BİZİM MİLLETİMİZ HAYVAN(!)

#1
Kendi kendimize ettik. Biz olanı ya unutturdular ya da unutmak istedik.

Bizim Milletimiz Hayvan(!)

Tipim sebebiyle turist sanıldığım çok olmuştur. Hatta Türk zannedildiğim zamanlar daha azdır desem yeridir. Hele ki Taksim, Sultanahmet gibi kozmopolit bir yerdeysem hiç kaçarı yok kesin turist zannediliyorum. Durumun ne boyutlarda olduğunu anlamanız için şunu anlatayım; 2006 senesinde Mersin’de Türk bayrağına bir saldırı gerçekleşmişti. Şerefsizin teki bayrağımızı yakmış ve o dönem doğal olarak çokça infial uyandırmıştı. Ben de buna istinaden İstanbul Taksim meydanından Galatasaray lisesine kadar sürecek bir yürüyüş tertip etmiştim. Hiç slogan atmadan ellerimizde bayraklarla yürüyecek, Galatasaray lisesinin önünde İstiklal marşı okuyup olaysız dağılacaktık. Katılımı arttırmak için broşürler bastırdım, siyasi partilerin il temsilciliklerine gidip desek istedim. Bayağı debelendim yani. Vel hasıl 5-10 kişiyle yürüyüşümüzü yapmıştık. Galatasaray lisesinin önünde İstiklal marşını okurken önümden geçen kadının birisi yüzüme bakarak “Aaa aralarına turist de almışlar” demişti Elinde Türk bayrağıyla bağıra bağıra İstiklal marşı okuyan, dahası yürüyüşü tertip eden birisi olarak Türk olduğumu daha ne kadar ispatlayabilirdim? Olmamıştı işte, yine turist zannedilmiştim. Saçımın uzun olduğu dönemlerde bunu saçıma bağlıyordum ama saçımı kısaltıp sakal bıraktıktan sonra da sonradan Müslüman olmuş Avrupalı muamelesi görmeye devam edince bunun kaçamayacağım kaderim olduğuna karar verdim

Bu durum bana değişik bir gözlem yapma fırsatı verdi. Yaptığım her yardımın, normal bir insanın yapması gerektiği için yaptığım her doğru hareketin davranışın turistliğime nispet edildiğine üzülerek şahit oldum.

Bir keresinde okulun bahçesinde top oynayan çocukların yola kaçan topunu geri attığımda olaya şahit olan bir esnaf “Ulan helal olsun adama ‘yabancıyım bana ne’ demedi attı topu. Bizim milletimiz hayvan. Umurunda bile olmazdı” demişti. Bir keresinde de yürürken cüzdanını düşüren birine cüzdanını (üstelik Türkçe olarak “buyurun” diyerek) geri verince mahçup bir şekilde “tenk yu” deyip yanındakine “Adama bak, Avrupalı işte! Medeni!” demiş, “Araplar olsa alır kaçardı, her yerdeler!” diye ekleyerek ırkçılığın dibine vurmuştu. Otobüste yer verdiğim yaşlı bir amca benimle akran olan ve oturan diğer kişilere kızarak “Utanmıyor musunuz görmezden gelmeye! Bakın elin gavuruna da medeniyet görün” diye kızmıştı.

Bu hadiselerden biri de az önce gerçekleşti. Işıklarda karşıdan karşıya geçmek için bekliyordum. Geçmek için fırsatım olmasına rağmen yeşil ışığın yanmasını bekledim. Bu sırada benimle birlikte bekleyen bir çift ise “Helal olsun bak işte Avrupalı. Bizim milletimiz hayvan! Orada daha çocukken öğretiyorlar medeniyeti” diye milletime sövmeye, Avrupalıyı övmeye başladı.

Ya hu be adam! Sen de benimle aynı ışıkta bekliyorsun, sen de kim bilir kaç defa okulun bahçesinden kaçan topu geri attın, kim bilir kaç defa otobüste Türkler yer verdi sana. Kim bilir kaç kere sen de bir şey düşüren birine, düşürdüğü şeyi geri verdin. Neden bu eziklik! Neden yüz yıllardır coğrafyamızda milyonlarca insan katleden batıya bu kadar hayransın! Neden konuyla hiç alakası olmadığı halde Avrupalıyı övüp kendi milletine ve Araba sövmek için heveslisin.

Aç bir tarihini oku be kardeşim. Oku ki kendin olduğun ve kendinle gurur duyduğun zaman yükseldiğini, batıya özendiğin ve kendinden utandığın zaman da alçaldığının farkına var.

Farkına var artık be kardeşim. Daha alçalacak yer kalmadı çünkü. Yetmedi mi her gün öldüğümüz?…
Erdem Sezer

İlginizi Çekebilir


#2
Çok güzel bir paylaşım olmuş
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:44 .