Sponsorlu Bağlantılar:
  Erkeklerde meme kanseri neden daha riskli?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 12-06-2009, 04:17 #1

яσ¢кη

« Figen »

Erkeklerde meme kanseri neden daha riskli?

Erkeklerde meme dokusu fazla olmadığı için kanser çok daha çabuk yayılıyor. Tümör genellikle ileri evrelerde, metastaz yaptıktan sonra anlaşılıyor, hastalık kadınlardan daha ağır seyrediyor ve daha ölümcül oluyor.

Kadınlarda meme dokusu fazla olduğu için kitle çabuk yayılmıyor, meme dokusu az olan erkeklerde ise kanser kan ve lenf yolu ile çevre organlara ve vücuda çok daha çabuk yayılıyor.

Son istatistikler, Avrupa'da sekiz kadından, Türkiye'de ise 12 kadından birinin yaşam boyu meme kanserine yakalanma riski taşıdığını gösteriyor.
Meme kanseri her yüz erkekten birinde görülüyor. ABD'nde yılda yaklaşık 1500 erkek meme kanserine yakalanıyor.

ERKEKDE MEME KANSERİ OLMAZ SANILIYOR
İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Uras, erkeklerin meme kanseri olasılığını düşünmedikleri için teşhisin genellikle geciktiğini söylüyor:

"Bana gelen meme kanserli erkeklerin çoğunluğu ellerine gelen kitleyi yağ bezesi sanan ve doktora gitmekte geç kalan hastalar oluyor. Çünkü “erkek meme kanseri mi olurmuş" diye düşünüyorlar. En büyük etken de bu, toplumda böyle bir yanlış kanı var."

MEME KANSERİ GENİ ERKEKTEN DE GEÇİYOR
Genetik yatkınlığın en önemli risk faktörü olduğunu belirten Prof. Uras, genetik geçiş hakkındaki yeni yorumları ise şöyle açıkladı:

"Eskiden kadında meme kanseri riskleri sayılırken, sadece anne tarafında meme kanseri geçirmiş olanlar riskli kabul ediliyordu ancak artık erkek tarafından da meme kanseri genlerinin geçmiş olabileceği düşünülüyor. Yani ailesinde meme kanseri olan erkeklerin de meme kanserine yakalanma riskleri, ailesinde meme kanseri olmayan erkeklere göre daha fazla.

Mesela kız kardeşinde meme kanseri olan bir erkekde risk artışı vardır. Genetik geçişin dışında obezite, alkol, sigara gibi klasik kanser nedenleri riski artırır. Bir de hormon tedavisi gören ve östrojen hormonuna maruz kalan erkeklerde meme kanseri riski artar."

MEME BAŞINDA ÇEKİLME VE EGZEMA ÖNEMLİ
Erkek meme kanseri hücre tipi ve özellikleri kadın meme kanseri ile aynı. Belirtiler, kadın meme kanseri belirtileri ile benzerlik gösteriyor. Prof. Uras, erkek hastaların genellikle memede ele gelen yumru şeklinde kitle, memede çekinti, koltuk altında beze, meme başı derisinde değişiklik, kıllanma ve egzama gibi şikayetlerle doktora başvurduklarını ifade etti.

Kadınlarda memeyi koruyucu cerrahi yapıldığını belirten Prof. Uras, erkek meme kanseri tedavisindeki yaklaşımı şöyle anlattı:

"Tedavide erkeklerde koruyuçu cerrahi söz konusu olmuyor. Çünkü erkeklerde meme dokusu zaten az olduğu için meme dokusunun hepsi alınıyor. Tümör meme başından arkasına yerleştiği için erkeklerde mastektomi yapmak gerekiyor. Ardından hastalığın evresine bağlı olarak radyoterapi, kemoterapi ve hormonoterapi yapılabiliyor."

ERKEKLER DE MEMELERİNİ MUAYENE ETMELİ
Erken teşhis açısından erkeklerin de kadınlar gibi mutlaka memelerini kontrol ve muayene etmeleri gerektiğini hatırlatan Prof. Uras, "memede ele gelen kitle, meme başında ve görüntüsünde değişiklik olup olmadığını muayene etmeliler. Dolayısıyla meme başında, koltuk altında ya da başında ellerine bir yumru geliyorsa, memelerinde bir değişiklik varsa mutlaka bir uzmana görünmeleri gerekiyor. Eğer her iki memede şişme varsa bu, hormonlardan kaynaklanabilir ama o durumda bile mutlaka konunun uzmanına görünmeleri şart" dedi.

"Özellikle ailesinde meme kanseri olan ya da hormon tedavisi görmüş riskli erkeklerin mutlaka kendilerini kontrol ettirmeleri lazım, çünkü eğer şüpheli bir durum varsa, erkekte meme dokusu az olduğu için onu erken evrede tespit etmek daha kolay" diyen Prof. Dr. Cihan Uras, tanı için erkeklerde de mamografi çekildiğini, ultrason ve gerekirse MR yapıldığını belirtti.

Görüntüleme:2426, Cevaplar:3

Alt 12-06-2009, 20:15 #2

ONLYEMİR


teşekürler paylaşım için


Alt 08-06-2010, 14:36 #3

bora31

Yeni Üye

memede lipom yağ bezesi kitle

iyi günler arkadaşlar ben 31 yaşındayım.
ismim bora.bende 3-4 senedir sol göğsümde
bir kitle vardı dokununca normal bir ağrı
oluyordu ve kitle sağa sola kayıyordu.
2 sene önce genel cerrahi doktoruna gittim
bana bunun büyük ihtimalle yağ bezesi
olacağını ama biz doktorların memedeki
kitlelerden hoşlanmadığını söyleyerek 3-4 ay
sonra gel lokal anesteziylen alalım dedi tabi
bende ne kadarda olsa korktum.o ara
işlerimin yoğunluğundan aksattım ameliyatı.
geçen sene eylül gibi doktora tekrar gittim
ve lokal anesteziylen hazırlanması filan
sadece 15-20 dakikada ameliyat oldum.sonra
parça tahlile gitti ve allaha şükür temiz
çıktı.burdan bütün arkadaşlara şunu demek
istiyorum kitleleri kesinlikle bekletmeyin
ileride büyük sorunlara neden olabiliyor ve
ameliyattan da hiçde korkmayın dediğim gibi
girmemlen çıkmam bir oldu ve lokal oldum yani
ayıktım.herkese burdan geçmiş olsun diyorum
sağlıklı günler yıllar diliyorum.


Alt 08-06-2010, 14:43 #4

Ottoman Empire

Osmanlı İmparatorluğu
Teşekkür ederim bilgi için.
ALLAH'ım herkesin sağlığını daim etsin..


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerErkeklerde meme kanseri neden daha riskli? Konusuna Benzer Konular

Meme kanseri


Meme kanseri Meme kanseri, kadınlar için sık görülen kanser tipi olmakla birlikte, kanser nedeniyle olan ölüm nedenleri arasında da ilk sırayı...

Erkeklerde meme kanseri riski


Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Hoşcoşkun, meme kanserinin kadınlarda daha fazla...

Meme kanserinde en riskli bölge


Türkiye’de ve dünya genelinde meme kanseri sıklığı giderek artıyor. Türkiye’de geç evlenme ve doğurma, bebeğe kısa süreli süt verme ve...

Erkeklerde Meme Kanseri Riski


Meme kanseri sadece kadınlara özgü bir rahatsızlık değil, birçok erkek de meme kanseri riski altında. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Patoloji Ana...

beslenme ve meme kanseri


Tatlı ve yağlı ağırlıklı beslenme, meme kanseri riskini artırıyor. Almanya da yapılan 4. Avrupa Meme Kanseri Kongresi nde araştırmalarının...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:49 .