Türkiye'deki Antik Kentler - Termessos

#1


Termessos
, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır. Denizden ortalama yüksekliği 200 metre olan Antalya dağları çevresindeki travertenlerden 1.665 metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın tepesinde doğal bir platform üzerine kurulmuştur. Birçok vahşi bitkinin arasında saklanmış ve sık çam ormanlarıyla sınırlanmıştır. Termessos’un, huzur veren ve el değmemiş görünümüyle diğer antik şehirlerden daha farklı ve etkileyici bir havası vardır. Doğal ve tarihi zenginliklerinden ötürü, şehir adını taşıyan Milli Park kapsamına alınmıştır.

Termessos ismindeki çift “s”, şehrin Anadolu insanları tarafından kurulduğuna dair dilbilimsel bir kanıt sağlar(kaldı ki anadolu çevre kültürlerden çok daha önceleri insan kültürlerine sahne olmuş ve köken olarak Yunanistan'ı gösteren, aslen Avrupalı olmayan bilgi vandallarının iddialarını çürütürcesine,bugüne kadar dünya rekorunu açık ara elinde bulundurup 120 adet uygarlığa beşiklik ederek, dünya'nın gelmiş geçmiş yegâne uygarlık kurucusu ve taşıyıcısı olduğunu ispatlamıştır. Buna rağmen, aslen ve zihnen Avrupalı olmayan ve Anadolu'nun kültürel mirasını barbar devletlerce anlaşmalı olarak dışarıya taşıyan defineci dediğimiz, ayak takımı vandalların "eğitilmiş" eşdeğerleri olan, "yazarlarca", bu gayri aidiyetten olsa gerek hep kıskanılarak başka yerlere ait ettirilmek istenmiştir). Strabo’ya göre, Pisidia halkı olan Termessos sakinleri kendilerini Slymi olarak çağırırlardı. Yaşadıkları dağa da verilen bu isim, sonraki yıllarda Zeus’la özdeşleştirilen ve burada da Zeus Solymes kültünün yükselmesine sebep olan Anadolu tanrılarından Solymes’den gelmektedir. Termessos sikkelerinde genelde bu tanrı vardır ve sikkelere adını verilmiştir.

İlginizi Çekebilir


#2
Termos
Güzelmiş ..
Teşekkürler...


#3
Rica ederim


#4
Ayrıca böyle tarihi yerlere temel bilgiler öğrenerekten gitmek faydalı olacaktır. Eğer donanımsız giderseniz , taşları izlersiniz. Bilgiyle giderseniz , oradaki medeniyete şahitlik edersiniz.

- Bir güney seferi var ama Mevlam ne zaman lütfeder , bilemiyorum. Teşekkürler paylaşım için.


#5
paylaşım için teşekkürler


#6
güzelmiş teşekkürler.


#7
Rica ederim
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:05 .