Dünya Gölleri - Ohri Gölü
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 03-08-2009, 14:07 #1

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Dünya Gölleri - Ohri GölüOhri Gölü

Ohri Gölü
Dünya Gölleri - Ohri Gölü (Makedonca: Охрnдсkо Езеро "Ohridsko Ezero" - Arnavutça: Liqeni i Ohrit) Makedonya Cumhuriyeti'nin güneydoğusu ile Arnavutluk'un doğu toprakları arasındaki dağlıkDünya Gölleri - Ohri Gölü sınır bölgesinde yer alır. Oluşum bakımından Balkanlar'daki en eski ve derin göldür. Gölün ekosisteminde sadece o yöreye özgü dünya çapında öneme sahip 200'den fazla tür vardır. Gölün önemi 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmesi ile daha da artmış fakat göl çevresinde insanoğlunun meydana getirdiği olumsuz etmenler ve gölün su miktarının giderek azalması gölün geleceğini tehlike altında bırakmaktadır.
Gölün kenarına kurulmuş üç büyük kent vardır. Bunlardan ve Ohri ve Struga Makedonya Cumhuriyeti içindeDünya Gölleri - Ohri Gölü Pogradec Arnavutluk'tadır. Bu kentlerin dışında birçok küçük balıkçı köyü de olmasına karşınDünya Gölleri - Ohri Gölü bugün tüm merkezlerde turizmden elde edilen kazançDünya Gölleri - Ohri Gölü balıkçılık gelirlerini geride bırakmıştır. Gölün çevresindeki nüfusDünya Gölleri - Ohri Gölü 43Dünya Gölleri - Ohri Gölü000'i Arnavutluk'taDünya Gölleri - Ohri Gölü 88Dünya Gölleri - Ohri Gölü000'i Makedonya Cumhuriyeti'nde olmak üzere 131Dünya Gölleri - Ohri Gölü000 kişi civarındadır.
Göl yaklaşık olarak 2Dünya Gölleri - Ohri Gölü600 km²'lik bir alanı sular ve sularının yaklaşık olarak yarısını doğu kıyılarındaki yeraltı kaynaklarından alır. Suların %25'i yağış ve içine boşalan akarsular ile temin edilir. Suların %20'sinden fazlası 10 kilometre uzaklıkta ve gölün kendi seviyesinden 150 metre daha yüksekte bulunan Prespa Gölü'nden gelir.

Dünya Gölleri - Ohri Gölü

Ohri Gölü
Охрnдсkо ЕзероDünya Gölleri - Ohri Gölü Liqeni i OhritBenzer Konular

Görüntüleme:2225, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:41 .