Dünya Kentleri: Floransa

#1
Entelektüel Başkent
Floransa,sınırları içerisinde güzelliğin her türlüsünü barındıran bir sehirdir.
Toskana'nın yuvarlak tepelerinin ortasında yer alan ve Arno Irmağı tarafından ikiye bölünen şehir, coğrafi bakımdan İtalya'nın hemen hemen tam merkezinde bulunmaktadır.
Yüzyıllar boyu Rönesansın Merkezi olarak bilinen Floransa, her alanda kültüre ve güzel sanatlara eşi ve benzeri görülmemiş bağışlar yapmış ve tarihi saraylarında ev sahipliği yaptığı paha biçilmez değerlerdeki mücevherleri bugün bile bütün dünyada ün kazanmıştır.
Cezbedici ve güzel etkiler bırakan eşsiz şehir Floransa, dikkate değer ölçüde ince ve hünerli işçiliğin merkezi durumundadır: Güzellik, eğlence ve aşık olunacak derecedeki doğal çevreyi aramada, sonsuza dek müşterisi olan sanat aşıklarının ve turistlerin ilhamın kaynağı. Kasım 1966 'da meydana gelen sel felaketi sırasında çoğu anıtların ve sanat eserleri zarar görmesine rağmen, şehrin artistik mirasında önemli kayıplar meydana gelmemiştir. Felaketin hemen ardından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının o denli detaylı ve dikkatli oluşu bütün dünyaya örnek olmuştur.
Floransa


Floransa, İtalya'da bir şehirdir. Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkentidir. Kısa bir dönem, eski İtalya Krallığına da başkentlik yapmıştır. Şehir, içinden geçen Arno nehri çevresinde kurulmuştur. Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupanın önemli ticaret merkezlerinden biridir.
Bunun yanısıra İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.

Tarihçe
M.Ö. 59 yılında Jül Sezar ordusundan emekliye ayrılmış askerlere Arno nehri vadisindeki bu verimli toprakları vererek Floransa'nın kurulmasına neden oldu. Kurulduğu zaman şehrin adı Florentia idi. Daha sonra M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Diokletian Floransa'yı Toskana vilayetinin başkenti yaptı. Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra kent Bizans ve Ostrogot istilalarına uğradı. Nüfusu bir ara 1.000 kişiye kadar düştü. 6. yüzyılda Lombard'ların egemenliği altında kent tekrar gelişmeğe başladı. 774 yılında Şarlman Floransa'yı işgal etti ve Toskana Düklüğüne bağladı. 12. yüzyılda kent tekrar bağımsız oldu. 13. yüzyılda kent Guelf ve Gibellin adı altındaki iki grubun çekişmelerine sahne oldu. Guelfler Roma kentindeki Papa'nın mandasını savunurken Gibellinler Kutsal Roma Germen İmparatorluğunun mandası altına girmek istiyorlardı. Sonunda Guelfler bu çatışmayı kazandılar ama bu sefer de Guelfler Beyaz Guelf ve Kara Guelf adı altında iki gruba ayrılıp çatışmaya devam ettiler. Bu çatışma aralarında ünlü yazar Dante Alighieri'nin de bulunduğu Beyaz Guelflerin kentten sınır dışı edilmesine yol açtı.
Bu siyasi çalkantılara rağmen Floransa gelişmesine ve zenginleşmesine devam etti. Daha önce çok kuvvetli bir kent olan komşu kent Pisa'yı ele geçirdi. 1348 yılındaki veba salgını kentin çok sayıda sakinlerinin ölümüne neden oldu. Nihayet 15. yüzyılın ilk yarısında kent ünlü Medici ailesinin eline geçti. Medici ailesi bankacılık mesleği dolayısıyla zengin olmuş nüfuzlu bir aileydi. Önceleri kenti perde arkasından yönettiler. Ailenin ilk önemli üyesi olan Cosimo büyük bir saray (Palazzo Medici) inşa ettirdi. Sonra yerine geçen oğlu Piero ve torunu Lorenzo çok gösterişli binalar inşa ettirmeğe ve dönemin mimar ve heykeltraşlarını maddi bakımdan desteklemeğe devam ettiler. Lorenzo'nun 1469-1492 yılları arasındaki önderliği döneminde Floransa altın çağını yaşadı. Lorenzo aralarında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli'nin bulunduğu birçok sanatçılara verdiği destek sayesinde Rönesans çağının başlamasına neden oldu. Lorenzo kendisine o kadar büyük bir saygınlık kazandırdı ki Lorenzo Il Magnifico yani Muhteşem Lorenzo adıyla anılmaya başladı.
Lorenzo'nun ölümünden sonra oğlu Piero aynı saygınlığı kazanamadı. Savonarola adında muhafazakar bir papazın önderliği altında ayaklanan halk Piero'yu başa geçmesinden iki yıl sonra kentten sınır dışı etti. Bu tarihten sonra kent bir süre Savonarola tarafından yönetildi. Savonarola Floransa'nın birçok ender sanat eserlerini edep dışı ve günahkar olarak kabul ediyordu. Bir çok değerli sanat eserini adamlarını kapı kapı dolaştırarak toplattı ve kentin ana meydanı olan Piazza della Signoria'da büyük bir ateş yaktırarak imha ettirdi. Ama sonunda Floransa halkı Savonarola'nın zulümüne isyan etti. Papa'nın da Savonarola'yı afaroz etmesinden sonra Savonarola aynen günahkar olduğu için yakarak öldürttüğü birçok insan gibi kendisi de önce asıldıktan sonra kent meydanında yakılarak öldürüldü.
1569 yılında kendilerini Toskana Grandükü ilan ettiler. Medici ailesinin üyeleri 1861 yılında da yeni kurulmuş olan İtalya Krallığının bir parçası oldu. 1537 yılında Medici ailesi tekrar Floransa'da iş başına geldiler. Bu sefer kendilerini resmen Floransa Dükü ilan ederek Medici hanedanını kurdular. Daha sonra 1737 yılına kadar aralıksız olarak Floransa'yı yönettiler. Bu tarihte Medici hanedanı nesillerinin tükenmesi yüzünden sona erdi. Kent Avusturya İmparatorluğunun eline geçti. 1865 yılında Floransa İtalya'nın başkenti oldu. 6 yıl süren başkentlik İtalya'nın Roma kentini ele geçirmesiyle son buldu. Bu tarihten sonra Roma İtalya'nın başkenti haline geldi.

Görülecek Yerler
Kentin merkezindeki en önemli meydan Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)'dır. Bu meydanın ortasında Neptün Havuzu bulunur. Neptün Havuzunun ortasında mermerden yapılmış Deniz Tanrısı Neptün'ün heykeli, mermer atlar ve etrafında Deniz kızları ve erkek deniz tanrıları bulunur. 1565 yılında yapılmıştır. Ayrıca aynı meydanda Michelangelo'nun ünlü heykeli David'in bir kopyası bulunur (aslı bir müzede koruma halindedir). Bu meydan birçok diğer heykellerle çevrilmiş çok çekici bir meydandır.
Kentin en önemli sanat müzesi Piazza della Signoria'nın yakınındaki Uffizi Galerisidir. Dünya çapında İtalyan Rönesansının en nadir örnekleri bu müzede bulunur. Bu müzeye çok yakın bir mesafede bulunan Arno nehrinin üzerindeki Ponte Vecchio Köprüsü çok ilgi çekici bir köprüdür. Floransa'nın II. Dünya Savaşından zarar almadan tek çıkan köprüsüdür.

Kentin en önemli kilisesi yapımı 1436 yılında biten Santa Maria del Fiore'dir. Genellikle Duomo adıyla bilinen bu katedralin kubbesi çok büyük bir mimarlık harikası olarak bilinir ve Floransa'nın resimlerde her zaman ön planda görünen bir yapıdır.
Floransa'da bunların dışında çok sayıda saray, kilise ve müze yer almaktadır. Pitti Sarayı, Boboli bahçeleri, Santa Maria Novella ve San Lorenzo kiliseleri, Bargello heykel müzesi, Accademia dell' Arte del Disegno müzesi görülmeğe değer yerler arasında yer alırlar.

Kent Hakkında Diğer Bilgiler
Floransa'nın nüfusu diğer İtalyan kentleri gibi yaşlı bir nüfustur. 14 yaşın altındaki çocuklar nüfusun sadece % 11'ini oluşturmaktayken 65 yaş üzerindeki emekliler nüfusun % 28'ini oluştururlar. Dünyaca ünlü modacı Gucci'nin merkezi Floransa'da bulunur. Kentin ATAF adıyla bilinen oldukça etkin bir belediye otobüsü sistemi vardır. Floransa'nın Amerigo Vespucci Havaalanı kent merkezine çok yakın olup Lufthansa ve Air France gibi uluslararası uçak firmaları bu havaalanına çok sık seferler yapmaktadırlar.


Tarihi Notlar..
M.Ö. 200 yılında Via Flaminia çevresinde ortaya çıkan Floransa, bugünkü Ponte Vecchio (Eski Köprü) yönünde Arno Irmağını aşarak gelişmesini sürdürmüştür. Fakat onun gücü aslında 11. ve 12. yüzyıllara tarihlenmektedir.
Florin temel alınarak ortaya çıkan para kuru ve Fiyorentina elbiselerinin ihracatının artması, varlıklı ve güçlü ticaret organizasyonlarının yükselmesi bu dönemde görülmüştür.

Mali Güç
Fiorentinalı bankerler açık gözlülük ve dürüstlikte bütün Avrupa'da meşhur olmuşlardı. 1262 yılında Fiorentinalı ve Avrupalı tüccarlara inanılmaz derecede cesaret veren döviz kuponları basmışlardır. En önemli yönetici bankerler Bardi Peruzzi'lerdi.
Bu yıllarda Floransa'nın en gözde aileleri Pitti, Strozzi, Pazzi ve Medici'lerdi.

Medici'ler
Floransa'da iki yüzyıl hüküm sürmüşlerdir. Bir banker olan Giovanni di Bicci, sanat patronlarının bu şöhretli hanedanlığının kurucusudur. Floransa'nın Büyük Tüccarı, Toprak Babası, Büyük Abi Cosimo, sanatçıları etrafında toplayan, zengin, aynı zamanda cömert bir kişiydi.
Üstün zekanın bir dahisi olan Muhteşem Lorenzo, kabiliyetli bir şairdi. Platonik Akademiyi ve Laurentina Kütüphanesini kurmuştur. Onun ölümü ile Medici dönemi sona erer. Saltanat daha sonra genç nesile miras kalır. Meşhur en son Medici olan I. Ferdinando (1557-1609) 14 yaşında iken kardinal olmuştur.

Dünya Kentleri: Floransa

Dünya Kentleri: Floransa


İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:48 .