'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti

#1
'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti

Hu'nan eyaletinin batısındaki Tujia Milliyeti ve Miao Milliyeti Özerk İli'nin güneybatıısında'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti dış görünüşü uçmakta olan bir Anka Kuşu'na benzeyen bir dağ bulunuyor. Bu nedenle dağın eteğinde bulunan tarihi kente de Anka Kuşu adı verilmiş. Uzun geçmişe sahip olan Anka Kuşu kentinde'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti güzel manzaraların yanısıra çok sayıda tarihi kalıntı da bulunuyor. Şimdi gelin'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Anka Kuşu kentinde kısa bir gezinti yapalım.

Anka Kuşu kentinde ziyaret edeceğimiz ilk durak'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Çin'in en usta yazarlarından biri olarak bilinen Shen Congwen'in eski konağı oluyor. Rehberimiz Xiao Hua'yı dinliyoruz:

"Bu konak'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Shen Congwen'in dedesinden kaldı. Shen Congwen'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti burada doğdu ve 15 yaşına kadar da burada yaşadı. Daha sonra'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti ailesinin yoksullaşmasından dolayı Hu'nan'dan ayrılıp'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti eyaletin Huanshui bölgesinde dört yıllık askerlik yaptı. 19 yaşına geldiğinde tek başına Beijing'e gitti ve yazarlık hayatına başladı."

Shen Congwen'in eski konağı'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Çin'in güney bölgesine özgü mimari özellikleri taşıyan "Siheyuan" biçimindeki bir yapıdır. "Siheyuan"'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti dört tarafı odalarla çevrili ve ortasında avlunun bulunduğu bir mimari yapıdır. Konak'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti ön avlu ve arka avlu olmak üzere iki bölümden oluşuyor ve toplam 11 odası var. Bu konak'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Qing hanedanı döneminde Guizhou Valiliği'ni yürüten Shen Congwen'in dedesi Shen Hongfu tarafından Tongzhi İmparatoru döneminin beşinci yılında yani 1866 yılında satın alındı ve eski konak yıkılıp yeniden yapıldı. Shen Congwen 1982 yılında bu konağa son kez döndü ve bir daha da ayrılmak istemedi.

'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti

Anka Kuşu kentinde Shen Congwen'ın ailesi dışında'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti 24 büyük soylu aile daha bulunuyor. Bu ailelerin her biri'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti atalarını anmak için inşa edilen "Citang" denilen bir tapınağa sahip. Şimdi rehberimiz Xiao Hua'yla beraber Yang ailesine ait bir "Citang"ı gezelim:

"Citang'da genellikle ortada bir sahne'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti iki yanında odalar var. Citang'ın ikinci katında özel bir bölüm var. Burada ailedeki en kıdemli yaşlılar oturabiliyor. Ancak Citang genellikle oturmak için kullanılmıyor. Önemli bir konuyu ele almak veya aile kurallarına aykırı olayları tartışmak üzere aile üyeleri burada toplanıyorlar. Şimdi ziyaret ettiğimiz bu Citang'ın diğerlerinden farkı'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti büyük kapısının yan tarafa açılması. Çünkü'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti bu kapının dışında Tuojiang Nehri bulunuyor. Su'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Çinlilere göre 'varlık' anlamını taşıyor. Bu bakımdan kapının yan tarafa açılması'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti nehir suyu gibi arkası hiç kesilmeyecek varlıkların gelmesi anlamına geliyor."

Anka Kuşu kentinde ünlü bir yer daha var. Bu da Çin'in usta ressamlarından olan Huang Yongyu'nun köşkü ve resim atölyesidir.

Huang Yongyu tarafından yaptırılmış olan resim atölyesi'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Hu'nan eyaletinin batı bölgesine özgü "Diaojiaolou" denilen bir çeşit mimari yapıdır. "Diaojiaolou"'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Çin'in Miao'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Tujia'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Dong ve Shui gibi etnik gruplara mensup geleneksel mimari yapı ve esas olarak Hu'nan ve Hubei eyaletlerinin batısı ile Guizhou bölgesinde çok görülüyor. Diaojiaolou'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti genellikle dağlık alanlarda ya doğuya ya da batıya yönelecek şekilde inşa ediliyor. Ahşaptan yapılan Diaojiaolou'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti iki kattan oluşuyor. Üst kat'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti daha kurak ve havalandırma bakımından çok iyi olduğu için oturma amacıyla'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti alt kat ise ahır veya ambar olarak kullanılıyor.

'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti

Anka Kuşu kentinden geçen Tuojiang Nehri'nde kayıkla gezmek de çok güzel. Rehberimiz Xiao Hua şu bilgileri verdi:

"Tam ilerimizde bir köprü görüyoruz. Bu köprü'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Gökkuşağı Köprüsü olarak adlandırılıyor. Gökkuşağı Köprüsü Ming hanedanının Hongwu döneminde yani 1615 yılında inşa edilmiş ve Ming hanedanından bugüne kadar gayet iyi korunmuş. 1980'li yıllarda'' Anka '' Kuşu Tarihi Kenti Anka Kuşu kentinden dışarıya çıkmak için mutlaka bu köprüden geçmek gerekiyordu."

Anka Kuşu kentindeki manzaralar mevsimden mevsime değişiyor

İlginizi Çekebilir
 • Anka Kuşu - Can Dündar...
  Can Dündar İmge Yayınevi Ekim 2009, 550 Sayfa “Kü...

 • Anka Kuşu...
  Anka Kuşu Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her...

 • AnKa KuŞu...
  Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş....

 • Anka Kuşu...
  Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş....

 • anka kuşu,,,...??...
  Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş....#2
Emegine saglik


#3
çok saol.....


#4
emeğine sağlık kaptan
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:35 .