Dünya Kentleri: Tobruk
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-03-2013, 15:42 #1

<<d£n!z>>

´Kelebek Misali

Dünya Kentleri: TobrukDünya Kentleri: Tobruk
Tobruk

Dünya Kentleri: Tobruk

Tobruk Libya'nın Kuzey doğusunda Akdeniz sahilinde bir şehir.

Libya'da liman kenti. Savunma açısından oldukça önemli bir kent olan Tobruk, 1942 Haziranı'nda Almanların eline geçti. Kent aynı yılın 13 Kasımı'nda işgalden kurtarıldı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerikalılar kentin yakınında bir hava üssü kurdular. Üs, krallığın yıkılmasından sonra Libya'ya devredildi.

Tobruk Libya'nın kuzeydoğusunda liman kenti. Eski Yunanlıların Antipyrgos adıyla kurdukları tarım kolonisi kentin temeli sayılır.Tarihi çok eskilere dayanan kent zamanla kervan yoları üzerinde önemli bir durak noktası haline geldi.Stratejik öneme sahip olan Tobruk 22 Aralık 1911'de İtalyanların eline geçti. Libya'nın tek doğal limanı olan Tobruk II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gördü. Savaş sırasında birkaç kez el değiştirdikten sonra el-Alameyn saldırısının sonucunda İngilizlerin eline geçti. Sonraki yıllarda Libya kralı I. İdris döneminde yönetim merkezi olarak kullanıldı. 515 km güneydeki Sariri petrol havzasına boru hattıyla bağlı olan Mersaü'l-Harika limanının açılmasıyla 1960'larda hızla büyümeye başladı. Nüfus: 110.000 (2006)

Tobruk ticaret için zor bir bölgedir. Konteynır taşımacılığı yapan bir çok firma sadece Misurata Tripolive Benghazi'ye uğrar. Bu noktalardan Torbuk'a ise sadece iç taşıma kullanılmak zorundadır. Zira dediğimiz gibi bölge zor bir bölgedir. Ayrıca bölgeye iş için gidecek olan insanlar otel rezervasyonlarını Tirpoli'de yapmaktadır, çünkü o şehir dışındaki yerler güvenli ve konforlu sayılmamaktadır.Benzer Konular

Türk.Che Bunu beğendi.
Görüntüleme:604, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 28-08-2013, 14:42 #2

Mavi Peruk-

Foruma Alışıyor


Güzel

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:04 .