Randstad - Hollanda
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 31-08-2009, 18:51 #1

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Randstad - HollandaRandstad - Hollanda
RandstadRandstad - Hollanda Hollanda da pek çok büyükşehirleRandstad - Hollanda küçük çaplı şehilerin biraraya gelmesiyle oluşan birleşik bir şehir bölgesidir. AmsterdamRandstad - Hollanda RotterdamRandstad - Hollanda Lahey ve Utrecht gibi Hollanda'nın en büyük dört şehrinin yanısıraRandstad - Hollanda çevrelerindeki onlarca küçük şehri kapsar. Bu şehirlerin nüfusu toplandığında 7.5 milyona ulaşır ve bu da Hollanda nüfusunun hemen hemen yarısına yakındır. Randstad bölgesi ayrıca Avrupa'daki en büyük şehir bölgelerinden de biridir. Bölgenin başlıca şehirleri: AlmereRandstad - Hollanda AmsterdamRandstad - Hollanda DelftRandstad - Hollanda DordrechtRandstad - Hollanda GoudaRandstad - Hollanda HaarlemRandstad - Hollanda HilversumRandstad - Hollanda LeidenRandstad - Hollanda RotterdamRandstad - Hollanda LaheyRandstad - Hollanda Utrecht ve Zoetermeer'dir. Bölgeye yakın ya da bölgede yer alan diğer daha küçük şehirler de Alphen aan den RijnRandstad - Hollanda AmstelveenRandstad - Hollanda Capelle aan den IJsselRandstad - Hollanda HoofddorpRandstad - Hollanda KatwijkRandstad - Hollanda LeidschendamRandstad - Hollanda MaassluisRandstad - Hollanda NieuwegeinRandstad - Hollanda HoutenRandstad - Hollanda PurmerendRandstad - Hollanda RijswijkRandstad - Hollanda SchiedamRandstad - Hollanda SpijkenisseRandstad - Hollanda VlaardingenRandstad - Hollanda Voorburg Zaanstad'dir.
Randstad bölgesinde bulunan şehirler kabaca bir yarım ay biçimi oluştururlar. Bu yuvarlakımsı biçim aynı zamanda bölgeye adını vermiştir. Rand Hollandcada çemberRandstad - Hollanda daireRandstad - Hollanda kasnak gibi anlamlara gelirkenRandstad - Hollanda stad sözcüğü ise şehirRandstad - Hollanda kasaba anlamlarına gelir.
Son yıllarda Randstad bölgesinde yer alan şehirler arasında pek çok konuda anlaşmazlıklar bulunur. Bölgedeki küçük şehirler büyük kentlere göre çok daha yeşil ve temizdir. Bu küçük yerleşim birimlerinde her gün büyük kentlere çalışmaya giden binlerce kişi bulunur. Bu küçük şehirler ayrıca büyükşehirlere sağlıkRandstad - Hollanda kültür vb. gibi alanlarda bağlıdır. Ancak büyükşehirler de genişleyebilmek için yeni alanlara gereksinim duyarlar. Küçük yerleşim birimleri kimliklerini ve kendi yönetim birimlerini yitirmekten korktukları için bı genişlemelere kuşkuyla yaklaşırlar.
Randstad'ın sınırlarına ilişkin kesin bir çizgi çizmek de pek olanaklı değildir. Bölgenin nerede başladığı ya da bittiği görece bir kavramdır. Kimileri bu bölgeyi oluşturan yerleşim birimlerinin yalnızca dört büyük Hollanda şehri (AmsterdamRandstad - Hollanda RotterdamRandstad - Hollanda Lahey ve Utrecht) olduğunu savunurkenRandstad - Hollanda kimi kesimler ise küçük ilçe ve kasabaları da bu bölgenin sınırlarına dâhil ederler. Bölgedeki şehirler kendi belediye yönetimlerine ve sosyal merkezlerine sahip olsalar da hâlâ pek çok konuda büyükşehirlere bağlıdırlar.Benzer Konular

Görüntüleme:1591, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 31-08-2009, 18:55 #2

Lavi.

Forum Üstadı


Konu Hollanda Olunca dayanamiorum, damliorum

Paylasim icin tesekkurler Yunus (=

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:42 .