Orta Avrupa’da Bir Güzellik: Macaristan

#1


Orta Avrupa’da Bir Güzellik: MacaristanThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 644x430.Orta Avrupa’da Bir Güzellik: Macaristan
“Lee ile dünya turu”nun ilk halkası Macaristan.
Avrupa’da en sevdiğim ülkelerden biridir Macaristan. Aslında ben denize kıyısı olmayan ülkeleri öyle pek sevmem ama bu güzel diyar istisna. Hem tam başkentinin ortasından geçen, ülkeyi boydan boya dolaşan Tuna nehri var. “Lee ile dünya turu” konseptli yazıların ilk halkasını Macaristan’a ayırdım. Bundan sonra ara ara sevdiğim, sevdiğiniz ülkeleri dolaşacağız. Genel ve kısa bilgilerle bezeli yazılar olacak.
Önce biraz Macaristan hakkında bilgiler verelim. Başkenti Budapeşte olan Macaristan’ın nüfusu 10 milyondur. Ülke AB ve Schengen’e dahildir, yani vize alırken aslında diğer schengen ülkelerinden de alabilirsiniz ama bazen sorun çıkartabiliyorlar. Vizesi diğer ülkelere göre daha kolaydır. Ülkede Tuna ve Tisza nehirlerinin dışında bir de Balaton gölü vardır. Yukarıda da dediğim gibi maalesef denize kıyısı yok, olsa tadından yenmezdi işte.
Ülkenin en son yapmış olduğu dünya tanıtımı süper yalnız. Sloganları şöyle: “Almanlar geldi 200 yıl kaldı, Türkler geldi 150 yıl kaldı, Ruslar geldi 50 yıl kaldı. Neden siz Macaristan için 1 hafta ayırmayasınız?” Ben bu tanıtımı çok beğendim, ülke kendisiyle barışık olduğunu gösteriyor resmen. Ben gittiğimde 1 haftadan fazla vakit ayırırım ama, orası kesin yani.
Macaristan’ı neden seviyorum? Aslında saçma gelebilir ama size de okulda, aile ortamında filan söylenmiştir. Macarları kendime yakın buluyorum, eskiden Müslüman oldukları hakkındaki söylentiler, Atilla’nin ve Emre’ye benzer isimlerinin olması, dillerinin Türkçeyle birbirine yakın olması ve birçok sözcüğün benzer anlamlar içermesi küçüklüğümden beri benim ilgi alanıma sokmuştu bu güzel ülkeyi. “Tuna nehri akmam diyor” diye söylemeye başladıktan sonra bile diğer ülkeleri değil de ilk olarak Macaristan’ı düşünüyordum ben.
Yakın tarihe kadar Macarlar oldukça fazla sorunla baş etmeye çalıştılar, Avrupa’daki diğer orta güçlükteki ülkeler gibi. Avrupa Birliği’ne girdikten sonra büyüme oranı arttı ama şu anda yine bir duraklamadalar. Yakın zamanda ekonomi olarak daha kötüye gideceği düşünülüyormuş. O yüzden bir turist olarak gitmeli ve elimdeki dövizleri bırakıp gelmeliyim aha. Geri KDV oranı %27’ymiş ama olsun. Bundan sonra madde madde gidelim.
1. Bizim şu eski otobüslerimiz var ya hani Ikarus marka olan, işte o bir Macar markasıdır. Ayrıca Suzuki otomobilleri de bu ülkede üretilmektedir.
2. Ülkede Türkolog sayısı oldukça fazlaymış. Sanırım onlar da bizi kendilerine oldukça yakın buluyor ve bunun sonucunda birtakım araştırma yoluna gidiyorlar.
3. Ülkeden bu zamana kadar 13 kişi Nobel kazanmış. Bu sayı küçük bir ülke için gayet iyi. Bizde de inşallah Orhan Pamuk son olmaz.
4. Macarlar Sırplar gibi oldukça sportif bir millettir. Özellikle olimpiyatlarda bunu görebilirsiniz. En çok altın madalya kazanan altınca ülkedir. Ve unutmayın, ülkenin nüfusu sadece 10 milyon.
5. Avrupa’da en çok Macar kadınları intihar ediyormuş. Dertleri ney acaba? Bana böyle bir soru sorsalardı ben hiç düşünmeden İsveçli kadınlar derdim gerçi.
6. Ülkenin sanat eserleri oldukça eski olduğu için Macarlar sanata düşkün bir millettir. Küçük kentlerinden başkentine kadar her yerde çeşit çeşit heykel görebilirmişiz.
7. Macarlar için cimriler deniyor ama bilmiyorum, gittiğimde buna özellikle dikkat edeceğim aha.
8. Budapeşte’de Heroes meydanında alenen ****o film çekmişler. Yasal olmadığı için ekip uyarılmış, çok enteresan diyor ve geçiyorum.
9. Bir sürü fotosunu gördüm ülkenin ve şunu diyebilirim. Mimari olarak harika bir estetiğe sahip. Eski Avrupa mimarisi çok güzel bir şekilde korunmuş. O caddelerde, sokaklarda dolaşmak büyük bir zevk olacaktır. Nasıl ki İstanbul’da Tepebaşı, Şişhane çevresinde dolaşmayı çok seviyorsam orada da aynı hazzı, belki de fazlasını alacağıma eminim.
10. Ülkede cezaevlerinde yatan mahkum sayısı 8000’miş. Bunun doğruluğundan emin değilim ama doğruysa yuh diyorum sadece, son derece güvenilir bir ülkeymiş o zaman.
11. Ulaşım hususunda oldukça iyi bir ülke. Metrosunun internet sitesine girmiştim, ciddi ciddi gelişmiş ülkelerle yarışır hani. Adamlar yer altını işlemişler bir güzel.
12. Bu ülkede Heviz isimli bir göl var. Dünyanın en büyük termal gölü özelliğini taşıyor, sağlık problemleri olanlar bu göle gidiyormuş akın akın. Göl suyu oldukça hızlı akıyormuş ve bunun sonucunda suyun her gün yenilendiği düşünülüyormuş.
13. Ülkede spor oldukça yaygın ama su topunda fırtına gibi esiyorlarmış. Denize kıyısı olmayan bir ülkeden su sporu başarıları görmek oldukça ironik. Demek ki her şeyi nehirde öğreniyorlar aha.
Orta Avrupa’da Bir Güzellik: Macaristan
14. Macaristan’da görmüş olduğunuz gibi Kemal Atatürk Caddesi var. Ayrıca Mustafa Kemal Sokağı da bulunmakta ve bir parkın içerisinde Atatürk’ün büstü yer almaktadır.
15. Tuna Nehri’nde yer alan Margit Adası’nı görmemiz lazım. Turistler akülü araba kiralayarak adada dolaşıyorlarmış. Huzur verici bir güzelliği var.
16. Ülkede ayı eti yeniyor, acaba tadı nasıldır? Bir de geyik çorbası meşhurmuş. Geyikler çok tatlı ayvanlar, nasıl çorba yapmışlar onlardan diyorsanız uzak durmanız daha iyi. Ben şimdiden merak ettim ama.
17. Budapeşte’nin sokaklarında kaybolmak isterim hani. Nedense karşıma sıradan değil de çok değişik şeylerin çıkacağını düşünüyorum. Gülse Birsel Prag’da kaybolmuştu ve sürekli aynı caddede dolaşıyordu, bir yazısında bunu yazmıştı. Ben de aynısını Macaristan’da yapmak istiyorum ama benimki bile bile kaybolma olacak.
18. Aslında işin en güzel yanı trafik sorunu yokmuş, gidenler buna dikkat çekmiş hep. Benim gibi dünyanın en büyük şehirlerinden birinde yaşayıp, tek sorunu trafik olan bir insansanız Macaristan’ı sevmek için alın size bir neden daha.

İlginizi Çekebilir


#2
güzelmiş gerçekten


#3
Çok güzel
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:21 .