Kutais
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 03-08-2009, 15:07 #1

~méLanTik~

Forum Heveslisi

KutaisKutais

VikipediKutais özgür ansiklopedi

Kutais (Gürcüce: ქუთაისი; antik adı:Aeas/Aias)Kutais Gürcistan’ın ikinci büyük kentidir. Ülkenin batı bölümündeKutais İmereti bölgesinde yer alır ve bu bölgenin en büyük kentidir. Tiflis'e uzaklığı yaklaşık 221 kilometredir. Nüfusu 185.965’dir (2002).Ayrıca Sovyetler döneminde Kutaisi ağır metal sanayiinin merkeziydi.O dönemde şehrin nüfusu 600.000 civarındaysa da bugün Rusların bölgeyi terki sırasında bu fabrikaları tahrip etmeleri nedeniyle bugün nüfusu oldukça azalmıştır.


Tarih

KutaisiKutais antik dönem krallığı Kolheti’nin başkentiydi. Arkeolojik buluntularKutais kentin MÖ 2. binin başlarında Kolheti krallığının başkenti olduğunu göstermektedir. Homeros’un İason ve Argonotlar hakkında yazdıklarından hareketle tarihçilerKutais Kolheti’ye yapılan bu efsanevi yolculuğunKutais Argonotların varmayı amaçladıkları ve Kral Aietes’in sarayının bulunduğu Kutaisi'de (Aias) son bulduğunu kabul ederler. KutaisiKutais 975-1122 tarihleri arasında Kartli Krallığı’nın başkenti oldu. 15. yüzyıldan 1810’a değin de İmereti Krallığı’nın başkentiydi. 1810 yılında İmereti Krallığı toprakları Çarlık Rusya’sı tarafından işgal edildi. 1991’de Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ekonomik olarak gerilemesine karşınKutais Kutaisi ülkenin başlıca sanayi kentlerinden biriydi. Kutayıs’ın nüfusunun önemli bir kısmı günümüzde kentten ayrılmış ve iş için yurtdışına gitmiştir. Nüfusunun kalan kısmıKutais küçük ölçekte ticaretle geçinmektedir.

Yerleşim

KutaisiKutais Rioni Irmağı’nın her iki yakasında kuruludur. Kentin deniz seviyesinden yüksekliği 125-300 metredir. KentKutais doğu ve kuzeydoğudan İmereti Dağları’nın etekleriyle çevirilidir. Kuzeyinde Samgureli DüzlüğüKutais batısında ve güneyinde de Kolheti Ovası yer alır.
Kutais

Dünya Mirası Listesi'ne alınan Bagrati KatedraliGörülmeye değer yerler

Günümüze ulaşan en önemli yapı kalıntısıKutais Gürcistan Kralı III. Bagrat’ın 11. yüzyılın başlarında yaptırdığı Bagrati Katedrali’dir. Bagrati Katedrali ve 12. yüzyılın hemen başında Kral Kurucu Davit'in yaptırdığı Gelati ManastırıKutais kentin birkaç kilometre doğusunda yer alır. Her iki kültürel varlık 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır [1].


Kutais


Kutais

Rioni nehri

Kutais

Katolik kilisesiBenzer Konular

Görüntüleme:1067, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:13 .