Canberra

#1
Canberra

Canberra, Avustralya'nın başkentidir. Bü­yük Okyanus'tan 124 km uzakta, 2.360 km'lik Avustralya Federal Başkent Toprakları'nın kuzey kesiminde, Avustralya Alpleri' nin uzantısında geniş bir ovada kurulmuştur. Murrumbidgee Irmağı ve onun bir kolu olan Molonglo bu bölgeden geçer. Bölge güneye. Karlı Dağlar'a doğru yükselir.
Canberra'nın bulunduğu yerin, 1913 tarihi­ni taşıyan bir resminde, uçsuz bucaksız bir ovanın ortasında akan bir ırmak, tek tük ağaçlar arasında otlayan koyunlar ve geride ormanlık tepeler görülür. Resimde St. John Baptist kilisesinden başka tek bir yapı yoktur. Bu görünüm bugün tümden değişmiştir.


Canberra

Yeni başkentin yapımı için dünya çapında bir proje yarışması düzenlendi. Yarışmayı ABD'li peyzaj mimarı Walter Burley Griffin (1876-1937) kazandı. Projeye göre kent iki halka çevresinde oluşacaktı. Halkalardan biri hükümet, öbürü ise ticaret merkezi olarak tasarlanmıştı. Kentin bugünkü durumu ilk projeden çok farklıdır. Yapımına 1913'te başlanan kente parlamento ancak 1927'de Federal Meclis binası açılınca taşındı. Avus­tralya Uluslar Topluluğu Meclisi daha önce Melbourne'daydı. Bugün kentin iki bölümü Molonglo'nun yatağı üzerinde kurulmuş Bur­ley Griffin Gölü ile ayrılır.
Kentin ticaret merkezinde üniversite, araş­tırma kurumları, kiliseler, dükkânlar, bürolar ve Olimpiyat yüzme havuzu vardır. Ainslie Dağı eteklerinde görkemli Avustralya Savaş Anıtı, Krallık Askeri Koleji ve havaalanı yer alır. Başlangıçtan beri bir park ve bahçeler kenti olarak tasarlanan Canberra'da Avus­tralya okaliptüsleri ve akasyaları yanında de­ğişik ülkelerin ağaçları da yetişir.

Canberra'nın ılık ve kuru geçen yazları,soğuk ama bol güneşli kışları ile sağlıklı bir iklimi vardır.

Avustralya'nın yedinci büyük yerleşim merkezi olan kentin nüfusu 285.800'dür (1986).


Canberra

Canberra

Canberra
Canberra

Canberra#2
güzel eline sağlık
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:18 .