Dünya Gölleri - Prespa Gölü
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 03-08-2009, 14:10 #1

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Dünya Gölleri - Prespa GölüPrespa Gölü

Prespa Gölü
güneydoğu Avrupa'daDünya Gölleri - Prespa Gölü Makedonya CumhuriyetiDünya Gölleri - Prespa Gölü Yunanistan ve Arnavutluk arasında bulunan bir tatlu su gölüdür. 853 metre yükseklik ile Balkanlardaki en yüksek tektonik göllerden biri olan Prespa Gölü'nün 190 km²'si Makedonya Cumhuriyeti'neDünya Gölleri - Prespa Gölü 84Dünya Gölleri - Prespa Gölü8 km²'si Arnavutluk'a ve 38Dünya Gölleri - Prespa Gölü8 km²'si Yunanistan'a aittir.
Aslında Prespa Gölü terimi aynı bölgede bulunan iki gölü temsil eder. Büyük Prespa Gölü (Makedonca: Преспаhсkоtо ЕзероDünya Gölleri - Prespa Gölü "Prespanskoto Ezero"Dünya Gölleri - Prespa Gölü Yunanca: Μeyάλn ΠρέoπaDünya Gölleri - Prespa Gölü "Limni Megáli Préspa"Dünya Gölleri - Prespa Gölü Arnavutça: Liqeni i Prespës) YunanistanDünya Gölleri - Prespa Gölü Arnavutluk ve Makedonya Cumhuriyeti arasında yer alırkenDünya Gölleri - Prespa Gölü Küçük Prespa Gölü (Yunanca: Μiκρή Πρέoπa "Limni Mikrá Prespa") sadece Yunanistan ile Arnavutluk arasındadır. 43Dünya Gölleri - Prespa Gölü5 km²'si Yunanistan'aDünya Gölleri - Prespa Gölü 3Dünya Gölleri - Prespa Gölü9 km²'si Arnavutluk'undur.
10. yüzyılda Bulgaristan çarı Samuil Küçük Prespa'nın Yunanistan tarafında bulunan adasına St. Achillios'un adını verdiği bir kilise yaptırmıştır. Bunların dışında Büyük Prespa'da en büyüğü Makedonya'ya ait olan (Golem Grad - Büyük Kasaba) iki ada daha bulunur. Bugün her iki ada da meskun değildir.
Prespa Gölleri yaklaşık 10 kilemetre uzaklıkta yer alan Ohri Gölü'nden yaklaşık 150 metre daha yüksekte olduğundanDünya Gölleri - Prespa Gölü gölün suları doğal yer altı kanalları aracılığı ile Ohri Gölü'ne akar ve onu besler.
Uzun yıllar boyunca Prespa Gölü'nün Yunanistan'a ait bölgelerinin nüfusu oldukça azdı. Göle sınırı olan diğer ülkelere yakınlığı nedeni ile askerî bakımdan oldukça hassas bir bölgeydi. Yunan İç Savaşı döneminde de sert çatışmaların yaşandığı bu bölgedeki kişiler iç bölgelere göç etmişlerdir. Daha sonraları bölgenin uluslararası park ve turizm alanı ilân edilmesi ile hareketlenmiştir.


Dünya Gölleri - Prespa Gölü


Prespa Gölü
Dünya Gölleri - Prespa Gölü
Dünya Gölleri - Prespa GölüBenzer Konular

Görüntüleme:2701, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:14 .