Sponsorlu Bağlantılar:
  Karadeniz'in En Güzel 10 Kasabası
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 20-07-2009, 10:41 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Karadeniz'in En Güzel 10 Kasabası

1.Ağva...


Derelerede gezin
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası

İstanbul'un Karadeniz kıyısındaki ikinci durağı olan Ağva her mevsimde popüler.

2.Şile

Mağara ve şelaleleri keşfedin
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası


ŞileKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası İstanbul’a bağlı bir ilçe. Öteden beri İstanbullular için bir hafta sonu adresi. Deli deniziKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası şelaleleriKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası mağaraları ve dünyanın ikinci büyük deniz feneriyle ünlü. FenerKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Kırım Savaşı sırasındaKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Karadeniz’den İstanbul’a girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri için yapılmış. Şile’ye İstanbul’dan günübirlik gidilebileceği gibiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası konaklama için de sayısız alternatif var. İlçenin görülmeye değer doğal güzelliklerinin başında Onbir Göller Vadisi geliyor. Sofular MağarasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Meşrutiyet MağarasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Karabeyli İnleriKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Değirmençayırı ŞelalesiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Şile KalesiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Heciz KalesiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Sarıkavak Kalesi ve Ağlayan Kaya mutlaka görülmesi gereken yerler.


3.Çamlıhemşin
Yaylaların en ünlüsü
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası

Rize’ye bağlı Çamlıhemşin deyince akla gelen ilk şeyKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Ayder Yaylası. Yaylaya Çamlıhemşin içinden geçerek ulaşıyorsunuz. Ayder Yaylası’na çıkarken dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri olan Fırtına Vadisi’nden geçiliyor. Çamlıhemşin’e 19 kilometre uzaklıkta ve 1358 metre rakımlı Ayder’de 2 bin yatak kapasitesine sahip 25 otel ve pansiyon var. Suları 260 metre derinlikten çıkanKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası sıcaklığı 50 dereceye ulaşan Ayder kaplıcalarını da unutmayalım. Burada trekking yapmak için çok uygun alanlar bulunuyor. Ayder’de her temmuzda boğa güreşleri yapılıyor.


4.Borçka

Bir doğa harikası
Karadeniz'in En Güzel 10 Kasabası


Karadeniz'in En Güzel 10 Kasabası


Artvin’in Borçka ilçesiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası doğa açısından çok zengin. 27 km. uzaktaki KaragölKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası 19. yüzyıl başında bugünkü Aralık Yaylası’nın yakınlarındaki bir tepeninKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası heyelan sonucu derenin önünü kapatmasıyla oluştu. Yaşlı ağaçlarla çevrili bölgede vaşakKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası boz ayıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası çengel boynuzlu dağ keçisiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası dağ tavuğu ve yırtıcı kuşlar yaşıyor. Gölde sandalla gezmek her zaman bir zevk. Karagöl’de Orman Misafirhanesi var ayrıca çadır da kurulabilir. Camili Havzası (Macahel)Karadeniz'in En Güzel 10 Kasabası Borçka’ya 50 kilometre mesafedeKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Dünya Bankası ve Küresel Çevre Fonu tarafından tehdit altındaki 25 bölgeden biri. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından da izleniyor. Burada projeler yürüten (örneğin Macahel balı) TEMA Vakfı’nın bir misafirhanesi var.


5.Amasra
Tekne turu çok güzel
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası

Bartın’ın 17 km. kuzeyindeki AmasraKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası kuzeye doğru uzanan bir yarımada. Doğusundaki koya Büyük LimanKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası batısındakine Küçük Liman deniyor. Burası yazın haftasonları popüler bir nefes alma yeri. KumsallarKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası balıkçı lokantalarıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Çekiciler Çarşısı daima tıklım tıklım. Bir çok pansiyon ve otel var ama ev pansiyonculuğu da çok yaygın. Romalılar döneminden kalan Amasra KalesiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Cenova ŞatosuKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Roma dönemine ait Kuşkayası Yol Anıtı görmeye değer. Sahilden denize girebileceğiniz gibi günlük tekne turlarıyla yarımadanın aaafini çıkarmanız da mümkün.

6.Akçakoca
Ev pansiyonculuğunda
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası


Düzce’ye bağlı AkçakocaKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Karadeniz’in batı ucunda. Yeşil bitki örtüsüKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası 35 km. uzunluğundaki kumsalKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası hem ilçe merkezindeki hem köylerdeki temiz plajlarKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası akarsularKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası tarihi evlerKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası kale ve mağaralar sayesinde tanınmış bir turizm adresi. Turizm mevsimi kısa sürdüğü ve turistik altyapıya izin vermediği için gelenler çadır ve karavanlarda konaklıyor. Ayrıca belki Türkiye’deki en iyi ev pansiyonculuğu burada yapılıyor. Kapasitesi 1500 civarında. Ceneviz KalesiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Sarıyayla ŞelalesiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Melenağzı Köyü ve plajıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Çayağzı ve Akkaya plajları gidilmesi gereken yerlerden.

7.Çaykara
Botanik turların adresi
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası


Trabzon’a 99Karadeniz'in En Güzel 10 Kasabası Çaykara’ya 19 kilometre uzaktaKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası deniz seviyesinden 1090 metre yüksekte bulunan UzungölKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri. Vadinin iki yanındaki yamaçlardan düşen kayaların Haldızen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş. Burada trekkingKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası kuş gözlemiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası botanik amaçlı turlar düzenleniyor. Dağlarda ayıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası kurtKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası yaban keçisiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası tilkiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası kafkas dağ horozu yaşıyor. Çam ve ladin ormanları muhteşem. Ahşap otel ve bungalovlar 1900 yatak kapasiteli. Uzungöl’den güneye doğru Haldızen Yaylası ve Soğanlı dağlarına devam edince 3 bin metre yüksekte karşınıza buzul gölleri çıkıyor: BalıkKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası AygırKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası KaraKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası SarıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası PirömerKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası BuzluKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası KoyunKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası DipsizKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası HatalanKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Sırri ve Kazıklı gölleri buzul sularıyla besleniyor.

8.Maçka
Sumela Manastırı yeter
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası

Trabzon’un Maçka ilçesiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Altındere köyündeki Sumela Manastırı’yla meşhur. Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulu bu manastıra Meryem Ana Manastırı da deniyor. Denizden bin 239Karadeniz'in En Güzel 10 Kasabası Altındere Vadisi’nden 300 metre yükseklikte. Rivayete göreKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Bizans İmparatoru I. Theodosius vaktinde (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulmuş. Manastırın 18. yüzyılda bir çok bölümü yenilenmişKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası bazı duvarlar fresklerle süslenmiş. 19. yüzyılda büyük binalar ilave edilmiş. 6 katlı manastır 72 odadan oluşuyor. Ne yazık ki freskler yer yer sökülerek alınmış. Sumela Manastırı’na 2 kilometrelik dik bir patikadan sonra 600 metrelik inişli çıkışlı bir dağ yolundan ulaşılıyor.


9.Tirebolu
Üç burunlu şehir
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası


Giresun’un 45 kilometre doğusundaki TireboluKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası M. Ö. 7. yüzyılda Miletoslular tarafından kurulmuş. İsmi "üç şehir" anlamındaki Tripolis’ten geliyor. Bu adıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası yanyana bulunan üç buruna veya Sen-JanKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Bedreme ve Andoz isimli üç kaleye bağlayanlar da var. Sen-Jan kalesi Tirebolu’nun merkezinde denize doğru uzanan yarımadada. Denizdeki bir kaya üzerine kurulan kaleKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası 13. yüzyıldan kalma. Tarihi çeşmeler ve 120-130 yıllık konakların tarihi dokuyu hissettirdiği Tirebolu’da Yeniköy CamiiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Çarşı Cami ve belediye hamamıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası kıyıya yakın küçük bir adacığın üzerindeki taş ekmek fırını da görülmeye değer. Tirebolu’da koy ve plajlar da çok güzel. İlçenin batı girişindeki plaj kumuyla ünlü. Tirebolu’nun yaylalarında trekking ve Harşit Çayı’nda kano rafting yapılıyor.

10.Safranbolu
Konaklarıyla ayakta
Karadeniz'in En Güzel 10 KasabasıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası

Eski evleriyle ünlü SafranboluKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Kastamonu’ya bağlı. 18. ve 19. yüzyıldan kalma Türk evleri mimarisiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası işçiliğiKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası aksesuarlarıyla turistlerin ilgi odağı. Restore edilen konakların bir kısmı otelKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası bir kısmı da restoran ya da kafe. Konakların kapılarıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası kapı tokmakları bir müzeye ait parçalarmış hissini uyandırıyor. Arasta Çarşısı belki biraz fazla turistik ama meydandaki kafede oturmak çok aaaifli. Safranbolu lokumunu tatmayı ve Cinci Hanı dolaşmayı ihmal etmeyin. Hıdırlık Tepesi’ne çıktığınızda muhteşem bir manzarayla karşılaşacaksınız. Mutfak kültürü de önemli: Safranlı pilavıKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası cevizli yaprak helvasını tadın. Safranbolu’ya gitmişken EflaniKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Yörük KöyüKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Ovacık’ı ve bastonlarıyla meşhur Devrek’i de ziyaret edebilirsiniz.

Görüntüleme:2912, Cevaplar:7

Alt 20-07-2009, 20:53 #2

-bktdr-

bukcan
En güzeli Devrek ve Amasra


Alt 20-07-2009, 22:25 #3

¤¤«ßiRiCiK»¤¤

DeJavuu.~
aĞva ŞiLe maÇKa gittim göRdüm tavSie edeRim
tşkLeR..


Alt 20-07-2009, 22:39 #4

Ottoman Empire

Osmanlı İmparatorluğu
Ellerine sağlık canım çok güzel yerler gerçekten.


Alt 23-07-2009, 19:23 #5

ѕıяαт

Forumun Tiryakisi
borçka çok güzel bir yer teşekkürler


Alt 23-07-2009, 23:10 #6

Carioca

Foruma Isınan Üye

Bi Güneydoğu Birde Karadeniz.
İksinide karış karış gezmektir niyetim.


Alt 24-07-2009, 01:10 #7

Bionic_90

Foruma Alışıyor

Ben safranboluya gitmiştim çok güzel bi yer eğer giderseniz safranbolu evlerinden alın mtlukaa Kastamonun inebolu ilçesinin evrenye köyü çok muhtefem bi yer her yaz giderim limanında dinlenmesi kadr güzel bişey yok


Alt 28-07-2009, 14:59 #8

Liya

J o k e r

tskLer


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerKaradeniz'in En Güzel 10 Kasabası Konusuna Benzer Konular

Karadeniz'in elektriği denizden!


Mevcut potansiyel, bölgenin 100 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek değerde... Türk araştırmacılar Karadeniz dip sularında yoğun olarak...

Karadeniz'in saklı cennetleri


Rize İkizdere Vadisi Rize Fındıklı Vadisi

Karadeniz'in incisi Ağva


Yemyeşil bir doğa, eşsiz güzellikte bir nehir, masmavi bir deniz, tertemiz hava... Bahar ve yaz aylarında olduğu kadar artık kışın da şehrin...

Karadeniz'in 'Parlak Şehri'


Doğu Karadeniz'in Türkleşmesi


Doğu Karadeniz'in Türkleşmesi Malazgirt Meydan Muharebesi'ne kadar Malazgirt Meydan Muharebesi'nden konra Bölgede Oğuz Boylarına ait yer adları ve...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:06 .