Oyun tarihindeki yenilikçi 20 oyun - Bölüm (1,2,3)

#1
Oyun tarihindeki yenilikçi 20 oyun - Bölüm 1Bazı oyunlar vardır, her şeyi bir anda değiştirir ve hiçbir şey eskisi gibi olmaz; öncüdür onlar, liderdir. Yapılan bu oyunlar ile ortaya atılan orijinal fikirler, kendinden sonraki nesili de etkiler ve oyun tarihini değiştirir. Gelin GamePro sitesinin yaptığı 20 ''yenilikçi'' oyun listesini hep beraber inceleyelim; sizler de eklemek istediklerinizi yorumlarınızla belirtebilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

20
Portal

Platform: PC, Xbox 360, PlayStation 3
Yıl: 2007


Silahsız bir FPS düşünülebilir mi? Evet, neden olmasın. Portal ile gelen silahsız, düşmansız FPS yapısı belki de ''Orange Box'ın'' en çok ilgi gören kısmıydı. Yerçekimi kurallarını alt üst ettiğimiz bu oyundaki her an izleniyormuş hissini, o klasik sonu ve akabinde çalan ''Still Alive'yi'' nasıl unutabiliriz?

19
Street Fighter II

Platform: Arcade, Super NES, Gameboy, PC, Wii
Yıl: 1991


1991'de çıkan bu başyapıt birçok insanın oyun dünyasına adım atmasını sağladı. Belki şu an dövüş oyunu yapan programcıların bile hayatına yön veren, çıktığı seneden bu yana atari salonlarının en çok oynanan oyunu olan, çoğumuzun oynamak uğruna harçlıklarını bitirdiği, evden kaçtığı bir oyun ''Street Fighter II'' ve sanırız bu listede olmayı da hak ediyor.

18
Dance Dance Revolution

Platform: Arcade
Yıl: 1998

Şu an milyonlarca insanın delice oynadığı ''Guitar Hero'' efsanesinin de atasını bulduk: ''Dance Dance Revolution''. Müzik tabanlı bu oyunda, ekrana gelen tuşlara zamanında ve doğru şekilde basarak ekrandaki karakterimizi dans ettiriyorduk, aynen şu an birçok oyunun kullandığı sistem gibi. Her kesim oyuncuya hitap eden ''DDR'', oyun tarihinde yenilikçi oyunlarımızdan bir diğeri.

17
Resident Evil

Platform: PlayStation
Yıl: 1996

Korku oyunları için yeni bir milattı ''Resident Evil'ın'' çıkışı. PS1 sahiplerine hiç yaşamadıkları korkuları yaşatmıştı; belki de ilk kez bu oyunda, oyuncular elleri titreyerek her açtıkları odada mermi aradılar, her girdikleri koridorda zombi çıkmasın diye dua ettiler ve baş karakteri bu kadar içlerinde hissettiler. Bir efsanenin başlangıcı olan ''Resident Evil'', listemizin 17. sırasında yer aldı.

16
Bioshock

Platform: PC, Xbox 360, PS3
Yıl: 2007

Okyanusun metrelerce altına kurulmuş bir şehir, gerçek dünyanın çok daha ilerisinde geleceği yaşayan ayrı bir dünya; ölüm ve çaresizlik kokan bir dünya. Bir uçak kazası ile kendimizi bulduğumuz bu su altı şehrinde, hayatta kalabilmek için kendinizden ne kadar ödün verebilirsiniz? Kendi çıkarlarınız için bu ölü dünya ile beslenen küçük bir kızı öldürebilir misiniz, ya da onu hayata tekrar bağlayıp, ona yaşamını hediye edebilir misiniz? ''Bioshock'', işte bu soruların hepsini cevaplıyordu bizlere. Bize iyi veya kötü adam olma şansını sunan ''Bioshock'un'' en büyük özelliği ise, ne kadar merhametli olduğumuzu ölçmesiydi ve tabii sunduğu oyun dolu zevkli saatlerle.Oyun tarihindeki yenilikçi 20 oyun - Bölüm 2Bazı oyunlar vardır, her şeyi bir anda değiştirir ve hiçbir şey eskisi gibi olmaz; öncüdür onlar, liderdir. Yapılan bu oyunlar ile ortaya atılan orijinal fikirler, kendinden sonraki nesili de etkiler ve oyun tarihini değiştirir. Gelin GamePro sitesinin yaptığı 20 ''yenilikçi'' oyun listesini hep beraber inceleyelim; sizler de eklemek istediklerinizi yorumlarınızla belirtebilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

15
Warcraft: Orcs & Humans

Platform: PC
Yıl: 1994

DUNE II ile birlikte gelen gerçek zamanlı strateji türünü bir üst seviyeye taşıyan ''Warcraft: Orcs & Humans'da'' listemizde yer almayı başardı. Hem fraksiyonumuzun ekonomisini geliştirirken hem de karşı tarafa saldırmak için ölümcül ordular yetiştirdiğimiz bu oyunda, kullanılan mouse sistemi de diğer oyunlar için örnek teşkil etmiştir.

14
Final Fantasy VII

Platform: PlayStation
Yıl: 1997

En çok duygusal yönü ile ön plana çıkan bu oyunumuz da, Final Fantasy serisinin en çok ilgi gören ve en ünlü oyunu ''Final Fantasy VII''. RPG dendiği zaman akla gelen ilk isimlerden biri olan bu oyun, özellikle karakterleri ve hikaye örgüsü ile oyun tarihinde yepyeni bir çığır açtı. ''Cloud Strife'' gibi karakterleri ve oyun tarihinin belki de gelmiş geçmiş en karizmatik kötü adamı ''Sephiroth'u'' ile de unutulmazlar arasına yerleşti.

13
Sims

Platform: PC
Yıl: 2000

Oyun tarihinde çığır açan bir diğer oyun olan ''Sims'' ile birlikte, oyunseverler kendi hayatlarını bırakıp ''Sim'lerinin'' hayatlarını çizmeye başlamışlardı. Adeta bağımlılık yapan bu oyunda ise, bir oyunun en önemli özelliklerinden biri ise yoktu: ''hikaye kurgusu''. Aslında gerek de yoktu; küçük insancıklarımızın hayatını, geleceğini, evliliklerini, mutluluklarını, üzüntülerini, kısacası herşeylerini bizim kararlarımız belirliyordu. Oyun sonrası çıkan onlarca ek paketi ile oyuncuların elinden hiç düşmeyen ''Sims'' serisinin üçüncü oyunu da bu aralar PC sahiplerinin gözdesi.

12
Geometry Wars: Retro Evolved

Platform: Xbox 360
Yıl: 2005

Listede belki de en beklenmedik oyun olan ''Geometry Wars'', arcade-shooter tarzı bir oyun olarak, ilk kez karşımıza ''Project Gotham Racing 2'nin'' yanında mini bir oyun olarak sunulmuştu. Gösterilen yoğun ilgiden dolayı, daha sonra yapımcı firma olan Bizarre Creations, oyunu Xbox 360 için ''Geometry Wars: Retro Evolved'' adı ile tekrar uyarlamıştı. Uygun fiyatı ve zevkli oynanabilirliği ile ''Geometry Wars: Retro Evolved'', Xbox tarihinin en çok oynanan oyunları arasına yerleşti.

11
Call of Duty 4: Modern Warfare

Platform: PC, Xbox 360, PlayStation 3
Yıl: 2007

Single player modundan çok, multiplayer özellikleri ile resmen online oyunculuğun kitabını yazan ''COD4: Modern Warfare'', çıktığı günden bu yana onlarca ödülün ve en önemlisi de online FPS severlerin kalplerinin en güzel köşesinde kendine bir yer edinmiş oldu. COD5 çıkmasına rağmen, hala PSN'lerde ve Xbox Live kartlarında ''COD4: Modern Warfare'' ibaresinin yer alması, sanırız herşeyi gayet güzel açıklıyor. ''Modern Warfare 2'' gelene kadar da, sanırız tahtından inmeyecek.Oyun tarihindeki yenilikçi 20 oyun - Bölüm 3Bazı oyunlar vardır, her şeyi bir anda değiştirir ve hiçbir şey eskisi gibi olmaz; öncüdür onlar, liderdir. Yapılan bu oyunlar ile ortaya atılan orijinal fikirler, kendinden sonraki nesili de etkiler ve oyun tarihini değiştirir. Gelin GamePro sitesinin yaptığı 20 ''yenilikçi'' oyun listesini hep beraber inceleyelim; sizler de eklemek istediklerinizi yorumlarınızla belirtebilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

10
Super Mario 64

Platform: Nintendo 64
Yıl: 1996

''Super Mario'nun'' oyun dünyasındaki yeri tartışılmaz; ama ''Super Mario 64'ünde'' öyle. Super Mario'yu iki boyuttan kurtarıp üç boyutla bize sunan ''Super Mario 64'', zamanında birçok insanın Nintendo 64 alma sebebi olmuştur.Bizlere Mario'yu her yönüyle görme şansını sunan yapımcı firma Nintendo'yu burdan bir kere daha kutluyoruz.

9
Half-Life

Platform: PC
Yıl: 1998

Gerek verdiği konsept, hikaye örgüsü, multiplayeri ve akıcılığı ile PC severler sanırız daha önce böyle bir FPS görmemişlerdi. Bazen korkutan, bazen heyecanlandıran ve aksiyonun bir dakika dahi eksilmediği bu oyunun bir özelliği daha vardı: ''Counter-Strike'' eki! Üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen, hatta şu an bile internet kafelerin baş tacı olan ''Half-life'' ve ''Counter Strike'' eki, FPS multiplayer dünyasında çığır açan ilk oyunlar olmuştu. Bu arada, bir de çıt çıkarmaz, efendi Gordon Freeman'ı da unutmayalım...

8
Wii Sports

Platform: Nintendo Wii
Yıl: 2006

2006 yılının yazında çıkan ''Wii Sports'', beklenmedik bir başarıya imza atmıştı. Nintendo Wii'nin bu küçük spor oyunu, tüm zamanların en çok satan oyunu ünvanını, ''Super Mario Bros'un'' elinden çekip almıştı. Diyet listelerine yerleşen, fazla kiloların atılmasını, formda kalmayı sağlayan bu oyun; oturduğunuz yere yayılarak rahatça oyun oynama mantalitesini de ortadan kaldırmıştı. Şu günlerde yeni versiyonu ''Wii Sports Resort'' ile Wii'yi sallayan ''Wii Sports'', listemizin 8. sırasına yerleşti.

7
Halo: Combat Evolved

Platform: Xbox
Yıl: 2001

Sessiz ve derinden gelen ve ''Konsolda FPS oynanmaz'' mantalitesini alt üst eden oyun ''Halo: Combat Evolved'', listemizin 7. sırasına yerleşti. PC'nin FPS oyunları üzerindeki hegemonyasına ''Fransız İhtilali'' etkisi yapan ''Halo: Combat Evolved'', çıktıktan kısa bir süre sonra Xbox konsolunun en çok satan oyunu olma başarısı ile de kaliteli bir oyun olduğunu belgelemiş oldu. Daha sonra birinciliğini küçük kardeş ''Halo 2'ye'' kaptırsa da, ilk oyunun yeri her zaman ayrıdır.

6
Little Big Planet

Platform: PlayStation 3
Yıl: 2008

Listemizin 6. numarasında ise bir PS3 özel yapımı olan ''Little Big Planet'' var. Bu oyunla birlikte, ''Kendin pişir kendin ye'' veya ''Onlar pişirsin birlikte yiyin'' düşüncesi, PS3 üzerinden yaygınlaşmış oldu. Kendi yarattığınız veya başkalarının yarattığı bölümleri internet üzerinden arkadaşlarınız ile oynama şansı sunan ''Little Big Planet'', hayal gücünüzün ne kadar güçlü olduğunu da sınıyordu. Oyuncuların ya çok sevip başından kalkamadığı ya da ''saçma'' veya ''zaman kaybı'' olarak nitelendirdiği ''Little Big Planet'', bizlere göre hakettiği başarının bayağı bir uzağında da olsa, listedeki yerini almış oldu.İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:19 .