyi gerektirir. Bu da bir kadın için kat ettiği bütün yolu kaybetmek başa dönmek anlamına gelir.Yapabilen kadın sayısı azdır. Takdir edildiklerinden olmasa da parmakla gösterilirler.

b- Bu yöntemi seçen kadınlar, affetmiş görünüp, kendisini, çocuklarına ve komşularına adayıp, kocasının bu yaptığını asla unutmazlar. Bunu kullanılacak bir koz gibi görüp, hatayı her fırsatta yüzüne vurup, kendisine de kocasına da hayatı zindan ederler. Ne demiş atalarımız "Fil unutur kadın unutmaz"

Görüldüğü üzere, 5 numaralı seçenekte yazanlar hiç de kolay şeyler değiller. Oysa ki diğer seçenekler, okulunu kocası için yarım bırakmış, ya da mezun olsa da, evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra çalışmaktan vazgeçmiş ve özgüvenini kaybetmiş kadınlar için doğru ve risksiz seçenektirler. İstisnalar hariç, korkularının bedelini gururlarından yiyerek öderler.

Kadının düştüğü zavallılık ise biz erkeklerde koruma iç güdüsünden önce şiddet eğilimini okşayıp, daha da beterini yapma, üzme, mahvetme gibi tüm sadist duyguları harekete geçirir. Bir erkeğin kendisine yapacağı en büyük kötülük, kendi tercihi olduğu için değil de, başka seçeneği olmadığı için kendisiyle beraber olan bir kadındır. Atsan atamazsın, aldatsan bile senden ayrılmazlar. Bu kadar sadakat, her erkeğe fazla gelir. Aldattığı ortaya çıkmış maymun olmuş erkekse, kendini terk etmeyen, topluma karşı destek olan karısına minnet mi duysun kızsın mi karar veremez.

Ama terk edilenlerse, o an fark etmeseler de daha sonra olayı ve yorumunu bir yerlere yazdıklarında, bedel ödemenin hazzını yaşarlar!

İlginizi Çekebilir
 • BİR İHANETİN RESMİ...
  YAŞAMAK Yoksa her şey bir perinin anlattığı kadar mı gerçek? Bir yaşam kadar mı masaldı? Rüya...

 • ihanetin Kokusu!...
  Bu başlığa bakıp da ihanet kokar mı diye düşünüyorsanız haklısınız. Yemek kokusu gibi değildir a...

 • Bir İhanetin Yan Etkileri...
  Sustu dalgalar, Martılar donakald...

 • İhanetin Bedeli.......
  İHANETİN BEDELİ Bir gün yollara düşeceksin ardım sıra pişmanlıklar içersinde: Oysa bilmiyorsun ...

 • İhanetin Bedeli.....
  Üşüyorlardı. Çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı üşüyorlardı. Dereler buz tutmuştu. Dağlar ka...#2
emeğine sağlık çok güseldi...


#3
Te$kkürLer canım...


#4
ellerine sağlık


#5
Ben te$ekkür €derim canım...


#6
ellerine sağlık sizin ne güzel avatarınız varmıs benimkinin büyümüş hali herhalde
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:07 .