Erzincan Ovası
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 20-09-2009, 22:20 #1

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Erzincan OvasıErzincan Ovası

Erzincan Ovası

Erzincan OvasıErzincan Ovası Doğu Anadolu'nun Yukarı Fırat Bölümü'nde Karasu (Fırat) Vadisi boyunca yer alan ovadır.

Coğrafi konumu
:

Yüzölçümü 600 km2Erzincan Ovası yüksekliği 1.150-1.300 m'dir. Ovanın çevresini yüksek dağlar kuşatır. Bunların en yüksekleri kuzeydoğudaki Keşiş (3.547 m) ve güneydeki Mercan Dağları'dır. Erzincan Ovası'na güneydoğuda Sansa Boğazı'ndan giren KarasuErzincan Ovası ovanın tektonik doğrultusunu (güneyErzincan Ovası güneydoğu-batıErzincan Ovası kuzeybatı) takip ederek Erzincan önlerine gelir ve bu doğrultuyu (batıErzincan Ovası güneydoğu) dönerek Kemah Boğazı'na girer. Demiryolu da bu boğazları boylar. OvaErzincan Ovası kuzeybatıda Sipiköz ve Karadağları arasına sokulur.

Özellikleri:


Erzincan OvasıErzincan Ovası genellikle kendini kuşatan dağların dik yamaçlarıyla sınırlanmış olmakla beraber bunlarda yer yer sel yaygıları ve eski alüvyon taraçaları da görülür. Ovanın bazı kesimleriErzincan Ovası sularını toplayan akarsuya göre daha alçakta kalmışErzincan Ovası bu yüzden bataklıklarla kaplanmıştır. Bunların en önemlisi Erzincan doğusunda Akyazı (Nazgâh) köyü çevresindekiErzincan Ovası bugün kurutulması hemen hemen tamamlanmış olan bataklıktır. Erzincan Ovası kenarında canlı tektonik kırık çizgileri vardır. Bu yüzden sık sık deprem felâketlerine uğramıştır.

Tarım:


Erzincan OvasıErzincan Ovası yağışlarının azlığınaErzincan Ovası kışlarının oldukça şiddetli olmasına rağmenErzincan Ovası özellikle sulama yardımıyla çeşitli tarım yapılan bir yöredir.
Benzer Konular

Görüntüleme:3127, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:39 .