Hayvanların Çiftleşmesi, İlginç hayvan çiftleşmeleri

Hayvanlar insanlar gibi zevk için olmasa da çoğalmak ve üremek için çiftleşmek zorundadırlar, fakat bazı hayvanların çiftleşmesi durumu işleri biraz ilginçleştirebilmektedir. Hayvanların Eşleşmesi Örnekleri.

hayvanların çiftleşmesi

Hayvanların çiftleşmesi

Bilindiği üzere hayvanlar insanlar gibi ilişkiden ve çiftleşmeden zevk alamazlar, fakat bazı istisnalar vardır, Bonobo maymunları ya da yunuslar gibi. Bu çiftleşmeler zevk için yapılmadığı için ilginç durumlar ortaya çıkabilmektedir. Sonuçta tek amaç neslini devam ettirebilmek ve varlığını genişletebilmektir.

Hayvanlarda çiftleşme Nadiren de olsa bazı hayvanlar bu işi sosyalleşmek için yapıyor olsalar da, çiftleşmek hayvanlar için tek bir amaca hizmet etmektedir kısaca. Bu sebeple Aykırı Hayvan çiftleşmesi de yaşanabiliyor.

Gelin çeşitli hayvanların çiftleşmelerini sizlerle beraber tanımaya ve öğrenmeye çalışalım. Doğanın güzelliklerinin yanında ilginç yanlarını da hep beraber görelim, her ne kadar dışarıda hayvanların çiftleşmesine şahit olsakta bunu komik ya da gülünç bulabiliyoruz, fakat bu yaşamın döngüsünün bir gerekliliğidir, canlılığın doğaya yayılımının en büyük gerekliliklerinden biridir.

Doğada bazı ilginç çiftleşme yöntemleri mevcuttur, gelin hep beraber ilginç ve doğal hayvan çiftleşmelerini hep beraber inceleyelim.

Ördek çiftleşmesi

Ördekler bir çok kuş türü gibi memeli canlılara benzer bir şekilde çiftleşirler, fakat erkek ördeklere dair bilmediğiniz ilginç bir şey mevcut, bundan aşağıda bahsedeceğim. Hayvanların çiftleşmesi konusunda ördekler oldukça şaşırtmaktadır.

Bir ördek çiftleşme sonucunda 30-50 arası yumurta yapsa da 8-13 yumurtalık bir kuluçkaya yatar. Malum hepsinin üzerine kuluçkaya yatmak pekte mümkün bir durum değildir. Erkek ördekler çiftleşme sırasında ve sonrasında biraz agresif hâl alabiliyorlar. Ayrıca dişi ördekler cinsel bölgelerinde kaslar bulunduğu zaman diledikleri zaman çiftleşmeye engel olabilmektedirler.ördek çiftleşmesi

Erkek ördek penisi

Evet, asıl bahsetmek istediğimiz ilginç konu ise bu, erkek ördeklerin penisi tirbuşon şeklindedir. Çiftleşme sırasında herhangi bir avantaj ya da zarar sağlıyor mu bilmiyoruz, fakat sizlere bu konuda temsili bir görsel sunalımda nasıl bir şeye benzediğini az buçuk anlamaya çalışın.

erkek ördek penisi

Bu tabii ki gerçek görsel değil fakat her yaş grubuna uygun olması için bu şekilde paylaşma gereği duyduk.

Kanguruların Çiftleşmesi

Kangurular memeli canlılar sınıfına girdiği için ve vücut yapıları insan yapısına biraz benzediği için aslında insana benzer bir çiftleşme türüne sahiptir.

kanguruların çiftleşmesi

Ayrıca kangurular ile ilgili verebileceğimiz en ilginç bilgilerden birisi ise dişi kanguruların 3 adet vajinasının bulunması, size de ilginç geldi değil mi? Dişi kangurular bu özellikleri sayesinde sürekli yüksek hamile kalabilme özelliğine sahip oluyorlar.

Bonobo maymunları çiftleşmesi

Çiftleşme konusunda hayvanlar aleminde en ilginç canlılardan biri Bonobo maymunlarıdır, neredeyse tüm sosyal aktiviteleri çiftleşmekten ibarettir, Ve işin ilginç tarafı bonoboların neredeyse tamamı biseksüeldir, yani çiftleşmek için cinsiyet gözetmez, her iki cinsiyetle de çiftleşmektedir.

bonobo maymunları çiftleşme

Bonobo maymunlarının çiftleşme sebebi %75 oranında çiftleşme değildir, genelde sosyalleşmek için çiftleşirler ve cinsiyet ayrımını pek gözetmezler.

Kedilerin Çiftleşmesi

Hayvanların çiftleşmesi arasında kediler en fazla insanların şahit olduğu canlılar olabilir. Her ne kadar kediler ile iç içe yaşıyor olsakta, kediler hakkında bilmediğimiz bazı gerçekler vardır, bunlardan en önemlilerinden biri erkek kedilerin cinsel organlarının dikenli olması, erkek kediler spermlerini rahme ulaştırıp çıkmaması için keratinden yapılmış penis üzerinde dikenlere sahiptir. Ayrıca bazı kedi türlerinde kedilerin penisinde kemik dahi bulunmaktadır.

kedilerin çiftleşmesi

Kediler üreme dışında çiftleşme gereği duymazlar, ve bilindiği gibi çiftleşmek için genelde belirli dönemleri bekleyebilirler.

Eşeklerin Çiftleşmesi

Eşekler her ne kadar diğer bir çok hayvan gibi çiftleşmeyi sadece üremek için yapsada, ne yazık ki bazı bölgelerde eşek ve insanların çiftleşmesi olağan duruma gelmiş gibi duruyor, dünyanın bir çok bölgesinde insan ve eşeğin çiftleştiği haberleri geliyor, eşekler bunun dışında kendine benzer tür olan at gibi hayvanlar ile çiftleştirerek ortağa sağlam olan katır gibi canlılar çıkarılmaktadır. Fakat at katır çiftleşmesi sonu ne çıkar derseniz o biraz karışık.

Ayrıca benzer tür olan zebra ile çiftleşmeleri ile ortaya yine ilginç bir canlı çıkabilmektedir.

eşeklerin çiftleşmesi

Ayrıca atların çiftleşmesi ve eşeklerin çiftleşmesi birbirine benzemektedir görselde de ikisinin çiftleşme anını görebilirsiniz. Yani at ile eşeğin çiftleşmesi.

Ayrıca Kolombiya gibi bölgelerde insanlar ve eşeklerin çiftleşmesi ile alakalı ilginç bir makale ve videoya buradan ulaşabilirsiniz.

At Çiftleşmesi

At belkide çiftleştirilerek ticareti yapılan en önemli hayvanlardan biridir, her ne kadar eskisi kadar taşımacılık için atlar kullanılmasa da at yarışları vb. gibi durumlar için atların spermleri özel olarak alınmakta ya da çiftleştirilebilmektedirler.

Atların yarış konusunda bir çok türü bulunduğu için önemli ırklara sahip atların çiftleştirilmesi için ayrı bir meslek dalı bile bulunmaktadır. Atlar bir kerede çok fazla sperm boşalabilmektedirler.

atların çiftleşmesi

Hayvanların çiftleşmesi insanların ilgisini alakasını çekebiliyor. Bu sebeple internette bu mesele ile alakalı çok fazla görsel ve video bulunmaktadır, ne yazık ki atlar ve insanlar arasında yine iğrenç bağlar kurulabilmektedir.

İlginç hayvan çiftleşmeleri

Hayvanlar ve çiftleşmeleri hakkında bilmediğiniz bazı ilginç bilgileri sizlerle maddeler halinde paylaşalım bakalım.

 • Fillerin penislerinin ucu kaşık şeklindedir, ve bir miktar diken içermektedir.
 • Filler, primatlar ve yarasalar dışında menstruasyona sahip tek memeli hayvandır.
 • Dişi pandalar sene boyunca sadece 24-72 saatlik bir zamanda cinsel ilişki ihtiyacı duyarlar, şubat ve mayıs aylarındaki bu dönemler içerisinde gerçekleşir, nesillerinin azalmasına şaşmamak lazım.
 • Erkek köpek balıkları penisten çok claspers denilen bir organa sahiptir.
 • Sülükayaklılar, vücutlarının 30 katına kadar büyüklükte cinsel organa sahiptirler.
 • Çiftleşme sırasında sinekler, yarasaları kendilerine çekebilecek bir gürültü çıkarırlar.
 • Erkek Neotrogla Bitleri bir penise sahiptir ve 70 saate kadar çiftleşebilirler, ayrıca bu hayvanların çiftleşmesi ile alakalı ilginç olan konu ise bu hayvanların dişilerinin penis içinde iken penisin içindeki spermleri emerek çekmesidir.
 • Dişi kalamarların vajinaları yoktur.
 • Dişi kalamarlar erkek kalamarlar tarafından gelen kapsülleri ciltleri yardımı ile alırlar.
 • Karıncalar ve arılar kraliçeleri ile sadece 1 kez çiftleşir ve bu bir kaç saat sürebilir, bu çiftleşme bir çok erkekle beraber olabilir.
 • Erkek yılanların 2 adet penisi vardır bunun ismine hemipen denir, fakat çiftleşme sırasında sadece birini kullanırlar.
 • Dişi yılanlar spermi 5 yıl süre ile saklayabilirler, ve birden fazla yılan ile çiftleşti ise bunların içinden spermi seçebilirler.
 • Sertleşmiş bir fil penisi 30 kg ağırlığında olabilir.
 • Bir yunusa mastürbasyon yapan kafa balığını buradan izleyebilirsiniz, evet çok ilginç, ayrıca yunuslar çiftleşmekten zevk alırlar.
 • Ayrıca hayvanlar kategorisinden çeşitli hayvanlar hakkında ilginç bilgiler öğrenebilirsiniz.

Yazıyı okuduysanız yeterince bilinçlenmişsinizdir sanırım.

Merak ettiklerinizi yorumlar aracılığı ile yazabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.