Sponsorlu Bağlantılar:
  Beyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-07-2009, 02:28 #1

«« єςђєг »»

ѕυкυт-υ нαуαℓ

Beyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...

Beyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...

Yorulan bir beyin çeşitli tehlikelere işarettir. Doç. Dr. Serdar Dağ sizler için yorulan beyne arşı en iyi formüller nelerBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... tatilde dinlenir miBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... en iyi beyin dinlenmesi hangi müzikle olur bütün soruları yanıtladı.

Soru: Yorulan beyni dinlendirmenin en iyi formülü nedir?

Yanıt: Dünyanın geldiği bugünkü konum çalışma koşullarını çok değiştirmiştir. Geçen yüzyıllardaBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... bedeni daha fazla kullanarak çalışma ön plandaykenBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... günümüzün çalışma koşullarından dolayıBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...beynimizi daha fazla yormakta ve yıpratmaktayız. Özellikle metropolitan şehirlerdeBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... bedenimizi kullanmaz hale geldik. Arabayla işe gidip gelmeBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... trafikBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... hava kirliliğiBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... düzensiz beslenmeBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... iş stresi…vsBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... hareketsiz bedenimize eklenince beynimiz daha kolay yorulmakta ve yıpranmaktadır.

Kural olarak herhangi bir ortamdan zarar görüyorsak öncelikle o ortamdan uzaklaşmak gerekir. Yorulan beynimizin de daha fazla yıpranmasını önlemek ve dinlendirmek içinBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... en iyi formülBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... zaman zaman iş ortamından uzaklaşmak yani tatile çıkmaktır .Tatil süresince spor yapmakBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... mümkün olduğunca açık havada bulunmak ve iş ortamını düşünmemekBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... varsa hobilerle ilgilenmek daha zinde olmamızı sağlar.

Soru: Beyin tatilde dinlenir mi?

Yanıt: Beyin ancak amaca uygun tatil yapılırsa dinlenir. Bazen tatil süresince ertelenen işler yapılmaya çalışılır. Bu durumBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... sadece bir işten diğerine beynimizi yönlendirmek ve beyni daha fazla yormaktır. Bilgisayarda biriken mailleri hafıza dolduğu zaman nasıl temizlemek zorundaysakBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... tatili sadece iş ortamından uzaklaşmak olarak algılamayıpBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... bu süreyi beynimizi işgal eden olumsuz düşünceleriBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... iş takıntılarını temizleyecek şekilde değerlendirmeliyiz.

Soru: Yaz tatillerinde işlerden kurtulupBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... deniz ve güneş beynin dinlenmesi için iyi bir yöntem mi?

Yanıt: İnsanın ruh yapısı mevsimlerle yakından ilgilidir. Güneşli havalarda insana mutluluk ve heyecan veren maddeler daha fazla salgılanır. Yoğun ve stresli iş temposundan sonra çıkılan tatil de güneşle denizin bir arada olmasıBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...beynin dinlenmesi için bulunmaz bir fırsattır. YüzmekBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... insan bedenine çok faydalı bir spordur. Bunun yanında deniz suyu özellikle güneş ışınlarıyla birleşince bir çok hastalığa karşı koruyucu etki gösterdiği gibi bazı hastalıkların tedavisine de yardımcı olur. Örneğin deniz suyunun sinüzitli hastaları burun akıntısı yaparak rahatlattığı herkes tarafından bilinir.

Deniz ve güneş ikilisi sayesinde salgılanan hormonlarBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... insana huzur verirBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... ¤¤¤¤ dürtüsünü arttırırBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... duygusal heyecanı doruk noktasına çıkarır. Böyle bir ortamda zatenBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... iş akla gelmez ve böylece beynimizBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... olumsuz düşüncelerden temizlenir.

Soru: Bütün yıl yoğun çalışanBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...iş dünyasının içindeki insanlara nasıl bir tatil öneririz?

Yanıt: İş dünyasının yoğun temposuna kendini kaptırarak yıl boyu çalışan insanlardaBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... beynin kapasitesinin üzerinde zorlanmasına bağlı olarak yorulmasının yanında aynı zamanda yıpranır. Bazen bu durum depresif ruh haliBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... uykusuzlukBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... isteksizlikBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... panik atakBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... aşırı sinirlilik ve her şeyi kafaya takma gibi hastalık belirtilerine sebep olur. İyi bir tatil beyni dinlendirdiği gibi bozulan ruh hali de düzeltir.

Soru: İnsan beynini basit yöntemlerle daha verimli çalıştırmanın ve bir konuya maksimum odaklanmanın yolları var mıdır?


Yanıt: Beynin öğrenme kapasitesi sınırsızdır. Bu kadar zorlanması karşınBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... beynin henüz çok az bir kısmını kullanabilmekteyiz. Beyni verimli kullanmak için kullanabildiğimiz sınırlı kapasiteyi lüzumsuz işgal etmememiz gerekir. Düzenli ve doğru beslenmeBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... spor yapmaBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... stresten uzak durmaBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... konsantre olunan iş yapılırken belirli aralıklarla dinlenmeBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... bol bol kitap okuma ile beyin daha verimli çalışır.Soru: Vücut geliştirmek için yapılan egzersiz ve sporlar beynin dinlenmesine yardımcı mıdır?

Yanıt: Spor yapmak bedenimiz için şarttır. Spor beyni dinlendirirBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... kan akımını arttırırBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...beynin beslenmesini düzenler. Fakat ağır spor yapmak doğru değildir. Vücudumuz için en kolay yapılabilecek spor düzenli ve tempolu yürümektir. Vücut geliştirmek için yapılan ağır tempolu sporların beyin açısından bazen zararları olur.Fazla efor sarf etmek ve vücuda ağırlıklarla zorlamak kan basıncı aşırı arttırabilir. Buda beyin kanamalarına sebep olabilir. Ayrıca vücut geliştirmek için alınan bazı ilaçların ve hormonlarınBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...beyin ve sinir sistemine olumsuz etkileri vardır.

Soru: Beyni dinlendirmek için en iyi müzik mutlaka klasik miBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...rock yada pop dinleyerek beyin ekstramı yorulur?

Yanıt: Müzik ruhun gıdasıdır. Müzik ezgileri beyinde salgıladığı maddeler sayesinde ruh yapısını değiştirir. Hiç bir meyhanede oyun havası dinlenmezBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... çünkü meyhane genelde dert ve kederli insanların içmeye gittiği yerdir. Son yıllarda bazı müzik makamlarının bazı ruh hastalıklarını tedavi ettiğiBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... depresyonu ve panik atağı iyileştirdiği yönde ciddi yurtdışı kurumlarında çalışmalar vardır.

Özellikle klasik batı müziği ve klasik Türk müziğinin bazı makamları beyni dinlendirirBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...konsantrasyonu arttırırBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... bilgi detoksu yapar Rock ve pop gibi müzikler genellikle yüksek sesle dinlenen tempolu müziklerdir. Coşkuya sebep olurlar ve daha çok yorarlar.

Soru: Kitap okumakBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... santraç oynamakBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...bulmaca çözmek gibi klasik tavsiyeler dışında beyin üzerinde etkili öneriler var mıdır?

Yanıt: Tabi klasik tavsiyeleri yapmak masrafsız ve kolaydır. Beyni geliştirmek için yapılabileceklerin yaşı ve sınırı yoktur.Beyni geliştiren en önemli olaylardan birisi okuduğunu uygulamaktır yani deney yapmak ve gezmektir.Özellikle çocuk çağında yetenek testi yaptırılmalı ve yeteneğe göre mutlaka eğitim aldırılması ve bu eğitimin okul derslerine paralel götürülmesi ileride zekanın maksimum kullanılmasını sağladığı gibi beynin yıpranmasını geciktirir. Zaman zaman mutlaka besinsel ve zihinsel detoks yapılmalıdır.

Türk insanı genellikle sağlık sorunu yaşamadan kontrol için doktora gitmez; belirli yaştan sonra düzenli doktor kontrolü beyni etkileyebilecek HipertansiyonBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... şekerBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... damar sertliğiBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... yüksek kolesterol gibi haslıkların erken tanısını ve tedavisini sağlar.

Soru: İş dünyasında çok yoğun çalışan üst düzey yöneticilerin kuzey kutbuna giderek bembeyaz ortamda birkaç saat dinlenerek beyinlerini dinlendirdiklerini duydumBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... bu gerçekten etkili bir yöntem mi?

Yanıt: Bu detoks tatili etkili fakat masraflı bir yöntemdir.Beyin gelişmiş bir bilgisayardır gözün gördüğü nesneleri beyin şekillendirir ve yorumlar bedenin tepkisini buna göre ayarlar. Bu bir efordur. Yani insan oturup çevreye bakarakta yorulur.Uyanıklık budur.Fakat bembeyaz uçsuz bucaksız kutup ortamlarında görülecek bir şey olmadığı için beyin dinlenir. Kutba gitmek zaten bir tatil programıdır.

Soru: İki yıldır sınavlara hazırlanan çocuklar sınav bitiminden hemen sonra sizce defteri kitabı birkaç ay kapatmalı mı?

Yanıt: Dünya nüfusunun hızla çoğalması kısıtlı kontenjanı olan okullara talebin artmasına neden olmuştur.Ülkemizde öğrenciler ne yazık ki programlanmamış robot gibi aşırı çalışarak sınavlara hazırlanmaktadırlar.İlerde seçilecek meslek gruplarına karşı yeteneği olup olmaması göz ardı edilmektedir.Sınava hazırlanan öğrenciler zaman azlığından dolayı beyni dinlendirilecek ve rahatlatacakBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...sporBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...müzik…gibi sosyal faaliyetlerden yoksun kalmaktadırlar.Sınavı bitmesi yoğun çalışma temposundan çıkan öğrenciler için büyük rahatlıktır.Sınav sonrasında ders kitapları mutlaka birkaç ay kapatılmalıdır.

İnsan beyni özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde daha çabuk öğrenir.Derse ara verilen dönemde okunan romanlarBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... hobilere uygun yapılan işler spor yapmakBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...mümkünse tatile çıkmak beyni dinlendirdiği gibi gelişimine de yardımcı olur.Aslında matematikBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... TürkçeBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... fen bilgisi… gibi derslere önem vermek beynin sadece sol tarafını geliştirir. Beynin sağ tarafını ise sporBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... kitap okumaBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... tiyatro…gibi sosyal faaliyetler geliştirir.

Geçmiş yüzyıldaki dahilere bakıldığı zaman bu kişilerin bilerek veya bilmeyerek beyinlerinin her iki taraflarını geliştirdiklerini görürüz. Sadece beynin sol tarafını geliştirmekBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak...beynin olaylar karşısında düşünme kabiliyetini azaltırBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... ezberci yapar. Bu yüzden sınavlara hazırlanırken ana dersleri aksatmayacak şekilde sosyal faaliyetlerde bulunmak sınav başarısını olumlu etkilediği gibiBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... sınav sonucunda oluşan beyin yorgunluğunu ve tahribatını en aza indirir.


Tatilde beyin nasıl dinlendirilir?


1. Tatil de iş ile olan irtibat mümkün olduğunca kesilmelidir.

2. Tatil zamanlarının bahar ve yaz aylarında olması beyniBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... mevsimleri etkisi ile yükselen hormonlardan dolayı olumlu etkiler.

3. Eğer kış tatili tercih ediliyorsa en iyi dinlenme yolu dag sporlarıdır. Beyaz kar ortamı beyni stresten arındırır.

4. Tatil boyunca mutlaka yürümeBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... yüzme…gibi sporlar yapılmalıdır. Çünkü bedensel aktiviteler beynin dinlenmesini saglar.

5. Beslenmeye dikkat etmeli tüm yenilmek istenen yiyecekleri tatil süresince yemeye çalışılmamalı. Ağır hayvansal gıdalar yerine bitkisel sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekir. Tatil de sıkca yenen ızgaranın tek öğünde yenilmesi gerekir. Alkol tüketiminin sınırlı olması gerekir.

6. Bu kısa süre içinde rahat ortamın ve hormonlarında etkisi ile olan aşklarda kaçınmak gerekir. Çünkü aşk beyni yorar ve takıntıya sebep olabilir.

Doç. Dr. Serdar Dağ

Görüntüleme:8662, Cevaplar:1

Alt 23-07-2009, 13:15 #2

Oº¨`• güL •´¨ºO

İnsandemosu

teşekkürler..


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerBeyin Yorgunluğunuz Kalmayacak... Konusuna Benzer Konular

Yorgunluğunuz giderek kronikleşiyor gibi... Neden?


Yorgunluğunuz giderek kronikleşiyor gibi... Neden?

Beyin Ölümü - Beyin Ölümü Nedir - Beyin Ölümü Kriterleri


Beyin Ölümü - Beyin Ölümü Nedir - Beyin Ölümü Kriterleri Beyin ölümü, tüm beyin fonksiyonlarının geri dönüşsüz kaybıdır. İlk olarak 1968 yılında...

Beyin krizi : beyin damar tıkanıklığı


Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gazi Özdemir Türkiye’de ölüm nedenleri arasında beyin kanaması ya da beyinde damar tıkanması...

sağ beyin sol beyin çakışması..


sağ beyin sol beyin testi?????


Sağ Beyin / Sol Beyin Testi ---BEYNİNİZİN HANGİ TARAFI DAHA ÇOK GELİŞMİŞ--- 1-Okuldayken hangi dersleri daha çok severdiniz? a) Türkçe,...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:30 .