Sponsorlu Bağlantılar:
  Göz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi..
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 16-04-2009, 14:06 #1

Sэяzэηi$

o8.o2.2oı4

Göz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi..

Göz kuruluğu nedirGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. neden oluşur? önemi..

Göz kuruluğu nedirGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. neden oluşur? Belirtileri nelerdir? Gözyaşın neden önemlidir? Neler yapmak gerekir. İşte hepsinin cevabı...

GözyaşıGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlar. Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık Kuru Göz olarak bilinir.

Yaygın olmasına karşınGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. Kronik Göz Kuruluğu çok sayıda insanı etkileyen fakat az bilinen göz rahatsızlıkları arasındadır. Birçok kişiGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. göz kuruluğu semptomlarını yanlış olarak alerjilerleGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. iklim koşullarıyla ya da basitçe göz zorlanmasıyla açıklar. Bunların hepsi Kronik Göz Kuruluğu semptomlarını şiddetlendirebilmekle birlikteGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. asıl neden bunlar değildir.

Gözyaşı neden önemlidir?

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Nilüfer Alpaslan gözyaşının önemini şöyle açıklamaktadır. "GözlerinizGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. göz yüzeyini korumak içinGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kesintisiz bir gözyaşı tabakasına gereksinim duyar buna "gözyaşı filmi" denir. Kronik Göz KuruluğundaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. gözyaşı üreten bezlerin sağlıklı çalışmasında oluşan bozukluklarGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. ürettiğiniz gözyaşının miktarında ve niteliğinde değişikliklerin meydana gelmesiyle sonuçlanabilir. Bu durumGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. gözünüzün yüzeyine artık yeterli beslenme ya da korunma sağlayamayan bir gözyaşı filmiyle sonuçlanır. BuGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. gözünün yüzeyinin hasar görmesine yol açabilir ve dolayısıylaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kronik Göz Kuruluğu semptomlarına neden olabilir".

Doğal gözyaşı filmiGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kornea üstünde sağlıklı bir göz yüzeyi yaratmasına ve gözün tamamını kayganlaştırmasına ek olarakGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. infeksiyonla savaşma işlevi görürGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. önemli beslenme sağlar ve net görüş için hayati öneme sahiptir. Uzun süreli gözyaşı üretimi azaldığı zamanGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. gözün ön kısmında kalıcı hasar ve skar (yara izi) oluşumu ihtimali ortaya çıkar. Ciddi bir göz kuruluğu durumunun zaman içinde tedavi edilmediği vakalardaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. infeksiyon riskinde artış ve görmede ciddi bozulma meydana gelir.

Kontak lens kullanımı "göz kuruluğu"na sebep olur…
Kontak lensler genelde gözlük kullanmak istemeyen kişiler tarafından gittikçe daha fazla tercih edilmektedir ve yavaş yavaş gözlüğün yerini almaya başlamıştır. Kısaca "lens" olarak da tabir edilen cihazlar miyopGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. hipermetrop ya da astigmat gibi göz kusurlarını geçici olarak düzeltir ve kozmetik amaçlı kullanıldıklarında gözeGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. doğal renginden ayrı bir renk verirler.
Kontak lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına neden olacağından göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Kuru gözün belirtileri nelerdir?
" Yanma
" Batma
" Kızarıklık
" Bulanık Görme
" Görme Azlığı

Göz kuruluğu hastalığı hafifGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. orta ve şiddetli olmak üzere 3 evrede incelenir. Hafif seviyeli kuru gözde yanmaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. batmaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kızarıklıkGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. gözde ağırlık hissiGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. karıncalanma ve gözde yabancı cisim hissi gibi şikayetler olur. Bu şikayetler kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle hastanın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Göz kuruluğuna neler sebep olur?
Yoğun bilgisayar kullanımı
Gözyaşının göz yüzeyine yayılmasını sağlayan "göz kırpma" hareketinin sıklığıGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. yoğun bilgisayar kullanımında azalmaktadır.
Daha az göz kırpma da buharlaşmayı artıracağı için göz kuruluğuna neden olmaktadır. Sadece bilgisayar değilGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. TV ekranı karşısında uzun saatler geçirme yada uzun süreli okumalarda da göz kırpma sayısının azalmasına bağlı olarak göz kuruluğu oluşabilmektedir.

Klimalı ortamlar
Klima kullanımı ortamın kurumasına neden olarak gözyaşının buharlaşmasını hızlandırmakta ve göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Kontakt lens kullanımı
Kontakt lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına neden olduğundan göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Göz ameliyatları
Operasyonlara bağlı olarak göz yüzeyi ve gözyaşı salgı bezleri de etkilenmekte ve dolayısıyla kuru göz gelişebilmektedir.

Sigara kullanımı
Sigara dumanındaki maddeler göz yüzeyini olumsuz yönde etkilemektedir.

Romatizma
Bağışıklık sistemi ile ilişkili romatizmal hastalıklarda gözyaşı salgılayan bezler de etkilenmekte ve göz kuruluğu tetiklenmektedir.

Sistemik hastalıklar ve tedavisinde kullanılan ilaçlar. HipertansiyonGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kalp hastalıklarıGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. diyabetGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. alerji ve depresyon gibi çeşitli hastalıklar ve bu hastalıklarda kullanılan ilaçlar göz kuruluğunu tetikleyebilmektedir. Göz tansiyonuGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan göz damlalarıGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. göz kuruluğuna yol açabilmektedir.

Yaş
Gözyaşı salgısıGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. erkek ve kadınlardaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. ilerleyen yaşla birlikte azalır.Kuru göz semptomları hormonal değişimlere bağlı olarak özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir.

Çevresel faktörler
Nemi düşükGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. sıcak veya rüzgarlı ortamlarGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. radyasyon veya kimyasal maddelere maruz kalmaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. yüksek yerlerde bulunma kuru göze neden olabilir.

Menopoz
Kuru göz her yaş grubunu etkileyen bir hastalık olmakla beraberGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. menopoza bağlı hormonal değişimler sebebiyle genelde kadınlarda daha sık gözlenmektedir

Yaşam Kalitenizi Artırın…
Kuru göz hastalığının semptomları kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir ve hastanın psikolojisi üzeride olumsuz etki yaratabilir. Ayrıca okumaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. araç kullanımıGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. bilgisayar kullanımı gibi görsel dikkat gerektiren işlerde performansın azalmasına neden olarakGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. iş verimliliğini düşürebilir

Yaşam Şekli Değişimi ile gözyaşının korunması
Göz kuruluğu semptomları yaşayan kişilere yaşadıkları ev ve iş ortamlarındaki nemi artırmaları önerilir. Bu kişiler ayrıca yoğun sigara dumanı ortamında bulunmaktan da kaçınmalıdır.

Göz Yaşı Replasmanı
Suni gözyaşlarıGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemidir. Dünya çapında birçok suni gözyaşı bulunmaktadır ve aralarındaki farklılıklar içerdikleri etken maddeye ve ambalajına (çok kullanımlık şişeGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. tek kullanımlık ampulGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. vs) göre değişir. Suni gözyaşları sadece göz yüzeyini yıkayıp uzaklaşırkenGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kronik kuru göz hastalarında suni göz yaşı tedavisi tek başına yeterli olmamaktadır.Bu hastalarda gözyaşı üretimi ile gerekli dokularda etkisini göstererekGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kişinin doğal gözyaşı yapımını arttıran ilaçlar kullanılır.

Görüntüleme:3564, Cevaplar:1

Alt 16-04-2009, 14:06 #2

Sэяzэηi$

o8.o2.2oı4

GözyaşıGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlar

Göz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi..

Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık 'kuru göz' olarak bilinir.

Yaygın olmasına karşınGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kronik göz kuruluğuGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. çok sayıda insanı etkileyen fakat az bilinen göz rahatsızlıklarındandır. Birçok kişiGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. göz kuruluğu semptomlarını yanlış olarak alerjilerleGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. iklim şartlarıyla ve basitçe göz zorlanmasıyla açıklar. Bunların hepsi kronik göz kuruluğu semptomlarını şiddetlendirebilmekle birlikteGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. asıl sebep değildir.

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Alpaslan gözyaşının öneminiGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. "GözlerinizGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. göz yüzeyini korumak içinGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kesintisiz bir gözyaşı tabakasına gereksinim duyar." şeklinde açıklıyor. Ciddi göz kuruluğunun zaman içinde tedavi edilmediği vakalardaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. enfeksiyon riski ve görmede ciddi bozulma meydana getirir.

Kuru gözde yanmaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. batmaGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. kızarıklıkGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. gözde ağırlık hissiGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. karıncalanma ve gözde yabancı cisim hissi gibi şikâyetler olur


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerGöz kuruluğu nedir, neden oluşur? önemi.. Konusuna Benzer Konular

Aft nedir ve neden oluşur? Aft tedavisi nasıldır?


Aft nedir ve neden oluşur? Aft tedavisi nasıldır? Aft (aftöz ülser) nedir? Dilde, yumuşak damakta, dudak içleri ve yanak mukozasında görülen, 2-3...

RENK NEDİR ? NASIL OLUŞUR ?


İnsanoğlu, kendini bildiği günden bugüne, renk hadisesine ne yazık ki bir kullanım aracı veya obje olarak bakmış, ne güzel kırmızı döpiyes veya sarı...

Göz kuruluğu neden olur?


Göz kuruluğu nedir ve nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir ve göz kuruluğu olanlar nelere dikkat etmeli? Özellikle sürekli olarak...

Selülit Nedir Nelerden Oluşur


Selülit Nedir Nelerden Oluşur Selülit üç elemandan oluşur: 1-Dayanıklı hale gelmiş bölmeli bir konjonktif doku. 2-Su molekülleri ve tuz...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:30 .