Kayak Turizminin Yeni Gözdesi Kartepe

#1
Kış turizminin yeni kayak merkezi Kartepe, bu kadar kısa sürede, size günübirlik kayak keyfi yaşamanızı ve doğayla iç içe olmanızı hedefliyor. Böylece hem kayak sporu pahalı bir spor olmaktan çıkıyor hem de kayak severler kayak yapmanın tadına varabiliyor.

Kayak Turizminin Yeni Gözdesi Kartepe
Kartepe, Kocaeli’nin hemen çıkışında; Maşukiye’de. Bursa, Ankara ve İstanbul üçgeninin tam ortasında bulunuyor. İstanbul’dan İzmit’e doğru hareket edip, yaklaşık 100 kilometre sonra otobandan çıkınca Maşukiye’ye ulaşıyorsunuz. Az ileride Kartepe, bütün heybetiyle sizi bekliyor. Yani kayak keyfi yaşamak için uçağa binip uzak diyarlara gitmeye ya da zorlu yollarda saatlerce araba kullanmaya gerek yok.
Kayak Turizminin Yeni Gözdesi Kartepe

Maşukiye’den zirveye çıkmaya başlarken, vahşi doğaya adım atıyorsunuz. Yolun iki tarafını kaplamış geniş yapraklı ağaçların arasından geçtiğiniz zirve yolculuğu, 17 kilometre. Son derece zengin bitkisel örtüye sahip bölge, aynı zamanda yaban hayvanları için bakir bir saha. Öyle ki, özellikle sonbaharda sarıdan kahverengiye kadar onlarca farklı tonlara bürünmüş ağaçları izlerken; her an karşınıza bir geyik, bir ayı, hatta bir yaban domuzu çıkabilir.

Doğayla baş başa kaldığınız yaklaşık 10 dakika süren yolculuktan sonra, bin 700 metre zirvedeki Kartepe’ye ulaşıyorsunuz. Tatil keyfini süreceğiniz bu yer, tüm güzelliğiyle sizi selamlıyor. Kış sporlarının yapıldığı diğer turistik bölgelerden farklı olarak, deniz ve göl manzarasına sahip birkaç dağdan biri Kartepe. Sapanca Gölü’nü ve İzmit Körfezi’ni tepeden görüyor. Doğası ve benzersiz pistleriyle kısa sürede kayak severlerin gözdesi olmaya aday mekân, en modern teleferik ve telesiyej sistemleriyle dikkat çekiyor. 3 milyon 500 bin metrekare alan üzerine yayılan tesislerde Türkiye’nin en büyük kayak pistleri yer alıyor. Kayak yapmak için, Kartepe, Geyik Alanı ve Kürek Dağı arasında kalan Kadı Konağı adı verilen alan kullanılıyor.

Kayak Turizminin Yeni Gözdesi Kartepe

İstanbul’dan Yoğun İlgi Görüyor
Kocaeli'nin güneydoğusunda bulunan ve 1606 m yükseklikteki Kartepe, aslında sadece kayak turizmi için planlanmış bir tesis değil. İlçenin en önemli yanı doğal güzelliklerle donanmış olmasıdır. Baharda yayla çiçekleri, yazın birbirinden güzel çam ve kayın ağaçları, sonbaharda ise renkleriyle adeta alev alev yanan meşe ağaçları var. Ayrıca golften futbola, dağ yürüyüşünden, binicilik sporuna kadar her dönem için farklı etkinlikler düzenleniyor. Kartepe ilçesinin en Marmara Bölgesi'nin Uludağ'dan sonra en çok ziyaretçi çeken kış turizm merkezi olan Kartepe, kış turizminin yanı sıra çevresindeki yaylaları, kanyonları ve Maşukiye'deki 20 derece sıcaklığında şifalı suyu ile adeta bir cenneti andırmaktadır. Aynı zamanda Maşukiye'de orman içerisinden doğan derenin oluşturduğu çağlayanların çevresinde piknik alanları ve alabalık lokantaları bulunuyor.

Kayak Turizminin Yeni Gözdesi Kartepe

Suni Kar Sistemleri Mevcut
Türkiye’deki diğer kayak merkezlerine oranla tabii şartları daha avantajlı olan Kartepe’de, 4 lift ve 12 pisti kullanmak mümkün. Kaymayı bilmeyenler için ayrı, profesyoneller için ise ayrı pistler organize edilmiş. Kayak merkezlerinin korkulu rüyası ‘karsızlık’ yani yeterince kar yağmamasına da bir çözüm bulunmuş: Suni kar sistemleri hazırlanmış. Dört gözle beklediğiniz hafta sonu tatilinizde, havanın size sürpriz yapma ihtimali yok. Güneş de açsa kayabiliyorsunuz. Yapılan meteorolojik çalışmalara göre, Kuzeybatı yönünden esen ve Karadeniz’i aşarak kışın bölgeye yoğun yağış getiren Karayel rüzgârının Marmara bölgesinde ilk karşılaştığı Kartepe’nin 1100 m üstündeki yüksekliklerine yoğun kar yağışı getiriyor.

Kayak Turizminin Yeni Gözdesi Kartepe

Kartepe Kayak Merkezinin Pistleri
Kartepe Kayak Merkezi'nde 4 lift, 3 telesiyej ve 1 teleski mevcut olup pist uzunlukları 400 m ile 3500 m arasında değişmektedir. Kartepe Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Şubat sonuna kadar sürüyor. Kar kalınlığı normal şartlarda 80- 200 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Kayak Turizminin Yeni Gözdesi Kartepe

İpek Yolu Üzerinde Bulunuyor
Kartepe yöresinin tarihi, İzmit ile beraber ele alındığında Hititler ve Friglerden başlayarak Roma, Bizans, Emeviler'in İstanbul kuşatmasında geçiş yeri, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti ve Kurtuluş Savaşı'nda 20 Kasım 1918'de İngilizlerin, 27 Ekim 1920'de ise Yunanlıların 28 Haziran 1921'de ilin kurtuluşuna kadar işgalleri görülmektedir. Suadiye beldesinin kuruluşu Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarına tekabül eder. Suadiye hakkında kesin olarak bilinen, ilk yerleşimin Osmanoğulları ile başlamış olduğudur. Ancak Balaban deresinde Cenevizlilerden kaldığı anlaşılan ve "Kâtibin Bıçkısı" denilen yerde suyla çevrili bir bıçkı mevcuttur. Buradan kalabalık yerleşim yerlerine su götürüldüğü bilinmektedir.

Bölgeye ait Köseköy, Sarımeşe, Suadiye, Balaban, Nusretiye, Derbent, Maşukiye gibi çok önemli yerleşim yerlerinin; Yavuz Sultan Selim tarafından Arabistan'ın fethi için yaptırılan ve Samanlı Dağları'nın eteklerinden geçen "Bağdat Yolu" (İpek Yolu) üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Bu yol Osmanlı Devlet Postası tarafından da kullanılmıştır.
Kocaeli yöresi içinde çok özel yeri olan Derbent, Osmanlı'nın Anadolu'ya ve Ortadoğu'ya açılan önemli Bağdat Ticaret Yolu üzerinde olmasının yanında; İstanbul'dan, Hicaz'a giden Hac yolu üzerinde de bulunmaktaydı. Nitekim Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi'nde yolculuğu sırasında geçtiği güzergâhların anlatımında Kocaeli yöresinden geçerken Derbent ismi yerleşim yeri olarak zikredilmiştir.
Kayak Turizminin Yeni Gözdesi Kartepe
Nasıl Gidilir?
İstanbul’a sadece 115 km mesafede olup; bunun 90 km.si TEM gören muhteşem manzarası ile orman içerisinden yapılıyor. Kartepe Kayak Merkezi, Maşukiye'ye 5 km, il merkezine 25 km olup İstanbul'a 1 saat 15 dakika ve Bursa'ya 2 saat uzaklıktadır. Kendi aracınızla zincirsiz gidebilmeniz mümkün olduğu gibi, Kocaeli’den sonraki çıkıştan çıktıktan sonra 30 km yol almanız yeterli oluyor.

Nerede Konaklanır?
Kartepe’deki tek tesis The Green Park Resort. Aileler için apart otel seçenekleri de bulunan otelde 250 oda ve 50 apart bina var. Bölgede, bir de kayak okulu bulunuyor. Pistlerin muhtelif yerlerinde açılan Geyikalanı ve Kadı Konağı tesisleri ise kayak keyfine keyif katıyor. Lapa lapa yağan karın altında içilen bir fincan sıcak kahvenin, mangaldaki etlerin kokusu tarifsizdir.


İlginizi Çekebilir


#2
Ay ne gozel yerdi


#3
Arkadaşlar gitti kısa süre önce kış bitmeden gitmem lazımmm
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:56 .