Zaandam - Hollanda
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 31-08-2009, 18:50 #1

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Zaandam - HollandaZaandam ‘Noord-Holland’ (Kuzey Hollanda) eyaletine bağlı bir şehirdir. 1974 yılında ‘Zaanstad’ belediyesine bağlanmıştır. Nüfus açısından Zaandam bu belediyedeki en büyük şehirdirZaandam - Hollanda ama alan olarak bu belediyenin en büyük şehri Assendelft’tir. Zaandam meşhur Zaan nehrinin yakınlarında yer alır. Şehrin nüfusu 72.500’dir. Eskiden önemli bir liman şehri olan Zaandam’daZaandam - Hollanda 20 Haziran 2004 tarihindeZaandam - Hollanda eski liman çalışanlarının anısına dört metrelik bir heykel dikilmiştir. Bu heykel Yugoslav Slavomir Miletić tarafından yapılmış ve eski limanın karsısına konulmuştur.
20. yüzyıldaki liman hakkında

Zaandam 1811 yılındaZaandam - Hollanda ‘Oostzaandam’ın birleşmesiyle kurulmuştur. Zaandamlıların lakabı ‘galgezagers’dır. Bu isim 1678 yılındaZaandam - Hollanda vergilerin yükseltilmesine baş kaldıranları idam etmek için kullanılan sehpalar sebebiyle verilmiştir.

Zaandam’daki bazı tarihi mekanlar
  • ‘Tsaar Peterhuisje’ Çar Peter’in Evi
  • 17. yüzyıla ait iki kilise:
    • Oostzijder Kilisesi: Orta Çağ’da şu anki kilisenin bulunduğu yerde küçük bir kilise varmış. Bu yapıZaandam - Hollanda sonradan şimdiki kilise haline getirilmiş. Kilise 1846 yılında büyük bir çalışmayla genişletilmiş. Bu inşaatta kilisenin kuzeye bakan kısmı yıkılmış. Burada şimdi kilisenin kulesi bulunuyor. Eski kilise kulesi ön tarafta bulunurmuş.
    • Westzijder Kilisesi ya da Bulle Kilisesinin alımlı bir ahşap çatısı vardır. Kilise orguZaandam - Hollanda kürsüsü ve vitrayları da göz alıcıdır.
  • Zaanse SchansZaandam - Hollanda en büyük ve meşhur mesire yeridir.
Zaandam’daki işyerleri Zaan nehrinin kıyılarında yer alır. Özellikle gıda sektöründe aktif olan firmalar burayı tercih etmektedir. Zaandam Sanayi Devrimi’nden önceZaandam - Hollanda üretimde lider konumunda bir bölgeydi. Hollanda’nın Altın Çağı’nda Zaandam’da binlerce rüzgar değirmeni vardı ve bunlar ve gemi yapımı için İskandinav ülkelerinden getirilen tomrukların kesiminde kullanılıyordu. Zaandam Belediyesinin amblemindeZaandam - Hollanda eskiden balina avına çıkan denizciler anısına şekiller yer alır.
  • 1971 yılında Zaandam’da Avrupa’daki ilk McDonalds şubesi açılmıştır.
Zaandam - HollandaBenzer Konular

Görüntüleme:3734, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 31-08-2009, 18:55 #2

Lavi.

Forum Üstadı


Cok Guzel yerdir Zaandam , 1 sefer gitmisligim var Tarihi yerler ...
Tesekkuler PAylasim icin

Alt 31-08-2009, 19:04 #3

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Yorumun için teşekkürler arkadaşım ne mutluki gidip görme fırsatın olmuş.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:54 .