Sponsorlu Bağlantılar:
  Fibriadenom,Fibrokist ..
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 09-06-2009, 12:04 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Fibriadenom,Fibrokist ..

Memenin iyi huylu rahatsızlıklarından biridir de hastanın eline bir sertlik veya kitle gelmesidir. Yakınmalar arasında meme ağrısı, meme başı akıntısı da eşlik edebilir. Memenin bu iyi huylu rahatsızlıkları modern tıpta detaylı bir şekilde sınıflandırılmıştır. Bunlar arasında iyi huylu olarak en sık rastlananları,
  • Fibrokistik değişiklikler
  • Fibroadenom
  • İntraduktal papillom
  • Duktal ektazi ve
  • Mastit
dir. Fibrokistik değişimler, genel bir kural olmasada doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülmektedir. Hemen hemen her iki kadından birinde görülmektedir. Memede yoğunluk artışı, fındık büyüklüğüne varan nodüllerin ele gelmesi, ağrı ve hassasiyettir. Kistler adet öncesi (mensturasyon) şişer ve ağrılı olabilir. Bu şişmelerin nedenlerinden en önemlisi aylık hormonal değişiklerdir.

Fibrokistik değişiklikler genelde iyi huyludur. Ancak, bazı özel tiplerinin kansere dönüşme riski vardır. Örneğin,
  • Epitelyal
  • Hiperplazi
  • Atipik hiperplazi
bileşenleri var ise, kanser gelişme riski var demektir. Mutlaka izlenmesi gerekir. Bu konuda hekiminize danışınız.

Fibroadenomlar, yirmi ile otuzbeş yaş arasında daha sık görülmektedir. Bazı kadınlarda tek memede oluşabilirken, her iki memede de görülebilir. Fibroadenomların büyüklüğü on santimetreye kadar ulaşabilir.

İntraduktal papilloma, genel olarak meme başına yakın olan büyük süt kanallarında tutulum göstermektedir. Hastanın en önemli yakınması kanamalı meme başı akıntısdır. Papillomalar bazı durumlarda meme başından daha uzakta olan küçük süt kanallarında da tutulum gösterebilir. Genel bir kural olmasada, küçük süt kanallarında papilloma tutulumuna epitelyal hiperplazi de eşlik edebilir. Bu durumda kanser gelişme riski vardır. Bu konuda hekiminiz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.
Duktal ektazi, kırk-elli yaş grubundaki bayanlarda daha sık görülmektedir. Hastanın yakınmaları arasında yeşil-siyah renkli koyu sıvının meme başından gelmesidir. Meme başı ve çevresindeki yakın dokularda kızarmalar görülebilir. Bu konuda hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.

Mastit, emziren kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Süt kanallarında oluşan enfeksiyondur. Bu duruma meme başı çevresinde oluşan çatlaklardan bakterilerin içeriye girerek süt kanallarında enfeksiyon oluşturmasıdır. Hekiminizin önereceği uygun antibiyotik ile tedavi edilir.

Görüntüleme:1656, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:01 .