Dünya Kentleri: Agrigento

#1
Agrigento (Sicilya lehcesi: Girgenti, Antik Yunanca: Akragas, Latince: Agrigentum, Arapca: Kerkent), İtalya'da guneybatı Sicilya Özerk Bölgesi'nde, Agrigento ili'ne bağlı ve Napoli şehrinin merkezinin 20 km kuzeybatısından bulunan bir kent ve bir komün.
Dünya Kentleri: Agrigento
Concordia Tapinagi ve Agrigento panaromasi

Coğrafi konumu
Ağrırgento denizi gören ortalama rakımı 230m olan bir plato üzerinde kurulmuştur. Kuzeyinde bulunan tepelerin zirve sırası şehre biraz doğal bir savunma sağlamaktadır. Şehrin iki tarafında "Hypsas Çayı" ve "Akragas Çayı" adlı iki akarsu bulunur.
Ağrigento şehrinin Agrigento ili içindeki konumu
Dünya Kentleri: Agrigento

Nüfus gelişimi
Agrigento'nin belediye sınırları içindeki nüfusu (30.11.2010 itibarıyla) 59.136 kişidir. 19. yy ve 20.yy da Agrigento'nun nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:
Dünya Kentleri: Agrigento

Turistik yerler
Ağrigento'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:
Antik Akragas şehri
Bu antik şehir kalıntısı, birçok tarafı arkeolojik olarak kazılmamakla beraber, günümüzde çok büyük bir alan kaplamaktadır. Bu alan içinde en önemli kısım bir sıra tepe zirvesi olmakla beraber, "Valle dei Templi (Tapınaklar Vadisi)" ismi verilen kısımdır. Bu özel bölge antik şehrin güneyinde bulunan bir kutsal bölge olup M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllarda yapılan 7 "Dorik" stilli sütunlu anıtsal antik Grek-Romalı tapınağı ihtiva eder. Bu bölge 1997den itibaren UNESCO Dünya Mirasları İtalya listesine alınmıştır. Bu bölgede bulunan en ilgi çekici tapınaklar şunlardır:

Tempio della Concordia
(Concordia Tapınağı): Romalılar tanrıçası Concordia'ya tapınmak için yapılmıştır. Kurulduğu mevki rakımı 430m.dir. Etrafı 34 tane Dorik stilde sütunla bezenmiştir. Romalılar idaresi sona erdikten sonra tapınak önce hristiyanlar tarafından etrafındaki kayalıklara mağaralar kazılarak katomb mezarlık olarak kullanılmıştır. M.S.579da Hristiyan basilikaya çevrilmiştir. 6.yy'da bir manastıra dönüştürülmüştür. Bu nedenle bu tapınak yıkılmadan, fazla değiştirilmeden günümüze kadar kalabilmiştir.

Tempio di Zeus o Giove Olimpio
(Zeus Olimpio Tapınağı): M.Ö.489'de Himera antik Sicilya şehrinin Kartacalılara karşı galibiyeti anısına yapılmıştır. Boyutu 113m x 56m olan bu Grek tapınağı dünyada bulunan en büyük boyutlu Grek tapınağıdır. Bu tapınak kullanılmakla beraber yapımı M.Ö. 406da şehrin Kartacalılar tarfaından fethi ile bitmeden bırakıldığı anlaşılmıştır. Bu tappinağın taşlarının çoğu sonradan 18. yy.da "Empedocle" limanının rıhtımlarının yapımında kullanılmıştır.

Tempio di Castore e Pollüce o dei Dioscuri
(Castor ve Pollux veya Dioscuri Tapınağı): Yanlış isim verilmiştir ve gerçekte Grek tanrıçaları Demeter ve kızı Persephone adına yapılmış bir sığınma tapınağıdır. Bu tapınağın taşlarında M.Ö.406da antik şehrin Kartacalılar tarafından ele geçirilmesi sırasında çıkarılan yangının siyah izleri hala görünmektedir.
Akragas antik şehir ve Ağrığante haritası - 1901
Dünya Kentleri: Agrigento

Bu harabe antik şehirde bulunan diğer önemli kalıntılar şunlardır:
 • Hristiyanlik oncesi ve erken Hristiyanlik donemi mezarligi: Antik sehrin hemen yaninda cok buyuk bir "mezarlik (necropolis)" bulunmaktadir ve bu mezarlik kalintisi da eski eserler korumasi altindadir. Antik sehrin kutsal bolgesi disinda da klasik caglardan kalma diger mezarliklara bulunmaktadir.
 • Tanrilara kurban sunagi
 • Uzerine "San Biagio Kilisesi" yapilmis olan antik Demeter tapinagi yakininda Helenistik donem oncesi magara
 • Theron Mezari: Bu bir mezar olmayip M.O. 1. yuzyilda Heroon (Kahramanlar icin kutsal anit) olarak belgelere gecmistir. Bu anit yapi kutsal bolgenin hemen disndadir ve 13. yy. yapimi "San Nicola Kilisesi"'ne baglidir.
 • Antik Grek-Romali sehir harabelerinin buyuk bir kisiminin arkeolojik kazisi bitmis veye ilerlemektedir. Halen sehirde bircok arkeolojik kazi mevkiileri bulunmakta ve yeni kazilar ve kazilarda bulunanlarin incelenmesi devam etmektedir.
Yeni Agrigento şehri
Yeni Agrigento şehri eski Akragas şehri kalıntıları dışında bulunmaktadır. "Yeni" şehir olmakla beraber bu şehirde, diğer şehirlerde eski sayılabilcek, birçok ortaçağlar ve Barok mimari tipli yapılar bulunmaktadır.

Bunlar arasında şu yapılar ilgi çekebilir:
Dini binalar:
 • San Geraldo Katedrali: 11. yy. sonlarına doğru yapılmıştır. İsmi Sicilya'yı Araplardan alan Norman Kralı Ruggerio'nun yakın bir akrabası olan Fransız asıllı Grigenti Başpiskoposu Gerlando di Besancon adına adanmıştır.
 • Santa Maria Greci Kilisesi: Yapımı 13. yy. Eski bir antik Grek tapınağı üzerine yapıldığı için "Greci" olarak isimlendirilmiştir. Norman-Gotik mimarı uslbunda cephesi bulunur.
Şehir kapıları:
 • Porta di ponte : Eski Araplara tarfından yapılmış indirilir kaldırılır bir köprünün kalıntıları üzerine 1868de yapılmıştır.
 • Porta Panitteri: 9. yy yapımı
 • Porta dei Saccajoli: 11. yy. yapımı
 • Porta di Mare: 15. yy . yapımı
Komşu komünler
Agrigento komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Aragona, Cattolica Eraclea, Favara, Joppolo Giancaxio, Montallegro, Naro, Palma di Montechiaro, Porto Empedocle, Raffadali, Realmonte, Sant'Angelo Muxaro, Siculiana

Kardeş şehirler

Agrigento'nin şu kentlerle kardeş şehir bağlantıları bulunmaktadır:
 • Dünya Kentleri: Agrigento Valenciennes, Fransa
 • Dünya Kentleri: Agrigento Perm, Rusya
 • Dünya Kentleri: Agrigento Tampa, Florida, ABD
Resimler
Agrigento - Katedral
Dünya Kentleri: Agrigento
Agrigento - plaj
Dünya Kentleri: Agrigento
Agrigento - "Porta di Ponte" Şehir Kapısı
Dünya Kentleri: Agrigento
Agrigento - "Palazzo Gaetani" Konagi
Dünya Kentleri: Agrigento

İlginizi Çekebilir


#2
güzel bir yere benziyor


#3
Evet öyle


#4
Son resimde camasırlar yanlıs asılmış pijamalar içe .


#5
Alıntı:
VaH-sHe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Son resimde camasırlar yanlıs asılmış pijamalar içe .


#6
Concordia tapınağına bakar mısınız ? Günümüze kadar nasılda gelmiş. Eserleri tarihi eser diye kullanmamazlık yapmamışlar ve insan eli değdiği için günümüze gelmiş. Bu bölgede çok Arap'ın olduğunu duymuştuk. Paylaşım harika , cahilliğimizin sınırı yok.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:57 .