Karnak Tapınağı-Mısır
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 28-08-2009, 12:28 #1

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Karnak Tapınağı-MısırKarnak Tapınağı
Karnak Tapınak Planı
Karnak Tapınağı-Mısır

El-Karnak (Arapça: الكرنكKarnak Tapınağı-Mısır Antik Mısır dilinde: Ipet Sut) Mısır'daki küçük bir köyün ismidir. Luksor'un 2Karnak Tapınağı-Mısır5 km kuzeyinde bulunan köyü hem bilim hem de turizm açısından önemli kılan en büyük özelliği ünlü tapınak kompleksidir. Her ne kadar genelde Karnak ismiyle köy değil de tapınak kastedilse deKarnak Tapınağı-Mısır gerçekte tapınak köyü içinde barındırmaktadırKarnak Tapınağı-Mısır bu sebeple Karnak hem tapınak kompleksi hem de köy için kullanılan terimdir.
EskiçağdaKarnak Tapınağı-Mısır Orta Mısır'daki Teb şehri yakınlarında kurulmuş olan en büyük dinsel yapı grubudur. Buradaki ilk büyük tapınak Yeni Krallık döneminde İ.Ö. 14. ve 13. yüzyıllarda yapılmışKarnak Tapınağı-Mısır bundan sonra da yeni yeni eklemelerle Ptolemeler dönemine kadar sürekli genişletilmiştir. Karnak Tapınağı'nın yayılımı doğu-batı eksenine ve ikinci bir kuzey-güney eksenine göre düzenlenmiştir. Tapınağın özellikle kabartmalarla ve dikili taşlarla süslü altı kapısı çok ünlüdür. Merkez yapının sütunlarla süslü salonunu Firavun 1. Setos yaptırmıştır. Bu salonun genişliği 102 m.Karnak Tapınağı-Mısır derinliği 53 m.'dir. Tavanı tutan sütunların sayısı 134'tür; bunların yüksekliği 23 m.'yi bulur. Tapınakta daha başka salonlar ve daireler de vardır. Tapınağa giden yola burayı korumak için sfenksler dikilmiştir.
Karnak Tapınağı günümüzde Orta Mısır'daki en önemli turistik kent durumundaki Luxor'un sınırları içinde kalır. Luxor'da Karnak Tapınağı'nın hemen bir kaç yüz metre ötesindeKarnak Tapınağı-Mısır Luxor Tapınağı adıyla ikinci bir mabed grubu daha yükselir. Ancak bunlar ihtişam açısından Karnak'ın gölgesinde kalan yapılardır.
Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Karnak TapınağıKarnak Tapınağı-Mısır çağdaş Mısır'da belgesel film yapımcılarınınKarnak Tapınağı-Mısır tarihî eser fotoğrafçılarının ve turistlerin dört mevsim hiç eksik olmadığı en büyük turistik cazibe merkezlerinden biridir. Sultanahmet'te bulunan ve gövdesi hiyerogliflerle bezeli olan dikilitaşKarnak Tapınağı-Mısır Bizanslılar tarafından İstanbul'a Karnak'tan sökülüp getirilmiştir. Karnak'ta halen bu Dikilitaş'ın yeri boştur ve hemen yakınlarında ise bir ikizi yükselmektedir.
Karnak aslında bitmemiş bir tapınaktır. Her firavunKarnak Tapınağı-Mısır kendinden önceki firavunun yaptığı eklemelerden çok fazlasını yapmışKarnak Tapınağı-Mısır böylece büyük ve görkemli bir tapınak halini almışKarnak Tapınağı-Mısır yapımı 2000 yıldan fazla sürmüştür. Karnak Tapınağı hem Mısır tarihi ve mitolojisi hakkında önemli bilgiler vermekteKarnak Tapınağı-Mısır hem de tapınakta birçok firavunun izine rastlamak mümkündür.
Dünyadaki en büyük antik dini mekân olan Karnak Tapınak Kompleksi büyük bir açık hava müzesidir ve Gize Pramitleri'nin ardından Mısır'daki en çok ziyaret edilen antik mekândır.
Karnak Tapınak Girişi
Karnak Tapınağı-Mısır
Karnak Tapınağı Sütunlu Hol
Karnak Tapınağı-Mısır
Benzer Konular

Görüntüleme:2650, Cevaplar:8

İlginizi Çekebilir >
Alt 01-09-2009, 17:44 #2

BeгzaH

WHY SO SERIOUS


teşekkürler..

Alt 14-09-2009, 13:46 #3

ask kızı 3

Bizden Biri


te$ekkrLerr

Alt 14-09-2009, 13:48 #4

çîLêkê$

Ütğm. <3 Dr. | de û bâv


teşekkürler..

Alt 14-09-2009, 14:22 #5

Ekremx

Forum Heveslisi

The Mumy retuns ta görmüştümteşekkürler.

Alt 14-09-2009, 17:12 #6

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Teşekkürler yorumlarınız için.

Alt 15-09-2009, 10:30 #7

» MЧ Łovέ «

-


mısırı çok merak ediyorum ya..
yurt dışına çıkarsam ilk gideceqm yer mısır olr herlde
teşkkrler.

Alt 15-09-2009, 15:29 #8

Gönül_Dostu

Morfin //


emeğine sağlık

Alt 16-09-2009, 16:34 #9

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Teşekkürler yorumlarınız için.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:36 .