Korint Kanalı

#1
Korint Kıstağı'nın bir haritası
Korint Kanalı

Korint KanalıKorint Kanalı Yunanistan´ın kuzey kara topraklarını Mora Yarımadası´ndan (Yunanca: (Πeλοπόvvnoος / Peloponnesos) ayıran tümüyle yapay kanalın ismidir.

Kanalın İnşaatı ve Kullanımı
Kanalı kazımak için Korint Kıstağı bölgesinin en ince yeri seçilmiştir. Yapımı 1881 ile 1893 yılları arasıdır. Uzunluğu yaklaşık 6Korint Kanalı3 km´dir ve Korint Körfezi ile Saronik Körfezi´ni birbirine bağlar.
Ege denizinden Adriyatik denizine bağlantıyı kurmak içinKorint Kanalı kanalın bulunduğu en yüksek noktadan 84 metre kadar dibeKorint Kanalı sert taşlıktan oluşan beldeyi kazıma mecburiyeti vardı. Sadece bu gerekçe ile bugün ortalama 8 metre su derinliği elde edilebilinmiştir. Kanalın duvarları birbirine eşit uzaklıkta değildir.Yukarı duvarları 24 metre Korint Kanalı aşağısı ise birbirine 21 metre uzaklıktadır. Kanal 1893´den bügüne yaklaşık 400 km tasarrufu sağlamıştır.
Kanalın özelliklerinden birisideKorint Kanalı iki girişte mevcut olanKorint Kanalı motorgücü sayesinde suya batırılabilinen köprülerdir. Yapıldığı yıllardaKorint Kanalı navigasyon teknolojisinin gelişmemiş olmasındanKorint Kanalı Mora Yarımadası´nın etrafından 400 km lik deniz yolu oldukça zor ve tehlikeli olmasıKorint Kanalı bu kanalın ekonomik ve güvenlilik boyutunu oldukça artırmıştır. Navigasyon teknolojisinin ilerlemesi ile bu kanal her geçen gün taşıdığı önemi yitirmektedir. Ayrıca şu alttaki noktalarda bu gelişmeye destek sağlamaktadır:
  • Kanalın genişliği bugün yalnızca küçük boyuttaki gemilere göredir.
  • Güçlü ve hızlı gemi motorları sayesinde kazanılan zamanKorint Kanalı kanalı değersiz kılmaktadır.
  • 114 yıllık bu kanalın büyük çapta bakım ve onarım işleriKorint Kanalı finans sorunları nedeniyle gerekli biçimde gerçekleştirilemiyor.
Kanal kullanım ücretinin yüksek olmasına karşınKorint Kanalı günde ortalama 30 gemi kanaldan geçer. Yılda ortalama 11.000 doğrudan geçit sağlanır. Güzel manzarası için seyahat acentaları büyük oranda turist gemileri ile bu kanalı kullanırlar.
Kanal giriş
Korint Kanalı

İlginizi Çekebilir


#2
bilgiler için teşekkürler..


#3
Korint Kanalı

Korint Kanalı

Korint Kanalı

Korint Kanalı

Korint Kanalı

Korint Kanalı

Korint Kanalı

Korint Kanalı

Bunlarda benden gelsin


#4
buraya gitmesemde olur
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:07 .