Sevgi - Birliğin Tezahürü

#1
Ruhsallıkla ilgili kaynaklar neden sürekli sevgiyi gözümüze sokmaya çalışıyorlar?

Bu birçoğumuzun fark ettiği bir durum. Belki de bir kısmımız artık sevginin bu denli göze sokulmasından sıkılmış olabilir. Tasavvufi eserler, sevgi ve aşk dışında başka söz etmezler, Budistler aydınlanmaya giden tek yolun şefkat ve sevgi olduğuna değinirler.

Bazıları bu “sevgi” tavsiyelerinin gereksiz yere “pembe” hayaller kurdurttuğunu ve pek gerçekçi olmadığını düşünürler, bazı kimseler ise adeta dogmatikce “sevgiyi” ağızlarına doladıkları halde, gerçekten sevmenin (en azından “koşulsuz sevgi” kavramının) ne demek olduğundan ve sevginin gerçek gücünden haberleri yoktur. Öyleyse nedir sevgiyi bu denli önemli kılan?

Sevgiyi bu denli önemli kılan, sevgi'nin yaradılışın temeli olmasıdır. Tüm kainat yaratılırken, saf sevgi istemiş ve “ol” demesi kainatı yaratmıştır. Tasavvuf dahil olmak üzere pek çok ruhani ekol, saf sevginin yaratımıyla meydana geldiğimizi, bu yüzden Yaratıcıya ancak saf sevgi ve sevginin yansıması olan ilahi şefkat ile ulaşabileceğimizi söylerler.

Eğer aydınlanma yolunda gidilmek isteniyorsa, yaratılmış her şeyi sevmek önem arz etmektedir. Bu önce kendimizi sevmekle başlamalı ve sonra insanları, canlı-cansız her şeyi sevmek ile devam etmelidir.

Muhiddin-i Arabi, aşk ve yaratılışın bağlantısını,
şu dizelerle aktarıyor:

Biz aşktan sudur ettik
Aşk üzerine yaratıldık
Aşka doğru yöneltildik
Aşka verdik gönlümüzü


Bana ayırdığınız değerli zamanınız için çok teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla
Mehmet A.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:39 .