Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!

#1
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!

Ülkemiz gerek tarihi gerek doğal oluşumları ile yerli yabancı pek çok turistin kalbine taht kurmuştur. İşte ülkemizin en beğenilen 10 gezi noktası...

Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!10. Aspendos

Aspendos antik eserler arasında en iyi korunmuş tiyatrodur. Aspendos Tiyatrosu M.S. 155 yılında Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından inşa ettirilmiştir. 15.000-20.000 izleyiciye yer sağlayabilen tiyatronun sahne kısmı Selçuklular zamanında kervansaray olarak kullanılmıştır. bu sebeple sürekli olarak tamir edilmiştir. Tiyatro günümüze kadar bu sayede orijinalliğini korumayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir


#2
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
9. Patara Plajı

14 kilometre uzunluğundaki Patara plajı Akdeniz'in en uzun kumsallarından biridir. Kumsalda Likya ve eski Roma dönemi eserlerini görmek mümkündür. Patara Plajı ayrıca nesli tükenmekte olan caretta carettaların da üreme sahasıdır. Patara Plajı'nın yakınındaki bulunan kasaba 4. yy rahibi olan St. Nicholas'ın doğduğu yerdir.


#3
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
8. Pamukkale

Pamukkale, hepimizin de bildiği gibi beyaz taraçalardan oluşan, Denizli'ye özgü doğal oluşumlardır. Yüksek mineral içeriği sayesindeki kaynak suyunun tortusunun birikmesi ile oluşmuştur. Binlerce yıldır bu havuzlar insanlar tarafından şifalı olduğu gerekçesiyle kullanılmaktadır. Tarihi Yunan şehri Hierapolis kaynak sularının tepe noktasında inşa edilmiştir. Bu döneme ait tapınakların ve eserlerin kalıntıları gezilip görülebilir.


#4
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
7. Bodrum

Kumsalları, dar sokakları ve sofistik restoranlarıyla Bodrum tatilcilerin en gözde mekanlarındandır. Eski çağlarda Halikarnas olarak anılan şehir Halikarnas Mozolesi olarak bilinen dünyanın yedi harikasından sayılan esere ev sahipliği yapmaktadir. Bodrum Kalesi 15. yy'da Haçlı orduları tarafından inşa edilmiştir.


#5
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
6. Nemrut Dağı

2134 metre yüksekliğindeki Nemrut Adıyaman ili sınırları içerisindedir.Kommagene Kralı Antiochos tarafından inşa ettirilmiştir. Nemrut Dağı zirvesi etraftaki dağların izlenmesi açısından muhteşem bir manzaraya sahiptir. Özellikle heykellerin oradan gün batımını izlemek çok keyiflidir.


#6
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
5. Ölüdeniz

Ölüdeniz Ege Denizi'nin güneybatısında yer alan ufak bir kasabadır. Tamamen soyutlanmış gibi görünen kumsalları ve masmavi denizi ile cennetin ülkemizdeki halidir. Turkuvaz tonlarındaki su ile Akdeniz'de en çok fotoğrafı çekilen kıyılardan biridir. Yamaç paraşütü için ise çok uygun bir coğrafyaya sahiptir.


#7
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
4. Sultanahmet Camii

6 minareli Sultanahmet Camii her yönden etkileyici bir yapıdır. Hala bir camii olarak kullanılan bu yapı İstanbul'a ziyarete gelenlerin görmeden gitmemesi gereken eserlerdendir. 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiştir. Camiinin kubbesi 20.000 mavi çini ile süslenmiştir.


#8
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
3.Selçuk Kütüphanesi

Efes kalıntıları ülkemizin en ünlü tarihi kalıntılarından biridir. Efes şehri bir zamanların yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı ile özdeşleştirilmiştir. Büyük Tiyatro ve Selçuk Kütüphanesi bu tapınaktan günümüze kadar ulaşmış olanlardır. Kütüphane M.S. 125 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde 12.000 yazmayı barındırdığı bilinir. 1970li yıllarda orijinaline uygun olarak restore edilmiştir.


#9
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
2. Göreme Peri Bacaları

Kapadokya en garip ve doğal kayalara ev sahipliği yapmaktadır. Göreme'de dünyanın en ilginç kayaları bulunur. Tüflerin aşınması sonucu oluşan bu kayalara Peri Bacaları denmektedir. Rüzgar ve su erozyonu sebebiyle oluşmuşlardır. Tüflerin aşınması sonucu ise tepesi sivri uzun kuleler gibi kaleler meydana gelmiştir.


#10
Ülkemizin en gözde 10 gezi cenneti!
1. Ayasofya

6. yüzyıldan kalma Ayasofya ilk olarak Doğu Roma İmparatoru 1. Justinian tarafından bir bazilika olarak inşa ettirilmiştir. Roma mimarisinin şaheserlerinden biri olan kubbesi ile 1000 yı boyunca dünyanın en büyük kapalı alanlarından sayılmıştır. 1204 yılında Haçlılar tarafından yağmalanan kilise Osmanlılar tarafından 15. yüzyılda camiiye çevrilmiştir. 1935 yılında bir müzeye dönüştürülen Aya Sofya ülkemizde en dikkat çeken eserlerdendir.


#11
ülkemiz 1 tanee


#12
Istanbuldakileri biliyorum bitek.


#13


#14


#15
Nemrut dağında gün batımını izlemek isterdim..


#16
Zigana, Antik kent ... vs


#17
Türkiyenin her tarafı güzel yaa


#18
Bu yerlere ölmeden önce bir motorsiklet turu yapıcam. Çok güzeller.


#19
İstanbul her yere değer.
en güzel şehir iatanbul bence...


#20
teşekkürler
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:29 .