Sark Adası
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 12-08-2009, 12:49 #1

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Sark AdasıSark Adası
Birleşik Krallık Adaları Hakkında:

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı (İngilizce: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)Sark Adası Avrupa'nın batısındaSark Adası coğrafi olarak Büyük Britanya adasının tamamınıSark Adası İrlanda Adası'nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke. Ülkenin ismiSark Adası gerek ülke içindeSark Adası gerekse uluslararası camiada genellikle Birleşik Krallık (İngilizce: United Kingdom) olarak kullanılır. Birleşik Krallığın kurucu unsurlarından oluşmuşSark Adası en gelişmiş ve kalabalık ülkesi olan İngiltere'nin ismi ise birçok yabancı medya kuruluşunda ve zaman zaman da resmi kanallarda Birleşik Krallık yerine kullanılır.[1] Ülkenin vatandaşları için kullanılan resmi tanımlama Britanyalı'dır (İngilizce: British). Bununla birlikte İngiliz sözcüğü de uluslararası camiada yaygın olarak kullanılır.

Birleşik KrallıkSark Adası imparatorluk dönemlerinde kapsadığı çok geniş coğrafya nedeniyle "güneş batmayan imparatorluk" olarak anılmıştır.

Birleşik Krallık dört devletten meydana gelir: GallerSark Adası İngiltereSark Adası İskoçya ve Kuzey İrlanda. Bu devletlerinSark Adası İrlanda Adası'ndaki Kuzey İrlanda hariçSark Adası hepsi Büyük Britanya adasındadır. Bunların haricinde krallığa ait irili ufaklı bir çok ada vardır. Wight AdasıSark Adası LundySark Adası Scilly AdalarıSark Adası Anglesey ve Hebrid AdalarıSark Adası Orkney Adaları ve Shetland Adaları bunlardan bazılarıdır.

Man Adası ve Manş Adaları (JerseySark Adası GuernseySark Adası Alderney ve Sark) coğrafi olarak krallığa bağlı olsa daSark Adası resmi açıdan özel statüleri vardır. Resmi olarak krallığın parçası sayılmazlarSark Adası ancak monarka bağımlıdırlar (İngilizce: Dependencies of the Crown). Bu adalar Avrupa Birliği'ne dahil değildirler.

Sark Adası:

Sark Adası

Sark İngiltere kanalının Güneybatısında bulunan küçük bir adadır.Avrupa bölgesinde bulunur.

Sark ta üzüm bağları ve turizm ile uğraşılır.

ÜlkedeSark Adası 2006 yılına kadar Feodalizm vardı.
Batının son feodal sistemiSark Adası Britanya Kraliyet Danışma Meclisinin Sark adası halk meclisinin 2006 yılı sonunda aldığı demokrasi kararını onaylamasıyla tarihe karıştı.

Manş Denizi’ndeki küçük Sark adasıSark Adası Kraliçe I. Elizabeth’in 450 yıl önce getirdiği feodal bir sisteme sahipti. AdaSark Adası geleneksel olarak toprak sahibi ailelerin üyelerinden oluşan “Chief Pleas” denen ve yılda sadece birkaç kez toplanan bir parlamento tarafından yönetiliyordu. Fiilen Sark lordu ya da baş toprak ağası olan senyör ise adanın yargıcını atıyordu ve yakın zamana kadar satılan ve alınan her topraktan bir pay almaya ve hatta orta çağlardan kalma ondalık vergilerini toplama hakkına sahipti. Buna karşın tek yükümlülüğüSark Adası adayı “Kraliçenin düşmanlarından temiz tutmaktı.”

Hiçbir motorlu aracın bulunmadığı Sark AdasıSark Adası artık tabii güzelliğiyle turizme açık olarak demokrasiyle yönetiliyor.


Kaynak: Dünya DevletleriBenzer Konular

Görüntüleme:1434, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 12-08-2009, 12:53 #2

denizin_annesi

Yasaklı Üye

teşekkürler

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:16 .