Toskana ( italya)

#1
Siena, Toskana, İtalya

Toskana ( italya)

Toskana ( italya)
Toscana Casole d'Elsa


Toskana ( italya)

oskana'nın büyük şehirleri- Floransa,Siena,Pisa


Toskana bölgesi sanat, tarih, doğa, leziz yemekler ve şarabın harmanlandığı bir yer. Hangisinden daha fazla zevk alıyorsanız, diğerleri ile bütünlenince keyfiniz bir kaç katına çıkıyor burada. Birbirinden güzel makarnalar ve pizalar ile fazla gelen karbonhidrat dolayısıyla kandaki serotanin tavan yapınca, ağzım kulaklarımda dolaştım ben Toskana bölgesinde. Sonunda tarihsel, kültürel ve kütlesel olarak daha zengin bir insan olarak döndüm evime.
Toskana ( italya)
İtalya'nın kuzeyinden ortasına uzanan Toskana bölgesinde Floransa, Sieana ve Pisa herkes tarafından bilinen ve buralara gelince muhakkak ziyaret edilen büyük şehirler. Özellikle Floransa Rönesansın doğum yeri ki Roma imparatorluğunun yıkılmasından sonra Avrupa'yı içine girdiği bin yıllık karanlıktan kurtaran bu akımın izleri şehre mistik bir hava vermiş.
Toskana ( italya)
Daracık ve içiçe geçmiş sokakları ile ilk önce insana "bu mu rönesansın doğduğu şehir?" dedirtiyor, sonra o kalıpsal avrupa mimarisini akdeniz sıcaklıgı ve yasanirligini içinde sunuyor.
Toskana ( italya)
Hatta Eski köprü anlamına gelen Ponte Vecchia üstünde gezerken 15. yüz yıl rönesansını değil de doğunun kokusunu alıyorsunuz.
Karşılıklı konumlanmış kuyumcu dükkanları arasında kendimi kapalı çarşıda sandım bir an. Tarihi eserlerin yanı sıra hiçbir düzene uymayan binalar, polisten kacan isportacilar ayrı bir hava katmış bu şehre. Guzel olani tüm bu keşmekeşin ortasında dünya tarihine adını yazdırmış kişilerin eserleri ile karşılaşmak. Müzeleri gezmek için en az iki hafta önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ufizzi müzesinde en iyi italyan ressamların tablolarını görebilirsiniz. Michelangelo'nun ünlü David heykelinin kopyası yine Ufizzi müzesinin önünde. Orjinali ise Sanat Akademisinde sergileniyor.
Toskana ( italya)
Şehrin katedraline tırmanmayı göze alırsanız ki 463 basamak, şehrin tamamını ve önemli yapıları yukardan gömeniz mümkün. Bu arada tavan freskini incelemeyi ihmal etmeyin. Cennet ve cehennemde olacaklar resmedilmiş ki hani bizim ninelerimizden dinlediğimiz cennet cehennem gibi. Demek ki din ve kültür ne olursa olsun, gideceğimize inandığımız yer aynı! Sonlar bu kadar benzer iken neden aynı dinler içinde bile mezhep kavgaları olur diye düşündüm ben bu freske bakarken.
Toskana ( italya)
Daha sonra yön duygunuz daha bir gelişmiş olarak bu müzeler, saraylar ve katedraller arasında dolanabilirsiniz. Vaktiniz olursa Santa Croche katedralini de görmenizi tavsiye ederim. 500 yıldır önemli insanların buraya gömülyorlarmış.Ben Galileo'nun mezarını ziyaret için gittmiştim buraya ama Michelangelo'dan tutunda 20. yüz yıl filozaoflarına kadar ünlü bir çok İtalyan bilim ve sanat adamının da mezarının burada olduğunu gördüm..
Siena şehri Floransa'dan daha az karmaşanın olduğu bir yer. Trafiğe kapalı bir şehir. Müzelerden çok meydanları ön plana çıkmış.
Toskana ( italya)
II Compo meydanı'na italya'nın en iyi meydanı diyorlar. Bana göre Toskana'nın en leziz yeri. Daha şehre girer girmez içinde bölgeye özel lezzetlerin bulunduğu minik dükkanlar çıkıyor karşınıza. Bir de tabii ki oldukça ihtişamlı bir katedral. Biz yalnızca dışından bakmakla yetindik bu güzelliğe.
Toskana ( italya)
Tarih yerine harika yemekler peşinde dolandık burada. Tretoria adı verilen aile restoranları var, bunlar ev yapımı makarnalar sunan müthiş leziz mekanlar. Geçmişte fakirlik yüzünden yalnızca un tuz ve sudan yapılan Pici makarnası meshur burada. Biz pek turistik olmayan bir yer seçtik yemek yemek için. Osteria Nonna Gina, Campo meydanından 10 dakika yürüme mesafesinde. Burada pici ve gniochi yemenizi tavsiye ederim.
Toskana ( italya)
Ayrıca Siena'da yine bölgeye has çeşit çeşit kekler ve kurabiyeler var. Denemenizi tavsiye ederim. Bu arada İtalya'nın dondurması zaten meşhur ama Siena'nın ki bir başka güzel.
Toskana ( italya)
Pisa şehrinde diğer şehirlere kıyasla pek bir şey yok diyebilirim. Yalnız ünlü Pisa kulesinin olduğu meydanı var. Buradaki en büyük turist atraksiyonu 'pisa kulesi üstüme yıkılıyor!' pozu vermek ve çimenlere bastığınız için yaklaşan bekçilerden kaçmak.
Toskana bölgesinde gördüğümüz diğer ufak şehir ve kasabaları da bir sonraki yazıda anlatıcağım ki onların hakkı bu büyük şehirler arasında sonlara kalıp yenmesin.

İlginizi Çekebilir


#2
Güzel
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:00 .