Görmeniz Gereken 20 Yer

#1
Kimi yakın kimiyse çok uzakta... Ama doğal veya kültürel özellikleriyle hepsi görülmeye deyecek nitelik ve güzellikte.

Görmeniz Gereken 20 Yer
Angkor Wat - Kamboçya
Guiness Rekorlar Kitabı'na göre dünyadaki en büyük dini yapı. 12 yüzyılın başlarında Kral II. Suryavarman için tapınak ve başkent olarak inşa edildi. Buradaki en büyük ve en iyi korunmuş tapınak, kuruluşundan beri önce Hindu, sonra Budist olarak hizmet verdi. Tapınak, klasik Khmer mimarisinin en somut örneğir ve Kamboçya'nın sembolü. Ülkenin en önde gelen turistik cazibe merkezi.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Çin Seddi
7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçildi. Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanıyor. Dünyanın en uzun savunma duvarı. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlıyor, Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yöneliyor, Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanıyor ve Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam ediyor. Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6 bin kilometreyi buluyor. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2 bin 500 kilometrelik set. Duvarın yüksekliği 4-6 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarında.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Kremlin Sarayı - Rusya
Moskova'daki Kremlin Sarayı, devrim öncesinde Rus çarlarının ikametgahıydı. Moskova Irmağı'ndan 40 m yüksekte bulunan Borovitskiy Burnu üzerinde 28 hektarlık bir alana yayılan yapıların en eskisi Spas na Boru (Ormandaki Kurtarıcı Aziz) Kilisesi'dir. İlk Kremlin yerine İtalyan mimari anlayışında yeni bir saray yapıldı.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Machu Picchu - Peru
Güney Amerika'nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Günlük 2 bin ziyaretçisi var. 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edildi. Bu İnka antik şehri, 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçildi. And Dağları'nın bir dağının zirvesinde, 2 bin 360 metre yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulu, Peru'nun Cusco şehrine 88 kilometre mesafede bulunuyor.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Mısır Piramitleri
Mısır’da 100’den fazla piramit bulunuyor. Bunların çoğu Eski Krallık Dönemi'nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edildi. Bilinen en eski piramit "Basamaklı Piramiti". Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlandı. Ayrıca bu yapılar dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapısı.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Petra Antik Kenti - Ürdün
Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alıyor. M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler'e başkentlik yaptı. Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdürdü. M.S. 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştu ve 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından kent tekrar keşfedildi.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Rio de Jenario - Brezilya
Brezilya'nın 26 eyaletinden birisinin başkenti. İngilizce'de "River of January" (Ocak Irmağı) anlamına geliyor. Sao Paulo'dan sonra, Brezilya'nın ikinci büyük şehri. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Tac Mahal - Hindistan
Babür İmparatorluğu'nun 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından, Hindistan'ın Agra şehrinde, Jumna Nehri'nin kıyısında yaptırılmış. Efsaneye göre yapımı bittikten sonra, türbe işçilerinin kolları aynı yapıttan bir tane daha yapılmaması için kesilmiş. Bugün Hindistan'ın en fazla turist çeken bölgesi. Bulunduğu şehrin bir çok noktasından açıkça görülebilen Tac Mahal, Türk-İslam Mimarisi'nin en önemli yapıtları arasında yer alıyor.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Antilop Kanyonu (Arizona, Amerika)
Amerika'nın güneybatısında en çok ziyaret edilen ve resmi çekilen kanyon Arizona'daki Antilop Kanyonu. "Çatlak" ve "Spiral" isimli iki bölümden oluşan kanyon Page'in yakınlarındaki navajo toprakları üzerinde yer almaktadır. Navajo kızılderilileri kanyonun üst kısmına "Tse' bighanilini" (Suyun kayalar arasınsan aktığı yer) diyorlarmış.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Santorini - Yunanistan
Milattan önce meydana gelen volkanik patlama sonucunda bugünkü krater görüntüsüne kavuşmuş, her yıl 1 milyonu aşkın turisti ve balayı çiftini ağırlayan, beyaz evleri, mavi kubbeli kiliseleri ve siyah kumsallarıyla dünyanın en çok fotoğraflanan, Ege’nin romantik adası Santorini’de, sevdiklerinizle gün batımını izlemek büyük bir zevk.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Sistine Şapeli - Vatikan
Vatikan devletinin en ünlü meknlarından biri olan Sistine Şapheli, günümüzde Vatikan müzeleri güzerghına dahil edilmiştir. Adını yapıyı inşa ettiren Papa IV. Sixtus'tan alır. Papa seçimlerinin yapıldığı mekn olmasıyla tanınır. Boticelli, Perugino, Ghirlandaio ve Signorelli gibi 15. yüzyılın ünlü İtalya Rönesans ressamlarının eserleri duvarlarında yer almaktadır. Yapıya en büyük ünü kazandıran eser grubu ise Michelangelo'nun içlerinde ünlü Adem’in Yaratılışı ve Kıyamet Günü fresklerinin de bulunduğu sahnelerdir. Michelangelo'nun freskleri 1984-1994 yılları arasında restore edilmiştir. Ortaya çıkan renkler öngörülenden çok daha parlak olduğu için şaşkınlık yaratmış ve restorasyon eleştirilere uğramıştır. Oysa uzun yıllar boyunca Michelangelo'yla özdeşleştirilen koyu renklerin, yüzyıllar boyunca biriken kir tabakalarının sonucu olduğu ortaya çıkmıştır.
Görmeniz Gereken 20 Yer


Pamukkale, Türkiye
Pamukkale, güneybatı Türkiye'deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Türkiye'nin Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Stonehenge - İngiltere
İngiltere’nin en ünlü tarihi yapılarından biri; Stonehenge… Gizemi bir türlü çözülemiyor. Yapının ne amaçla ve nasıl inşaa edildiği hala bir sır… Bilinenler buranın MÖ 2300 yıllarında inşa edilmeye başladığı yönünde. Bu yapının esrarı çevresinde bulunan mezarlarda gizli…
Görmeniz Gereken 20 Yer

Bora Bora
Şüphesiz rüyaların adası Bora Bora Fransız Polinezyası'nın en efsanevi adası, 'Pasifik Kraliçesi' olarak anılan Bora Bora! Lüks otellerin buluştuğu Bora Bora, Fransız Polinezyası'nda denize uzanan kazık üzerindeki bungalow'ların ilk uygulandığı yer. Bu yüzden adada düzenlenen turların çoğunda dalış da yer alıyor.
Görmeniz Gereken 20 Yer


Amazon Nehri - Güney Amerika
Güney Amerika’da And Dağlarından doğup, Atlas Okyanusuna dökülen 6275 km uzunluğunda büyük bir nehir. Havzası 5.318.100 kilometrekaredir. Havzasının genişliği ve suyunun çokluğu bakımından dünya nehirlerinin birincisi, uzunluğu bakımından ise ikincisidir.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Moraine Gölü – Kanada
Moraine Gölü Alberta, Kanada''daki Banff Milli Parkı'nda, buzullarla beslenen bir göldür. Çevresi Wenkchemna Range'nin on dağ zirvesi ile çevrili Valley of the Ten Peaks adlı vadide, 1.884 m yükseklikte bulunur.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Plitvice-Hırvatistan
294 Km karelik bir alana yayılmış Plitvice Hırvatistan’ın en büyük 8 milli parkından biridir. 1949 yılında milli park ilan edilmiş olup ülkenin en eski koruma altındaki milli parkıdır. 1979 yılında da Unesco dünya mirası (World Natural Heritage List) listesine eklenmiştir. 1267 çeşit bitki çeşidi barındırmaktadır. 55 çeşit değişik orkide bulunmaktadır. Park genelinde 321 çeşit kelebek, 161 değişik kuş, 21 çeşit yarasa olduğu tespit edilmiştir.
Görmeniz Gereken 20 Yer


Norveç Fiyordu
Adalar, koylar ve renk renk kasabalarla donanmış bir kıyı şeridine sahip Norveç. Atlas Okyanusu'nun bu kuzey köşesini, buzulların mirası görkemli fiyortlar şenlendiriyor. Kıvrım kıvrım karanın içlerine dalan suları, kale duvarları gibi yükselen kayalar çeviriyor.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Ayers Kayası - Avustralya
Uluru (Ayers Kayası) Avustralya’nın kızıl kalbi olan Kuzey topraklarının güneybatı kıyısındadır. Tozlu yollar Alice Springs’ten Uluru civarına kadar ulaşır; ziyaretçilere kayaların gündüz ve gece renk değişimlerini görme fırsatı tanır. Güneş batarken kaya içten içe yanarmışcasına kahverengiden ateş kırmızısına dönüşür. Ardından güneşin batmasıyla siyah bir gölgeye dönüşür. Şafakta ise Uluru çok daha güzel pastel renklere bürünür.
Görmeniz Gereken 20 Yer

Versay Sarayı
Versay Sarayı ya da Versailles Sarayı, tarihi bir Fransız şatosudur. Sarayın ilk binasının yapımına 1661'de başlanmıştır, daha sonra değişik zamanlarda genişletilmiştir. Saray, günümüzde müze olarak kullanılır. Versailles sarayı çok geniş planlanmış olması yönüyle tipik Fransızdır. Roma İmparatorluğu'ndan sonra ilk defa bu sarayda büyük ölçüler kullanılmıştır. Bunun sebebi ise zengin ve merkezi krallık yönetimiydi. İtalya, Almanya ve İngiltere'de siyasi ortamlar farklı oldugu için Versailles sarayı gibi saraylar uzun süre yapılamadı.
Görmeniz Gereken 20 Yer
#2
evet çok güzel kareler yakalanmış


#3
Adeta büyülendim.
Bu güzelliklerin arasında en azından PAMUKKALEyi görmüş olmanın sevincini yaşadım.

Teşekkürler.


#4
harika yerler gerçekten
tek tek dolaşmak isterdim buraları


#5
İyi Pamukkale'ye gittim kaldı 19 yer


#6
Bora Bora ve Turkiyede Pamukkaleni cox gormek isdiyerdim


#7
Harikalar, Emeğine sağlık
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:18 .