Peygamberler Şehri... ŞANLIURFA

#1
Peygamberler Şehri... ŞANLIURFA


#1 (permalink)MisL-i MeLek
ForumNeti Bağımlısı
Peygamberler Şehri... ŞANLIURFA Peygamberler Şehri... ŞANLIURFA

Efsaneleri canlı tutan izleri, kutsallığı, geleneksel dokusu ve binlerce yıllık geçmişiyle uygarlık serüvenini yansıtan bir kent Urfa…


Peygamberler Şehri... ŞANLIURFA


“ ...Üç bin yıldan fazla bir zaman önce, iyice doğuda, Mezopotamya’da, Allah, sürülerinin içinde yaşamakta olan bir adama seslenir: ‘Ülkeni, aileni ve babanın evini bırak ve sana göstereceğim ülkeye git.’” Peygamberlerin atası olarak görülen Hz. İbrahim’in öyküsü Tekvin’de böyle başlar. Babası Terah ile, Ur kentinden gelip Harran’a yerleşen Nuh’un soyundan gelme Hz. İbrahim, kendisine ‘vaat edilen topraklara’, Kenan Ülkesi’ne buradan yola çıkar.

PEYGAMBERLER ŞEHRİ

Fırat ve Dicle’nin döküldüğü Basra’nın yakınlarında, Mezopotamya uygarlığını yaratan ilk kentlerden biri yer alır: Ur. Ama kökeninde aynı adı barındıran birkaç kent daha vardır. Kuzey Mezopotamya’daki, Arami kavimlerince Urhay (Urhai) denilen yer, yani günümüz Şanlıurfa’sı da, kadim zamanların ‘Ur’u olarak çıkar karşımıza bazı kaynaklarda.

Tekvin’deki bu Ur’un tam olarak nereyi işaret ettiği bilinmese de, Urfa, pek çok peygamberin dokunduğu, kutsadığı, efsaneleri canlı tutan izleri, yaşayan geleneksel dokusu, aynı zamanda da binlerce yıl öncesine dayanan geçmişiyle, çeşitli kültürlere kucak açmış çok eski bir kenttir. Ve elbette dinlere de... Evliya Çelebi, “...Nuh Tufanı’ndan sonra kurulan en eski şehirlerden biri de Urfa’dır. Semud (Sami-Arami) kavminden Rohay adında bir hükümdarın yapısıdır. Hz. İbrahim’i bu şehirde Nemrut ateşe attırmıştır. Hz. İsa, buraları Kayser’in (Roma) idaresinde iken, gelip bir kiliseye inmiş. Onun için buraya Deyr-i Mesih derler”, şeklinde anlatır bu kenti 1650’lerde. Çok eski çağlardan bugüne, Mekke’ye, Kudüs’e uzanan Hac yolu üzerinde, Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler tarafından ziyaret edilen pek çok kutsal yeriyle, Urfa, ona atfedildiği gibi gerçekten de bir ‘Peygamberler Şehri’ gibidir.

URFA’YA CAN VEREN GÖL

Balıklı Göl ve yakınındaki mağara, yüzyıllar boyunca dilden dile aktarılarak yaşatılan İbrahim efsanesinin mekânlarıdır.
Aynı şekilde Tekvin’in Ur’una da gönderme yapar. Söylenceye göre, İbrahim, bugün Mevlid-i Halil Camii avlusunda kalan mağarada doğar ve yedi yaşına dek orada yaşar. Sonra, tek tanrı düşüncesini yaymaya başlayınca, dönemin kralı Nemrut, onu yüksek bir tepeden ateşe atar. Ama o kurtulur. Çünkü ateş o anda suya, odunlar da balığa dönüşür. Ve Halil-ür Rahman Gölü’nü meydana getirir. Bir kenarında, Osmanlıların Rakka valisince 1716’da yaptırılmış Rızvaniye Cami ile medresesi, diğer tarafında 1211 tarihli, Eyyûbiler döneminden Halil-ür Rahman Cami ve külliyesiyle bu mekân, Şanlıurfa’nın en etkileyici yerlerinden biri olarak öne çıkar. Ve bu suların balıkları da, o günden bu yana, kutsal kabul edilip korunurlar. Çelebi’nin ‘Seyahatname’sinde, Halil-ür Rahman, aynı zamanda Urfa’ya can verir: “...Bu ateşin yerinden çıkan hayat suyu, (öylesine) büyük bir kaynaktır ki, bütün camiler, han ve hamam gibi hanedanlarla saraçhane ve debbağhaneyi sular.” Kentin kalbinin attığı, Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait Gümrük Han (1562) ve çevresinde yoğunlaşmış kapalı çarşıların bir kısmı, Çelebi’nin de bahsettiği gibi bugün de Halil-ür Rahman suyuyla beslenir.

Halen tüm canlılığı ile yaşayan bu eski ticaret merkezinde, tarihi özelliği olduğu gibi taşınagelmiş Sipahi Pazarı, halı, kilim, keçe türünden dokumalarla; öte yanda, günümüzde bir iki ustası kalsa da, ipek ipliğin elle bükülerek işlendiği, Anadolu’nun otantik değeri korunabilmiş ender çarşılarından Kazzaz Pazarı (Bedesten), yöresel giysi ve şallarla renklendirmeye devam eder dükkânları. Ve her şeye rağmen içinde geleneksel zanaatların sürdürülmeye çalışıldığı, Çulcu, Keçeci, Sarraç gibi daha pek çok çarşı da... Osmanlı döneminin en güzel örneklerini sergileyen Hacı Kamil, Mençek, Topçu ve Millet gibi hanlarla birlikte, Urfa’nın tarihi çarşıları öylesine zengin ve hareketlidir ki, bu özelliğiyle Anadolu’nun en önde gelen illeri arasında saydırır kendini.


Peygamberler Şehri... ŞANLIURFAPeygamberler Şehri... ŞANLIURFAOrjinal Halini Görmek İçin Tıklayın.Peygamberler Şehri... ŞANLIURFAPeygamberler Şehri... ŞANLIURFA

Peygamberler Şehri... ŞANLIURFA


Peygamberler Şehri... ŞANLIURFA


Peygamberler Şehri... ŞANLIURFA

İlginizi Çekebilir


#2
görmek istediğim yerler arasında, tşkler,
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:47 .