Çocuğunuz zeki olsun ister misiniz?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 18-02-2009, 12:40 #1

Zeynepbp

ÖZEL ÜYE

Çocuğunuz zeki olsun ister misiniz?Çocuğunuz zeki olsun ister misiniz?Geç yaşta anne baba olanların çocuklarının, yaşıtlarına göre daha zeki olduğu bildirildi.

İzmir'de üstün yetenekli talebelerin eğitim gördüğü Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi'nde yapılan incelemede, geç yaşta anne baba olanların çocuklarının zeka seviyesinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.

İzmir Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Uzman Psikolojik Danışman Ahmet Bildiren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üstün yetenekli çocukların zeka düzeylerinin ailelerin bazı değişkenlerine göre incelediklerini belirtti.

Anne ve babaların yaşları, eğitim düzeyi ve çocukların kardeş sayısı değişkenlerinin çocukların zeka düzeylerine etkisini belirlemeyi amaçladıklarını ifade eden Bildiren, incelemeye merkezin Temel Kabiliyet Testinde yeterli performansı göstermiş 11 ilçe ve 62 okuldan 2 ve 3. sınıfta olan 326 talebenin katıldığını söyledi.

Ahmet Bildiren, değişkenlerle ilgili bilgileri elde etmek amacıyla ''Veli Bilgi Formu'' dağıttıklarını ve bulguları analiz ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

''Biz kendi talebelerimiz arasında bir araştırma yaptık. Araştırmanın sonucunda örneklem grubundaki çocukların zeka seviyesinin anne ve baba yaşlarına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptandı. Anne yaşı 40-49 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesinin anne yaşı 18-29 ve 30-39 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesine göre, baba yaşı 40-49 arası olan çocukların zeka seviyesinin baba yaşı 30-39 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.''

-ANNE VE BABANIN EĞİTİMİ DE ÇOCUĞUN ZEKA SEVİYESİNDE ETKİLİ-

Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Bildiren, incelemede, örneklem grubundaki çocukların zeka seviyesinin anne ve babanın eğitim düzeyine göre de farklılık gösterdiğini gördüklerini ifade etti.

Eğitim düzeyi yüksek anne ve babanın çocukların zeka seviyesinin daha yüksek olduğunun görüldüğünü belirten Bildiren ''Eğitim düzeyi lisansüstü ve lisan olan annenin çocuğunun zeka seviyesi, anne eğitim düzeyi orta öğretim olan çocukların zeka seviyesine göre daha yüksek. Baba için de aynı sonuç geçerli'' diye konuştu.

Bildiren, incelemenin sonuçlarını Eskişehir'de gerçekleştirilecek Üstün Yetenekli Çocuklar 2. Ulusal Kongresi'nde katılımcılarla paylaşacaklarını kaydetti.Benzer Konular

Görüntüleme:476, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 23-02-2009, 10:34 #2

destroy91

Bizden Biri


büyüyüp evlendikten sonra isterim tabiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:40 .