Dünya Gezi Rehberi: Dumbarton Oaks
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 20-06-2011, 22:18 #1

<<d£n!z>>

´Kelebek Misali

Dünya Gezi Rehberi: Dumbarton OaksDumbarton Oaks, Washington D.C
Dünya Gezi Rehberi: Dumbarton Oaks

Dumbarton Oaks, Washington D.C.’nin Georgetown semtinde yer alan Federal stilde inşa edilmiş ve bahçeleri ile ünlü bir malikanedir.
Şu anda Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu adlı bir akademik merkez yer almaktadır. Bu akademik merkez Bizans, Pre-Columbian ve peyzaj mimarlığı tarihleri alanında değerli kaynaklara sahip olmanın yanında, bu dallarda akademik çalışmak gerçekleştirmek isteyenlere burs olanakları da sağlamaktadır. Bu alanlarda, bilimsel bir yayın olan, Dumbarton Oaks Papers adlı akademik derginin basılması da bu enstitünün çalışmaları arasındadır.

Tarihçe

1800 tarihinde inşa edilen Dumbarton Oaks’ta ABD politikasında önemli roller almış bir senatör ve sonradan da ABD Başkan Yardımcısı olan John C. Calhoun ve ailesi yaşamıştır. Daha sonra 1920 yılında Dışişlerinde önemli roller almış Robert Woods Bliss (1875-1962) ile sanat koleksiyoncusu olan eşi Mildred Barnes Bliss (1875-1969) bu yapıyı 1920 yılında satın almıştır. Yapıda zaman içinde birçok mimar tarafından değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Bu mimarlar arasında Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi olan Philip Johnson da vardır.
Yapının çevresindeki dört hektarlık alandaki bahçeler peyzaj mimarı Beatrix Farrand ve buranın sahibi Robert Woods Bliss tarafından 1922 il 1947 yılları arasında tasarlanmıştır. Bütün bu bahçeler günümüzde, giriş ücreti ödenmek şartıyla, kamuoyuna açıktır.
Robert Woods Bliss ve eşi Mildred Barnes Bliss, 1940 yılında Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu adlı yeni bir ensitüsünün Harvard Üniversitesi gözetimi altında kurulmasına ön ayak oldular ve Dumbarton Oaks’ı dekore etmek için topladıkları sanat koleksiyonlarını ve kitaplarını bu enstitüye bağışladılar. Orijinal olarak sadece Bizans tarihine odaklanan bu enstitü zamanla kapsamını genişletti. Şu anda Dumbarton Oaks’da 100.000’den fazla yazılı kaynak vardır. Burs verilen sürekli akademisyenlere ek olarak, her sene yaklaşık kırk akademisyene de geçici burs verilmektedir.
1944 yılında yazının sonlarında Dumbarton Oaks Konferansı adı verilen uluslararası bir toplantıya da ev sahipliği yapmıştır. Bu toplantı Birleşmiş Milletler’in oluşturulması yönünde ilk öncü toplantılardan birisidir.
Dumbarton Oaks, Washington D.C
Dünya Gezi Rehberi: Dumbarton Oaks
Dumbarton Oaks, Genel mevki planı
Dünya Gezi Rehberi: Dumbarton OaksBenzer Konular

Görüntüleme:1281, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:19 .