Dünya Gezi Rehberi: Manhattan 42. Cadde
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-06-2011, 21:22 #1

<<d£n!z>>

´Kelebek Misali

Dünya Gezi Rehberi: Manhattan 42. Cadde42. Cadde (İngilizce: 42nd Street) New York City şehrinin Manhattan bölgesinde yer alan bir ana cadde olup, özellikle Broadway ile Times Square bölgeleri arasında yer alan tiyatro ve müzikalleri ile tanınmıştır. Aynı zamanda tiyatroların bulunduğu bölgenin de ismidir (eskiden bu bölgeye kırmızı ışık bölgesi de denilirdi). 20. yüzyılın başından beri New Yorklular için özel bir öneme sahip olan bu bölge şehirin en önemli binalarının birçoğuna da ev sahipliği yapmaktadır. Bunların başında Chrysler Binası, Grand Central Terminali, Times Square ve de Port Authority Otobüs Terminali gelmektedir.
42. Cadde ile Broadway’in kesiştiği noktada ve aynı zamanda Times Square’nin güneydoğu kısmında Lincoln Otoyolu’nun doğu ucu yer almaktadır. ABD’de ülkeyi bir baştan diğerine kateden inşa edilmiş ilk otoyolu olup 1913’de tamamlanmıştır. İnşa edildiği yıllarda Lincoln Otoyolu 42. Cadde’den batı yönünde Weehawken Terminali’ne, oradan Hudson Nehri’nin geçerek Weehawken, New Jersey’e ulaşıyor, daha sonra 3.389 mil katederek San Fransisco’ya ulaşıyordu.

42. Cadde’den batı yakasına bakış, Chrysler Binası sağ üst kısımda görünmektedir.
Dünya Gezi Rehberi: Manhattan 42. Cadde
42. Cadde’nin gece ışıklandırılmış hali
Dünya Gezi Rehberi: Manhattan 42. Cadde

Tarihçe
Eski ismi Longacre Meydanı olan bu bölgede ofislerini ve basımevlerini kuran The New York Times gazetesini onurlandırmak için Times Square olarak değiştirilmiştir. 42. Cadde’nin de içinde yer aldığı Times Square bölgesi uzun bir süre sek* gösterilerinin yapıldığı peep show ve benzeri aktivitelerin gerçekleştiği bir bölge olmuştur. Bir komedyan bu durumu şu şekilde parodi etmişti: Bu bölgeye 42. Cadde diyorlar çünkü eğere 40 saniyeden daha fazla durursanız güvende değilsinizdir.
1933 yılında Büyük Buhran sırasında çekilmiş bir film olan 42. Cadde adlı film 20. yüzyılının başında bu bölgeyi müzikaller ile ******lik endüstrilerinin bir arada olduğu oldukça renkli bir yer olarak tasvir eder. 1980 yılında başarılı bir müzikali de yapılan 42. Cadde filmi, her iki dönemdeki başarıları yüzünden 2001 yılından itibaren tekrar müzikal olarak gösterime girmiştir.
42. Cadde bölgesi 1960’lı yıllardan 1980li yılların sonuna kadar cinsellik temalı birçok alt kültürün merkezi olmuştur. Bu bölgeyi tanıtan bir seyahat kitabı olan “Sleazoid Express” bölgenin oldukça farklı alt kültürlere ev sahipliği yaptığını anlatır. Bunların arasında müzikallere ve tiyatrolara gidenler de yer alsa da esas bu bölgenin döneminde ünlü olmasının sebebi mafyanın kontrolünde olması, travesti ve transeksüellerin oldukça yaygın bulunması, Latin çeteleri, sek* klüpleri, peep show ve yasak film gösteren sinemalar ve ******liğin rahatlıkla yapılabilmesi gösterilmiştir.
1980’lerin sonunda, dönemin belediye başkanı Rudy Giuliani’nin öncülüğünde, New York City Polisi şehrin zararlı unsurlardan temizlenmesi iddiasıyla bu oluşumların çoğunluğunu kapatmıştır.
Hudson Nehri’nden görünüm
Dünya Gezi Rehberi: Manhattan 42. Cadde

Son dönem değişiklikleri
1990’lı yılların sonunda, başta 42. Cadde olmak üzere, Times Square bölgesinin temizlenmesi amacıyla 42. Cadde’nin Yedinci Cadde ve Sekizinci Cadde arasındaki bölgenin müzikallerin gerçekleşeceği tiyatrolar için cazibe merkezi haline getirilmesi hedeflenmiştir. Bu şekilde birçok mağaza ve restaurantlar da açılmış bölgeye “Yeni 42. Cadde” ismi verilmiştir.

Toplu ulaşım


Şehirdeki her metro hattının 42. Cadde’de bir durağı vardır. Bu metro durakları şunlardır:
 • 42. Cadde – Port Authority Otobüs Terminali (İngilizce: 42nd Street – Port Authority Bus Terminal) (A, C, E trenleri)
 • Times Square, 42. Cadde (İngilizce: Times Square, 42nd Street) (1, 2, 3, 7, N, Q, R, S, W trenleri)
 • 42. Cadde/Beşinci Cadde, Bryant Parkı (İngilizce: 42nd Street / Fifth Avenue, Bryant Park (7, B, D, F, V trenleri)
 • Grand Central, 42. Cadde (İngilizce: Grand Central, 42nd Street) (4, 5, 6, 7, S trenleri)
Ayrıca M42 adlı otobüs 42. Cadde ekseni boyunca gidip gelmektedir.

42. Cadde’de yer alan önemli mekanlar
 • Birleşmiş Milletler, Birinci Cadde
 • Tudor City apartmanları, Birinci Cadde
 • Ford Vakfı, Birinci ve İkinci Caddeler arası[2]
 • News Building (eski New York Daily News binası ), İkinci Cadde
 • Chrysler Binası, Lexington Caddesi
 • Chanin Binası, Lexington Caddesi
 • Pershing Meydan Parkı, Park Caddesi
 • Grand Central Terminali, Park Caddesi
 • New York Halk Kütüphanesi Genel Merkezi, Beşinci Cadde
 • Bryant Parkı, Altıncı Cadde
 • One Bryant Park, Altıncı Cadde
 • Bush Kulesi, Altı ile Yedinci Caddeler arasıs
 • Times Square, Broadway ve Yedinci Cadde
 • Port Authority Otobüs Terminali, Sekizinci Cadde
42. Cadde üzerinde yer alan Bank of America Kulesi (One Bryant Park)
Dünya Gezi Rehberi: Manhattan 42. Cadde
1985 yılında Henüz kapsamlı bir restorasyondan geçmemiş olan 42. Cadde’den bir görünüm. Ön planda eski Lyric Tiyatrosu görünmektedir.
Dünya Gezi Rehberi: Manhattan 42. Cadde
Kullanılmayan New Amsterdam Tiyatrosu ve yanındaki binalar (1985). Bölge sonradan oldukça kapsamlı bir restorasyondan geçmiştir
Dünya Gezi Rehberi: Manhattan 42. CaddeBenzer Konular

Görüntüleme:1666, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:02 .