....:RizE:....

#1
Tipik Karadeniz şehri olan 16. yüzyıl İslam Paşa Camii ile Ceneviz kalesinin kalıntıları mutlaka görülmelidir. Tüm yörenin harika panoramik manzarası Ziraat Parkı'ndan gözlemlenebilir. İyi kalite, renkli, yazlık, hafif dokumalar Rize bölgesine hastır. Yazın, Çay Festivali sırasında Karadeniz'in en iyi çayı buradan alınabilir. Artık Atatürk Müzesi olan Mehmet Mataracı Konağı'nda Atatürk'e ait bazı eşyalar yanında, bölgeden çıkarılan etnoğrafik eserler de sergilenmektedir. Ardeşen'den sonra, yoldan içeri kısımlara Rize'den doğuya gidildiğinde, bir akarsuyun iki kıyısında kurulu güzel, küçük Canlıhemşin kasabasına ulaşılır. Yakınında, kano sporu için ideal olan Fırtına Vadisi, güzel Zil Kalesi ve Bizans döneminden kalma taş köprüler bulunmaktadır. İnişli yokuşlu Ayder çayırlıklarından geçerken, mevcut birçok kaplıcadan birinde dinlenebilinir. Dağa tırmanmayı sevenler için Kaçkar Dağları'na doğru burası en iyi başlangıç noktasıdır. Zümrüt diziler, dağcılar için Türkiye'nin en iyi örnekleridir, ve çok çaba gerektirir.
....:RizE:....
....:RizE:........:RizE:.... Kaçkar Dizisi'nde güzel Kaçkar Dağları Milli Parkı yer almaktadır. Rize'nin güneyindeki dağlarda dünyaca tanınan besleyici Anzer balı ile bilinen Anzer köyü aynı zamanda botanik özelliği ve yürüyüşlere elverişliliği açısından hoş bir mekandır. Anzer ve İkizdere Yaylaları arasındaki İkizdere Kanyonu planör tarzı uçuş sporu için önemli bir noktadır. Aynı zamanda, buradan yöreyi kuşbakışı ile seyretmek mümkündür. Rize'nin yanındaki Çayeli, Pazar, Ardeşen, Of ve Fındıklı kasabalarının hepsi astropikal iklimin kesif yeşilliklerinin ve geleneksel dağ evlerinin hakim olduğu yerlerdir. Çamburnu sahili çam ağaçları, göç ederken burada duraklayan pek çok kuş çeşidi ile dinlenmek ve fotoğraf çekmek için çok hoş bir alan yaratır.
....:RizE:.... ....:RizE:........:RizE:.... İlçeleri
Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere, Pazar.
Komşu İller
Bayburt, Erzurum, Artvin, Trabzon

İlginizi Çekebilir


#2
Rize Kalesi
....:RizE:....


#3
Genel Görünüm Rize
....:RizE:....


#4
Rize Meydan Atatürk Heykeli
....:RizE:....


#5
Çay Bahçesi
....:RizE:....


#6
Rizede Gün Batımı
....:RizE:....


#7
Dağ Başından RİZE
....:RizE:....


#8
Rize Atatürk Stadı
....:RizE:....


#9
Karla kaplı rize panoraması
....:RizE:....


#10
Kısaca Rize
....:RizE:....


#11
Devam YeşilMavi Rizem

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....

Büyük görüntü için Resmin üzerine Tıklayın Arkdaşlar..


#12
Devam YeşilMavi Rizem

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....

Büyük Görüntü için Resmin üzerini Tıklayın arkdaşlar


#13
$uan buLunduğum $ehir KoyuLan tüm fotoLarı canLı canLı gördüğüm yer...Canım memLeketim...Çok te$ekkürLer arkada$ım...


#14
Devam YeşilMavi Rizem

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....


Büyük Görüntü için Resmin üzerine Tıklayın Arkadaşlar


#15
Devam YeşilMavi Rizem

....:RizE:....

....:RizE:....

....:RizE:....


Büyük Görüntü için Resmin üreni Tıklayın Arkadaşlar


#16
Alıntı:
Zeh!r´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
$uan buLunduğum $ehir KoyuLan tüm fotoLarı canLı canLı gördüğüm yer...Canım memLeketim...Çok te$ekkürLer arkada$ım...
bişi değil arakdaşım ... Benimde şuan bulunduğum şehir

Rizeli olmak Ayrıcalıktır
.


#17
Rize Resimleri
....:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:....
....:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:....
....:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:........:RizE:....
....:RizE:........:RizE:........:RizE:....
Resimleri bültmek için Resmin Üzerini Tıkların


#18
uff cok güzL yerLer cok begeniorm orayı..
payLasım icin saoL


#19
çOk GüzeL yeRLeR Gercekten Herkesin Görmesi Lazım
PayLaşım İçin teşekküRLeR


#20
Rize Çamlıhemşin

Tarihi ve Coğrafi Yapısı [değiştir]Çamlıhemşin Doğu Karadeniz Bölgesinde Rize İlinin İlçe merkezlerinden biri olup, kıyıdan içerde fırtına deresi vadisi 41.8 kuzey enlemi ile 41.01 doğu boylamının kesinleştiği noktada, vadi tabanında denizden yüksekliği 300 metre dolayında bulunmaktadır. Bazı mahallelerde ise bu yükseklik 700 metreyi aşmaktadır. İlçemiz 885 Kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu alanın %80'i ormanla kaplı, dağınık ve tepelik alanlardan ibaret olup, düz alanlar hemen hemen yok gibidir. Çamlıhemşin İlçesi Rize İlinin denize sınırı olmayan ilçelerinden biridir. Denizden güneye doğru 22 Km. lik karayolu uzunluğunda ve içeridedir. İlçenin güneyi, doğu-batı doğrultusunda kavis çizen ve denize paralel olan, yükseklikleri 2000-4000 metreyi bulan "KAÇKAR DAĞLARI" ile çevrilidir. Bu dağ silsileleri içinde 3932 metre yüksekliğe sahip "KAÇKAR DAĞI" yine yüksekliği 3344 metreye ulaşan "CİMİL DAĞI" ve yükseltileri 2000 metreyi geçen bir çok dağ ve tepeleri mevcuttur. Kaçkar Dağları üzerinde jeomorfolojik olaylar sonucu oluşmuş bir çok irili ufaklı krater gölleri mevcuttur. (Büyük Deniz Gölü, Meterez Gölü, Yıldız Gölü, Dönen Gölü, Serincef Gölü ve Kara Göl bunlardan bazılarıdır.)

Arazinin meyilli olması nedeni ile ilçemizdeki akarsular 70 Km.lik bir uzaklıktan 3000 m. Rakımdan 0(Sıfır) rakıma düşmektedir. İlçe merkezinden geçen Fırtına Deresinden dolayı da Fırtına Vadisi olarak anılır. Fırtına Deresi, Kaçkar ve Verçenik Vadilerinden gelen Elevit Deresi ve Palovit Deresinin birleşimi olan büyük dere ile Hala Deresinin (Ayder Deresi) birleşmesinden oluşur. Fırtına Deresi Pazar, Ardeşen sınırından Karadeniz'e dökülür.

Pazar, Ardeşen, Çayeli, Hemşin, İspir, İkizdere ve Yusufeli ilçeleri ile sınırları olan Çamlıhemşin'in eski adı "VİCEALTI" dır. Cumhuriyetin ilanından önce 1922 yılında karakol merkezi oluşturuldu. 1953 'de ise Ardeşen ilçe olunca, Vicealtı "ÇAMLICA" adı ile bu ilçeye bağlandı. 1954'de bucak binası yapıldı. 1955'de belediye kuruldu. 27.06.1957'de yürürlüğe giren 7033 Sayılı Kanun ile Çamlıhemşin adını alarak İlçe haline getirildi. İlçenin kuruluşu 1960'larda tamamlandı.

İklimi her mevsim yağışlıdır. Sıcaklık kışın -7 dereceye kadar düşmekte, yazın ise 25 dereceye kadar yükselmektedir. Günlük en yüksek sıcaklık farkı 23,6 derece olmaktadır. Yıllık metrekareye düşen yağış miktarı 245 Cm3'ü bulmaktadır. Havadaki nem oranı ise %10 ile %97 arasında değişmektedir.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:35 .