Damlataşı Karaca Mağarası Gümüşhane

#1
Damlataşı Karaca Mağarası Gümüşhane

Gümüşhane turizminin lokomotifi konumundaki Damlataşı Karaca Mağarasında Nisan ve Mayıs ayında ki ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam ziyaretçi sayısında yüzde 13, yabancı ziyaretçi sayısında ise yüzde 98 oranında arttı.

Damlataşı Karaca Mağarası Gümüşhane

Gümüşhane İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, kurum olarak mağaranın sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, geçen yıla göre bu yıl ki ziyaretçi sayısında yaşanan artışın sevindirici olduğunu söyledi.

Damlataşı Karaca Mağarası Gümüşhane

Ziyaretçilerine 15 Nisan tarihinde kapılarını açan Karaca Mağarasında bu yıl aydınlatma sisteminin ısı yaymayan led lambalarla tamamen yenilendiğini, yürüyüş parkurunun tamir edilerek aydınlatıldığını, mağaranın içindeki nem ve diğer gazların ölçümü ve kontrolü noktasında bilimsel çalışma hazırlıkları yaptıklarını dile getiren Akdoğan, yıllık ortalama 50 bin civarında turistin ziyaret ettiği mağarada Gümüşhane’nin diğer tarihi ve turistik değerlerini içeren tanıtım çalışması da yapılacağını belirtti.

Damlataşı Karaca Mağarası Gümüşhane

Mağaranın 2014 yılının 45 günlük turizme açık olduğu süre zarfında 426′sı yabancı toplam 9 bin 276 kişi tarafından ziyaret edildiğini ifade eden Akdoğan, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre toplam ziyaretçi sayısında yüzde 13, yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 98, yerli ziyaretçi sayısında ise yüzde 10′luk bir artış yaşandığını sözlerine ekledi.
Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde bulunan ve İl Özel İdaresi tarafından işletilen dünyaca ünlü damlataşı Karaca Mağarasını 2013 yılı turizm sezonunda 56 bin 326 kişi ziyaret etmişti.

Damlataşı Karaca Mağarası Gümüşhane

Gümüşhane’nin Torul İlçesine bağlı Cebeli Köyü sınırları içerisinde bulunan Karaca Mağarası şehir merkezine 17 kilometre mesafede, denizden bin 550 metre yükseklikte. Gümüşhane-Trabzon karayolunun 12. kilometresinden kuzeye ayrılan 4 kilometrelik yolu takiben mağaraya ulaşılır. Mağaranın bulunduğu yerde kır kahvesi, dinlenme tesisleri gibi ziyaretçilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacakları öncül tesisler mevcut.

Damlataşı Karaca Mağarası Gümüşhane

Mağara yatay yönde gelişme göstermiş, elipse benzeyen dört ayrı salonun birbirine birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu salonlardan ikisi çatlak sistemlerinden sızan suların oluşturulduğu duvar damlataşları ile ikiye bölünmüş ve salon sayısı altıya çıkmıştır. Mağaranın girişi bir insan boyu yükseklikte başlayıp içeriye doğru gidildikçe bir huni şekilde genişlemektedir.
Giriş noktasından en uç noktaya 150 metre uzunlukta, ortalama tavan yüksekliği 18 metre olan mağaranın toplam iç alanı yaklaşık bin 500 metrekaredir.

Damlataşı Karaca Mağarası Gümüşhane

Karaca Mağarasının içerisinde belirgin bir hava hareketi söz konusu değildir. Bu sebeple mağara havasının nem oranı ağız kısmından içeriye doğru gidildikçe nispi bir artış gösterir. Yapılan ölçümlerde bu artış oranı ağız kısmında yüzde 65′ten yüzde 75′e çıkmaktadır. Mağara havası yaz mevsiminde dışarıya göre daha serin, kışın biraz daha sıcaktır. Bu özellikleri ile mağara, küçük bir mikroklima alanı olarak düşünülmektedir.

Kaynak: Bu

İlginizi Çekebilir


#2
Hep görmek istemiştim burayı bakalım ne zaman kısmet olacak


#3
görkemli bir yere benziyor.^^


#4
Gumushaneliyim ama daha 1kez olsun adam akilli gidemedim. Gerci gitmek'de istemiyorum ama bu Magaralari gormeyi cok isterim acikcasi
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:40 .