Dünyamızın Uydusu Ay Hakkında Tatlı Tatlı...

#1
Benim gibi Ay tutkusu olan tüm TatlıAşkım üyelerine hayırlı geceler diliyor ve hemen sizlerle paylaşmak istediğim konuma geçiyorum...

Evet sevgi ve saygıdeğer arkadaşlar...

... Ay, gökyüzünde sürekli görebildiğimiz büyük gök cisimlerinden biri ancak hakkında bildiğimiz şeyler yakın dostumuzu iyi tanıyabilmek için yeterli sayılmaz.

Dünyamızın Uydusu Ay Hakkında Tatlı Tatlı Şaşırtma Gücüne Sahip İlginç Bilgiler


- Ay, 4,5 milyar yıl önce güneş sistemi henüz ömrünün başlangıcındayken, dünya'ya mars büyüklüğünde bir cismin çarpması sonucu kopan parçalardan oluşmuştur.

- Ay, dünya'nın tek uydusu olmayabilir. 1999 yılında bilim adamları, dünya etrafındaki turunu 770 yılda tamamlayan ve 5.000 yıl daha yörüngemizde yer alacak 5 kilometrelik başka bir uydu keşfettiler ve ona cruithne ismini verdiler.

- Ay'ın yüzeyi, 4,1 ve 3,8 milyar önce şiddetli göktaşı yağmuruna maruz kalmıştır ve bunların izleri hâlâ ilk günkü gibi görülebilmektedir. Bunun sebebi, ay'ın deprem ve volkanlar gibi coğrafik hareketler bakımından çok fakir olması ve atmosferinin olmaması nedeniyle rüzgar ve yağmurlar tarafından yüzeyinin şekillendirilmemesidir.

- Ay yüzeyinde gerçekleşen sarsıntılara moonquake (earthquake) denir ve bunun sebebi dünyadır. Ay'ın dünya yüzeyinde sebep olduğu gel-gitlere karşılık dünya da ay'a yüzeyinin birkaç kilometre altında oluşan sarsıntılar hediye etmektedir.


- Ay'ın şekli yumurta gibidir. Dışarı baktığımızda gördüğümüz yüzü, onun sivri tarafıdır.

- Ay, pluto'dan daha büyük ve dünyamızın dörtte biri boyuttundadır. Bu yüzden bazı bilim adamları, dünya ve ay arasındaki ilişkiyi, pluto ve charon gibi ikili bir sistem olarak kabul eder.

- Ay, her yıl dünya'dan 3,8 cm uzaklaşır. İlk oluştuğunda dünya'ya uzaklığı 22.530 km iken şu anda ortalama 384.400 km'dir. Bir gün dünya'nın yörüngesinden kurtulup uzayın derinliklerine (belki daha güçlü çekim kuvveti olan daha büyük bir uzay cisminin yörüngesine) doğru hareket edecektir.

İlginiz ve bana ayırdığınız değerli zamanınız için çok teşekkür ediyor, huzurlu uykular diliyorum...

Sevgiler ve Selamlar
Mehmet A.

İlginizi Çekebilir




Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:09 .