Sponsorlu Bağlantılar:
  Sinop Durağan İlçesi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 25-08-2009, 18:23 #1

Ottoman Empire

Osmanlı İmparatorluğu

Sinop Durağan İlçesi

Sinop Durağan İlçesi Hakkında - Durağan İlçesi - Durağan - Sinop İlçeleri


Sinop Durağan İlçesi

[Durağan Tarihi : Durağan'ın uzun bir geçmişi olupSinop Durağan İlçesi tarihi yönünden epeyce eskidir.Eski İstanbulSinop Durağan İlçesi AmasyaSinop Durağan İlçesi DiyarbakırSinop Durağan İlçesi Trabzon ve Çorum yolları buradan geçerdi.Eski çağlarda bugünkü modern limanlar olmadığındanSinop Durağan İlçesi tabi limanlar gemilere sığınak olurdu.Bu yüzden Sinop'un tabii limanına giden yollarSinop Durağan İlçesi Durağan-Boyabat üzerinden geçerdi.

Sinop'u Anadolu'nun iç kısımlarına bağlayan yolların ilçeden geçmesiSinop Durağan İlçesi Durağan'ın önemini artırmış ve tarihi bir kasaba durumuna getirmiştir.İlçe adının kasabada bulunan bir handan almaktadır.Kasabanın ilk kurulduğu yer Sinop Durağan İlçesi ilçenin 5 Km kuzeyinde "Sakızören" denen yerdir. Burada bulunan kaynak suyun yanında bir süre kalınmışSinop Durağan İlçesi kaynak suyun kuruması ile halk Gökırmak'ın kıyısına inerek bugünkü yerine yerleşmiştir.Bu yer değişikliğin önemli diğer sebepleri deSinop Durağan İlçesi halkın yol kenarına ve Han' ın yanına yerleşme istekleridir.(1) HanSinop Durağan İlçesi 1265 yılında Pervane oğulları vaktindeSinop Durağan İlçesi pervane Muiüddin Süleyman tarafından yaptırılmıştır.(2)

HanSinop Durağan İlçesi uğrak ve durak (dinlenme) yeri olarak kullanılmıştır. Bu durum yıllarca sürmüşSinop Durağan İlçesi yolcu ve halk dilinde buna hana DURAKHAN denilmiştir.Böylece yeni kasabanın adıSinop Durağan İlçesi bu hana izafeten DURAKHAN Sinop Durağan İlçesi zaman içinde halk dilinde DURAĞAN şeklini alarak resmi kayıtlara geçmiştir.

Han (Kervansaray) Sinop Durağan İlçesi Durağan kasabası içinde eski camii (İsmail Bey Cami-i) yanındadır.Kitabesi caminin ön cephesinde duvara raptedilmiş ikenSinop Durağan İlçesi 1989 yılında başlanan ve 1992 yılında tamamlanan Durakhan' ın restore çalışmaları sırasında bu kitabe İsmail Bey Camiinden alınarak hanın giriş kapısı üzerine yerleştirilmiştir.

Selçuklu ordularının buraya karargah kurmaları ve çevre savaşları ile ilgili hazırlık yapmaları buranın önemini artırmıştır.Terelek Kaya Mezarları Köklen Köyü Kemerbahçe Mahallesi sınırları içinde bulunmaktadır. Çok yüksek bir yerde olupSinop Durağan İlçesi bulunduğu Gökırmak Vadisi'ne hakimdir. Bu yapınınSinop Durağan İlçesi bazı kaynaklarda Hititlere bazılarında ise Paflagonyalılar'a ait olduğu belirtilmektedir. Mezarın MÖ. 7. yy.da yapıldığı sanılmaktadır.Ambar Kaya Mezarı : Durağan-Vezirköprü karayolu üzerinde Karadeğin Köyü yakınında olupSinop Durağan İlçesi ilçe merkezine 5 km. mesafededir. M.Ö.6.yy. da yapıldığı sanılmaktadır.

İsmail Bey Camii Kentin en büyük ve en eski camiidir. Osmanlılar vaktinde 1867 yılında yapılan cami Durağan Kervansarayı'nın hemen yanındadır. 1943 yılında depremden zarar görmüş ve adı İsmail olan bir usta tarafından onarılmıştır. Bu tarihten sonra camiSinop Durağan İlçesi İsmail Bey Camii diye anılmıştır. Caminin kapısıSinop Durağan İlçesi minberi ve kürsüsü ağaç kabartma ve oyma tekniğiyle yapılmış ve çok süslüdür.

Durakhan (Kervansaray): Sinop ili Durağan ilçesindeSinop Durağan İlçesi İsmail Bey Camisi’nin (Eski Cami) yanında bulunan Durakhan kitabesinden öğrenildiğine göreSinop Durağan İlçesi Selçuklu veziri Müinüddin Süleyman Pervane tarafından 1246 yılında yaptırılmıştır. İç Anadolu ile Karadeniz bölgeleri arasındaki ticaret yolu üzerindeki hanSinop Durağan İlçesi yöre halkı ve yolcular tarafından Durakhan olarak anılmıştır. Bu nedenle de bulunduğu ilçenin adı Durakhan olmuşSinop Durağan İlçesi zamanla halk dilinde Durakhan Durağan’a dönüşmüştür.

Hanın kitabesi yerinden düştükten sonra korunması için İsmail Ağa Camisi’nin duvarına konulmuştur. Bu kitabeden Bekir Başoğlu Boyabat isimli kitabında söz ermektedir.

Kitabe:
”Emre bi imareti hazin - i Han İl menrure fi eyyami Devlet -iz Sultan.
El a'zam Şehinşah ile muazzam itibar üd-dünya ve'ddin Ebül Fatih Teyhüsrev.
El isfehar i-muazzam Melik-i Mülük İl-Ümera vel-vüzera emin üd Devleti ve'ddin avn ül-islam.
Perdvenetü A'zam Süleyman ibnü Ali a'lellahü şenehü nazara ehell ül abdi aakarühüm güher başübnü Abdillahfi zilhicce sene erbaun Sinop Durağan İlçesi sittine ve sittemiye.”

Arapça olarak yazılmış olan bu kitabenin mealen anlamını Bekir Başoğlu şöyle açıklamıştır:

“İslam’ın ve Müslümanların dinin ve devletin yardımcısı vezirSinop Durağan İlçesi emir ve meliklerin meliki dünyanın ve dinin itibarı Fatih'ler babası Ulu Sultan Keyhüsrev'in emriyle bu Kervansarayı h.644 (1246) yılında büyük Pervane Süleyman bin Ali yaptırmıştır. İnşaatı kulların fakiri Kühürbaş Bin Abdullah nezaret etmiştir.”


Han moloz taş ve kesme taştan kireç harçlı olarak yapılmıştır. Dikdörtgen planlı han 22.50x14.00 m. ölçüsünde bir iç avlusu bunun çevresinde de 13 odadanSinop Durağan İlçesi aşeviSinop Durağan İlçesi hamam ve mescitten meydana gelmiştir. Selçuklu sanatının özelliklerini yansıtan hanSinop Durağan İlçesi açık avlulu han örneklerindendir. Hanın girişi üzerinde geometrik bezemeler ve kitabesi bulunmaktadır. Bu kitabe İsmail Bey Camisi’nin duvarına sonradan konulmuş ve hanın 1989-1992 yılları arasında restorasyonun yapıldığı sırada da bu kitabe tekrar eski yerine konulmuştur.

Girişin iki yanında diğer han odalarından farklı iki oda bulunmaktadır. Bu odalar hanın güvenliğini sağlayanlar ile hana girişi kontrol edenlere aitti. Avludaki han odaları ve arkasına yaslandığı hanın duvarları oldukça kalındır. Aynı zamanda buraya içerisinin aydınlatılması ve havalandırılması için mazgal pencereler açılmıştır. Hücreler beşik tonoz örtülüdür. Bunlardan ilk bölümdeki odalar hana konaklamak için gelenlerin dinlendikleri yerlerdir. İkinci bölüm hanın sağ tarafında yer alır. Bu bölümün ne amaçla kullanıldığı kesinlik kazanamamakla beraber ibadethane olarak kullanıldığı da iddia edilmiştir.

Durakhan döneminin en sağlıklı işlevi olan yapılarından birisidir. Sağdaki bölümde hanın hamamıSinop Durağan İlçesi mutfağı da bulunmaktadır. Bu hamamdan yalnızca bir duvar kalıntısı günümüze gelebilmiştir.

Görüntüleme:2918, Cevaplar:1

Alt 01-09-2009, 18:05 #2

BeгzaH

WHY SO SERIOUS

tşkler..


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerSinop Durağan İlçesi Konusuna Benzer Konular

Sinop - Durağan - Bayat [ BuzLuk YayLası ]


Sinop / Durağan / Bayat köyü , buzluk yaylası . Resim Otomatik Küçültülmüştür. Bu yazıyı Tıklayarak Orjinal Halini Görebilirsiniz. Bu resim...

Sinop Boyabat İlçesi


Sinop Boyabat İlçesi Hakkında - Boyabat İlçesi - Sinop İlçeleri - Boyabat Tarihi Boyabat ve çevresi eski bir yerleşim yeri olmakla birlikte İlçe...

Sinop Erfelek İlçesi


Erfelek Tarihi : Erfelek Karasu Çayı ile İşkembe Çayı'nın (Kınık Deresi) birleştiği yerde kurulmuş Sinop'a bağlı bir ilçe merkezidir. Bugüne kadar...

Denizli - Kale İlçesi


Kale Ege Bölgesinin İçbatı Anadolu Bölümünde Denizli iline bağlı Denizli - Muğla karayolu üzerinde Denizli il merkezine 75Km. Muğla iline ise 80Km....

Durağan Zamanlar

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:10 .