Dünya Kentleri: Zanzibar

#1
Dünya Kentleri: Zanzibar


Zanzibar; Afrika Kıtası’nın doğusunda Tanzanya’ya bağlı iki adadan oluşan özerk yönetilen bir bölge. Ana ada Zanzibar ve Pemba Adası olmak üzere iki adadan oluşan bölgenin başkenti Stone Town. Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin doğum yeri olması ile de ünlü olan Zanzibar, turizmdeki şöhreti kadar dünyanın önde gelen baharat üreticisi olarak da tanınıyor.
Zanzibar, Siraz’dan gelen …ranlı göçmenler tarafından kuruldu. Adı ‘Zencilerin Sahili’ anlamındaki Farsça ‘zangi bar’dan geliyor. 1503 - 1698 yılları arasında Portekiz hakimiyetinde kalan ada, 1698 yılında Umman Sultanlığı denetimine geçti. 1861’de sultanlık, Zanzibar ve Umman olarak ikiye bölündü.


Dünya Kentleri: Zanzibar


Ada Sultanlığı, 1890 - 1963 yılları arasında Birleşik Krallık tarafından atanan vezirler ve valiler tarafından yönetilerek yarı sömürgeleşti. 19 Aralık 1963 tarihinde bağımsızlık verilen ada, sultan yönetiminde anayasal krallık haline geldi. 1964 tarihinde ise bugün özerk bölge olarak bir parçası olduğu Tanzanya’ya bağlandı.
Zengin tarihin izlerini barındıran ve farklı kültürlerin ahengini tüm çarpıcılığı ile yansıtan başkent Stone Town’un tamamı, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alındı. Şehirdeki tarihi binalar, yollar ve sokaklar, yıllar önce olduğu gibi hiç değişmeden günümüze kadar geldi.


Dünya Kentleri: Zanzibar


Şehirde, Saray Müzesi, Peace Memorial Müzesi, Tarihi Dispanser, Forodhani Bahçesi, Livingstone’un Ev, Freddie Mercury’nin Evi, ve Pazaryeri, şehrin başlıca görülecek yerleri arasında.
Baharat Turu, Kizimkazi Yunus Turu ve Jozani Ormanı Turu da turistlerin büyük ilgi gösterdiği aktiviteler arasında yer alıyor.Buraya kadar gelmişken Mnemba Adası’nda şnorkel yada dalış yapmadan dönülmez.Zanzibar kıyılarının en iyi korunmuş mercan resiflerinde kaplumbağalar, rengarenk resif balıkları ve mevsimine göre köpekbalığı ve pilot balinaları görme sansınız var.


Dünya Kentleri: Zanzibar


Kışın evlenenler çiftler için Zanzibar ideal bir balayı yeri. Aralık-şubat aylarında oldukça sıcak olan ada turkuaz rengi denizi ve 25 ten fazla harika plajlarıyla balayı için adeta cennet bir destinasyon.
Zanzibar’da denizin keyfini, yerel hayatın akışını ve hayvanlar alemini yakından tanıyabileceğiniz aktivitelerle size farklı seçenekler sunuyor.
Ayrıca çevredeki irili ufaklı adalara günlük geziler yapabilirsiniz. Zanzibar’ın en önemli ve dünya mirası olarak kabul edilen Stone Town bölgesini gezip oradaki yapıları ve kültürü keşfedebilirsiniz. Stone Town ve çevresi Zanzibar’ın en eski semti ve eski kölelik zamanından kalma evleri ile çok dikkat çekici.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:45 .