Saola Dünyada bir tane vardı onu da öldürdüler

#1
Dünyada bir tane vardı onu da öldürdüler


Asya’da yaşayan ve nesli tükendiği sanılan bir hayvana tam 11 yıl sonra rastlandı. Ancak köylüler Saola olarak bilinen hayvanı öldürdüler.

KURTARILMAK İSTENİRKEN ÖLDÜ

"Asya'nın tek boynuzlu atı" olarak bilinen saola adlı hayvana 1999’dan beri rastlanmıyordu. Dünyada en az görünen canlılardan biri olan ve bugün yaşayıp yaşamadığı bile bilinmeyen saola, ilk kez 1992’de Güneydoğu Asya ülkeleri Laos ve Vietnam’da görülmüştü.

Kuzey Afrika antiloplarına benzerlik gösteren ve sahip olduğu iki boynuza rağmen tek boynuzlu at anlamına gelen “unicorn” lakabı verilen saolayı, hiçbir hayvanat bahçesi koruma altına almayı başaramamıştı.

GERİDE FOTOĞRAFLARI KALDI
Ancak geride bıraktığımız Ağustos ayında, Laos’un Bolikhamxay bölgesindeki köylüler 11 yıl aradan sonra nesli tükenen bu hayvana rastladı. Bunun üzerine yetkililer hemen harekete geçti. Doğal Hayatı Koruma Derneği, (WCS) hayvanı incelemesi ve doğaya salıvermesi için köye bir ekip gönderdi. Ancak ekipler köye ulaştığında, yetişkin bir erkek olduğu belirtilen saola bakımsızlıktan öldü.

Saola birkaç gün içinde ölürken, geriye sadece fotoğrafları kaldı. Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik (IUCN) yetkilisi William Robichaud, “Umarım bu var olan son saola değildi. Elde edeceğimiz bilgilerden aynı türe ait başka canlılar bulmayı umuyoruz” dedi.

Laos hükümeti ise saolanın ölümünün talihsiz bir olay olduğunu, geride 100'den fazla saola kalmış olabileceğini tahmin ettiklerini açıkladı. Laos hükümeti bölgede başka saola yaşayıp yaşamadığını araştırmak için çalışmalara başladı.


Saola Dünyada bir tane vardı onu da öldürdüler
Saola Dünyada bir tane vardı onu da öldürdüler

İlginizi Çekebilir


#2

Off


#3
Mutasyn geçirmiş sanki.


#4
Küresel ısınma..
Doğaya saygı duymayan insanlar..
sonucu böyle oluyor işte.


#5
Başka var olup olmadığını araştırıyorlarmış, varsa onlarıda bulup öldürün rahat edin.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:14 .