Sponsorlu Bağlantılar:
  Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 24-10-2009, 11:51 #1

BeBeqiiim.50

Deneyimli

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri


Keops Pramidi

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri

Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eserDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Mısır'daki Keops Piramididir. Mısır'ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında bulunmaktadır.
Büyük Piramit de denen Keops PiramidiDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri M.Ö. 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır'ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops'un mezarıdır. İkinci büyük piramitDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Keops'un kardeşi olan ve O öldükten sonra firavun olan Kefren'e aittir. Küçük piramit ise M.Ö. 2500'lü yıllarda hüküm süren Mikerinos'a aittir.İskenderiye Feneri

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri

Mısır'da İskenderiye Limanı'nın karşısındaki Pharos Adası üzerine yapılmıştı. Romalılar Mısır'ı ele geçirdikten sonra burada Ptolemaios (Batlamyus) olarak anılan bir devlet kurmuşlardı. İnşaası M.Ö. 285-246 yılları arasında süren FenerDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri bu devletin ilk iki kralı Ptolemy-Batlamyus-Soter ve Ptolemy tarafından yaptırılmıştı.
Kaidesi ile birlikte 135 metre yüksekliğinde olan fenerDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri beyaz mermerden yapılmıştı. Tepesinde bulunanDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri tunçtan yapılmış büyük bir ayna 70 kilometre uzaklıktan görülüyor ve limana giren gemilere rehberlik ediyordu.Babilin Asma Bahçeleri

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve ResimleriBu resim küçültülmüştür orjinal boyut için tıklayınız. Orjinal boyutu 641x337 and weights 54KB.Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri

M.Ö. 450'li yıllarda tarihçi Herodot "BabilDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri yeryüzünde bilinen bütün diğer şehirlerin ihtişamını aşar." demiştir. HerodotDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri şehrin dış duvarlarının 80 kilometre uzunluktaDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri 25 metre kalınlıkta ve 97 metre yükseklikte olduğunu ve 4 atlı bir arabanın gezinmesine uygun olduğunu belirtmiştir. İç duvarlarDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri dış duvar kadar kalın değildi. Duvarların içinde som altından yapılmış büyük heykeller bulunan kaleler ve tapınaklar vardı. Şehrin içinde ünlü Babil Kulesi vardı. Bu kuleDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Tanrı Marduk'a yapılan bir tapınaktı ve cennete ulaşmak için göğe doğru yükseliyordu.
BabilDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri M.Ö. 605'den itibaren 43 yıl hüküm süren kral Nebuchadnezzar tarafından yapılmıştır. Daha zayıf bir rivayete göre ise M.Ö. 810 yılından itibaren 5 yıl hüküm süren Asur kraliçesi Semiramis tarafından yapılmıştır.Artemis Tapınağı

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve ResimleriBu resim küçültülmüştür orjinal boyut için tıklayınız. Orjinal boyutu 644x466 and weights 46KB.Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri

Bu eski tapınakta muhtemelen Jüpiterden düşen bir meteorit olduğu düşünülen kutsal birtaş vardı. TapınakDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri sonraki yüzyıllarda birkaç kez tahrip olmuş ve yeniden inşaa edilmiştir. M.Ö.600'lerde Efes şehri büyük bir ticaret limanı haline geldi ve Chersiphron adlı bir mimar yüksek taş kolonları olan yeni ve büyük bir tapınak inşaa etti.

Zeus Heykeli

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri

Eski zamanlarda Yunanlılar'ın en büyük festivaliDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri "Tanrıların Kralı Zeus" onuruna düzenlenen Olimpiyat Oyunlarıydı. Bugünkü Olimpiyat oyunlarına benzeyen bu müsabakalarda AnadoluDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri SuriyeDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri MısırDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Yunanistan ve Sicilya'dan atletler yarışırlardı. Olimpiyatlar ilk kez M.Ö. 776'da başladı. Oyunlar 4 yılda bir düzenleniyordu ve Yunan şehir devletlerinin bütünlüğünü sağlamaya yardımcı oluyordu. YunanlılarDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Yunanistan'ın batı kıyısında Peloponnesus denen bölgedeki Olimpos'ta Zeus adına bir tapınak yaptırmışlardı. Kutsal oyunlar süresinceDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri şehir devletleri arasındaki savaşlar kesiliyor ve oyunlar için Olimpos'a (Olympia) gidecekler için güvenli bir geçiş imkanı sağlanıyordu.
Oyunların yapıldığı yerde bir stadyum ve kutsal bir koruluk vardı. Yunanlılar ilk zamanlarda basit bir yapısı olan tapınağın yerineDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri zaman içinde oyunların öneminin artmasıylaDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri yeni ve tanrıların kralının adına yaraşır bir tapınak yapmak istediler. Bunun için Elis'li Libon yeni bir tapınak yapmaya başladı ve M.Ö. 456'da Zeus tapınağı bitirildi.


Tapınak dikdörtgen bir platform üzerine inşaa edilmişti. Binanın yanlarında yeralan 13 adet büyük sütunDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri tavanı destekliyordu. Her köşede 6 adet sütun vardı. Üçgen şeklindeki tavan heykellerle doldurulmuştu. Kolonların üzerindeki pedimentlerDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Heracles'in heykelleriyle süslüydü. Tapınağın içerisinde tanrıların kralı Zeus'un görkemli bir heykeli yeralıyordu.

Kral Mausoleus'un Mezarı

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri

Bu mezarDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Kraliçe Artemis tarafından kocası Mausoleus (Mozoles) için yaptırılmıştır. Karia Kralı MausoleusDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri o zamanki adı Halikarnas olan Bodrum (O zamanlar bu bölge Karia olarak anılıyordu) bölgesindeDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri M.Ö. 377-353 yılları arasında hüküm sürmüştür.
Pythea adlı bir mimarın eseri olan bu mezar bugün ayakta değildir. AncakDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri tarihçi Plinius'un anlattıklarına göre yapılan bir resmi vardır. Karia krallığından kalma bazı sikkelerin üzerinde de bu anıtın kabartmalarına rastlanmıştır.Rodos Heykeli

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri

Rodos'un ilk sakinleri olan Dor'larDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Argos'tan gelen denizci bir kavimdi ve güneş ilahı olan Helios'a taparlardı. Dor'lar Rodos'ta en parlak devrini M.Ö. 3. asırda yaşayan bir medeniyet kurdular. Mısır ve Fenike'nin ürünlerini alıp satarak zengin oldular. Adayı kültür-sanat merkeziDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri güzel konuşma ve felsefe okulu haline getirdiler.
Dor'larDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Makedonya Kralı Demetrios'la yaptıkları bir savaşı kazandıktan sonraDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri zafer anıtı olarak ve ilahları Helios'a şükran borçlarını ödemek içinDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Rodos limanının girişine büyük bir Helios heykeli yaptılar. M.Ö.281-280 yılında yapılan 32 metre yüksekliğindeki bu tunç heykelDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri elinde bir meşale tutuyordu. Bu haliyle Newyork limanındaki Hürriyet Heykeli'ni andırıyordu.bunlarda Dünyanın Yeni 7 Harikası..

1. Sidney Opera Binası

Bina 183 m uzunlukta ve 118 m genişlikte olup 1Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri8 hektarlık bir alanı kaplar. Benzersiz çatısı 67 m ye kadar yükselir ve İsveç’ten getirilmiş 1.056.000 adet beyaz seramik fayansla bezenmiştir. 580m adet beton ayakDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri yerin 25 m kadar derinine inerek yaklaşık 160.000 ton ağırlığındaki yapıyı taşırlar.

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri


2.Eiffel Kulesi

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafındanDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmişti. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri5 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olmasıDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur.

Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır.200.000 metrekare alanda bulunan Eyfel Kulesi her 7 yılda birDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri 60 ton boya ile boyanır.

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri


3.Burj Al Arap Oteli

Arapça Arapların Kulesi anlamına gelen Burj Al Arab Dubai’de bulunan ve dünyanın en lüks otellerinden biridir. İsmi Yelken Otel olarak geçmektedir.

321 metre yükseklikle dünyanın en yüksek ve en lüks otelidir. Basra körfezinden 280 metre uzaklıktaki yapay bir ada üzerinde yükselmektedir ve ana karaya eğik bir köprüyle bağlanmaktadır.

Otelde sadece 202 dubleks süit vardır. En küçük süit 169 m2 dir. En büyüğü 780 m2 dir. Ucuz süit fiyatları gecelik 1Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri000$ ile 6Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri000$ arasındayken daha pahalıları 15Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri000$’a çıkabilmektedir. Otel yedi yıldızlıdır

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri


4.Christ Redeemer Heykeli

Rio de JanerioDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Brezilya’da bulunan 32m yüksekliğindeDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri 1000 ton ağırlığında ve 710mt yüksekliğindeki Corcovado dağında şehre yukardan bakan İsa heykeli. Kasım 1931 başkan Vargas tarafından açılışı yapılan anıtın yapımı fikri ilk olarak 1850de ortaya atılmıştı. Ancak Brezilya’nın cumhuriyetin kurulumu gibi büyük olaylar nedeniyle yapımı sürekli ertelendi ve değişik mimarlarca tamamlandı.

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri


5.Golden Gate Köprüsü

Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişindeDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprü şu andaDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Köprü uzunluğu 2Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri73 km.Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri ayaklar arasındaki mesafe 1Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri28 km.dirDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri yüksekliği 235 metreyi bulur. Taşıt trafiği için altı şerit vardır.

Körfeze köprü yapılması fikri 1872 yılına dayanır. Ancak feribot kapasitelerinin sınıra dayandığı 1920′li yıllara kadar o yıllarda yapılan planlara el sürülmedi. Köprünün inşası 5 Ocak 1933-27 Mayıs 1937 tarihleri arasındaDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri tartışmalı baş mühendis Josef B. Strauss‘un yönetiminde gerçekleştirildi.

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri


6.Empire State Binası

Empire State BuildingDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri New York’da bir gökdelen. 1 Mayıs 1931 tarihindeDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri o güne kadar Dünya’nın en yüksek binası olan Chrysler Building’in bu unvanını elinden almıştır. Bina 102 katlı olupDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 mDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri anten ile beraber 443Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri2 m’dir. World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar Dünya’nın en yüksek binası olarak kalmıştır. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırıları sonucu World Trade Center binaları yıkılıncaDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri New York’un en uzun binası unvanını geri almıştır. Şu andaDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri anten yüksekliği ile 527 m olan Chicago’daki Sears Kulesi’nden sonra ABD’nin en yüksek ikinci binası olan Empire State BuildingDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Dünya’da da tek başına yükselen en yüksek üçüncü yapıdır.

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri


7.Channel Tunnel

İngiltere ve Fransa arasında bulunan Manş kanalında denizin altındaki 51.5 kilometrelik tren tüneli. Yapımında bir çok hatayla başlanılan ve ancak 1994te tamamlanan dünyanın en uzun ikinci yer altı tüneli. Birinci Japonya’da bulunan Seikan Tüneli. Seikan tünelinin sadece 39 km suyun denizin altında olması bu dalda birinciliği İngiltere-Fransa arasındaki tünele bırakıyor.

İki uçtan başlayan 13Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri000 işçi ile 7 yılda tamamlanmıştır.

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri

Görüntüleme:18302, Cevaplar:2

Alt 24-10-2009, 15:18 #2

koleram_sema

Foruma Isınan Üye

geNç mekanıN rekLamıNı yapmışsıN seN daha çok


Alt 24-10-2009, 16:56 #3

BeBeqiiim.50

Deneyimli

alinti yaziyor ama demi


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerDünyanın 7 Harikası Hakkında Bilgi ve Resimleri Konusuna Benzer Konular

ŞükRü SaraçogLu Hakkında biLgi Ve ResimLeri..


Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu, İstanbul Kadıköy'de bulunan, Fenerbahçe'nin maçlarını oynadığı stadyum. UEFA'nın 5 yıldızlı stadları...

2009 Porsche Resimleri ve Hakkında Bilgi


Yeni Porsche Sedan Boxster ve Cayman Auto motor & sport dergisinin haberine göre Porsche, ardı ardına iki devrimsel yeniliğini tanıttı....

Ferrari California GT Hakkında Bilgi ve Resimleri


Ferrari California GT Hakkında Bilgi ve Resimleri Ferrari uzun zamandır beklenen yeni modeli California GT'nin ilk fotoğraflarını yayınladı. ...

Berlin Hakkında Bilgi | Resimleri


Berlin Hakkında Bilgi Resimleri Fotograflari Sanatın merkezi Berlin Berlin Almanya'ın başkenti ve en büyük şehridir. 1943'te Almanya ikiye...

2009 Maserati Quattroporte Hakkında Bilgi ve Resimleri


2009 Maserati Quattroporte Hakkında Bilgi ve Resimleri Satışa sunulduğu 2003 yılından buyana yaklaşık 15000 adet satan Quattroporte makyajlandı. ...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:54 .