Dünya Kentleri: Zigetvar

#1
Dünya Kentleri: Zigetvar
Zigetvar Kalesi
Zigetvar Macaristan'ın Baranya bölgesinde bulunan bir şehirdir. Kanuni Sultan Süleyman'ın son kuşatmasını yaptığı şehirdir.

Coğrafi Bilgiler


39.51 km²'lik bir alana sahip olan Zigetvar, bir dönem Macar ve Sırpların beraber yaşadığı Baranya bölgesinde yer almaktadır. 2001 yılındaki nüfus sayımına göre nüfusu, 11.492'dir


Tarihi


Zigetvar'daki tarihi kalıntı Zigetvar Kalesidir. Bu kalenin yerinde, Kelt ve Roma dönemlerinden itibaren savunma amaçlı binalar yer aldığı bilinmektedir. Günümüze gelen kale binasının ise 14. yüzyılda esas şeklini aldığı düşünülmektedir. Kale, Kanuni Sultan Süleyman'ın ölmeden önceki son seferi olan Zigetvar Savaşı sonrasında Osmanlı İmparatorluğu'nun eline geçmiştir. Kanuni, burada vefat etmiştir.

Zigetvar, uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. 1688 yılında kale ve şehir Osmanlı hakimiyetinden çıkmıştır. Sonraki dönemde, şehirde mimari ve toplumsal açıdan önemli dönüşümler yaşanmıştır. Ali Paşa'nın burada kendi adına yaptırdığı cami Katolik kilisesine dönüştürülmüştür.

Mimari Yapılar


Buradaki en önemli kiliseler Fransisken ve Barok kiliseleridir. Ayrıca şehirde bir Türk Evi bulunmaktadır. Zigetvar'daki diğer tarihi mekanlar ise Andrássy Sarayı ve Zrínyi Miklós Müzesi'dir. Zigetvar Macar-Türk Dostluk Parkı'nda, Kanuni Sultan Süleyman ve Miklós Zrínyi adına dikilmiş bir anıt bulunmaktadır. 1996 yılı, Zigetvar'ın kuruluşunun 400.yılıydı. Bu nedenle şehirdeki geliştirme çalışmalarına daha hız verildi. Ayakkabı fabrikası kuruldu. 450 yataklı devlet hastanesi, pek çok okul,lise ve konservatuarlar inşa edilerek Zigetvar daha modern bir hale getirildi.

İlginizi Çekebilir


#2
paylaşım için teşekkürler
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:42 .