Dünya Kentleri: Sivastopol

#1
Ukrayna'da kent. Kırım Yarımadası'nda, Svernaya Körfezi'nin güney kıyısındadır. Tersane ve savaş limanı olarak kuruldu (1784). Birçok kez kuşatıldı ve yıkıldı (1854-1942). Kırım Savaşı sırasında Sivastopol Savaşları bu yörede yapıldı (1854-1855) ve Müttefik saldırıları sonucu Ruslar tarafından boşaltıldı. Ayrıca II. Dünya Savaşı'nda Almanlar tarafından kuşatıldı (1941-1942-1944). Donanımlı gemi yapım tezgâhları ve deniz üssü vardır. Nüfusu 400.000 (1997).

Sivastopol (Kırım Tatarca: Aqyar; Ukraynaca ve Rusça: Сеbасtополь / Sevastopol, Osmanlı döneminde Akyar olarak da anılırdı[1].), Ukrayna'da Kırım yarımadasında Karadeniz kıyısında bulunan bir liman kentidir. Nüfusu 328.600'dir (2004).

Eşsiz coğrafi konumu sayesinde, stratejik bir liman olmuştur. Sovyet Deniz Kuvvetleri'nin Karadeniz Filosunun deniz üssüydü. Günümüzde, Ukrayna Deniz Kuvvetleri ve Rusya Deniz Kuvvetleri tarafından ortak kullanılmaktadır.
Şehir ayrıca popüler bir deniz sayfiye yeridir. Özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu vatandaşlarının uğrak yaz tatil yeridir.


Nüfus

Sivastopol'un nüfusu 2001'de yapılan sayımda 342,451 çıkmıştır. Ukrayna'nın 15. büyük şehridir. Kırım'ın ise 2. büyük şehridir. Sivastopol'daki etnik dağılım ise Rus (%71.6), Ukraynalı (%22.4), Belaruslu (%1.6), Tatar (%0.7), Kırım Tatarı (%0.5) ve diğer etnik gruplar.

Alt yönetim birimleri

Sivastopol şehir idaresinin toprağı 4 rayona ayrılmaktadır. İkisi (Gagarin Rayonu ve Lenin Rayonu) sadece kentsel bölgelerinden oluşur ve diğer ikisi (Balıklava Rayonu ve Nahimov Rayonu) ise çevresindeki köyler v.s. taşra bölgelerini kapsar.
  • 1 Gagarin Rayonu (Гагарnhсknй райоh) (западhаr yасtь города; Ukraynaca: Гагаріhсьknй райоh, Kırım Tatarca: Gagarin rayonı)
  • 2 Lenin Rayonu (Леhnhсknй райоh) (цеhtральhаr yасtь города; Ukraynaca: Леhіhсьknй райоh, Kırım Tatarca: Lenin rayonı)
  • 3 Nahimov Rayonu (Нахnmоbсknй райоh) (bосtоyhаr yасtь города; Сеbерhаr сtороhа n tеррntорnn k сеbерy оt реkn Бельбеk, Ukraynaca: Нахіmоbсьknй райоh, Kırım Tatarca: Nahimov rayonı)
  • 4 Balaklava Rayonu Балаkлаbсknй райоh (южhаr yасtь города; Ukraynaca: Балаkлаbсьknй райоh, Kırım Tatarca: Balıqlava rayonı)
  • 5 İnkerman Şehir Sovyeti (Иhkерmаhсknй городсkой соbеt) (b сосtаbе Балаkлаbсkого райоhа; Ukraynaca: Іhkерmаhсьkа mісьkа рада, Kırım Tatarca: İnkerman şeer şurası)

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:47 .